لاریجانی: ایران در گذشته به مقاومت فناوری تولیدسلاح داد/ حضور نیروهای ایرانی در عراق ادعایی بیش نیست

علی لاریجانی,فلسطین,حمله رژیم صهیونیستی به غزه

رییس مجلس شورای اسلامی گفت که ایران در گذشته نیاز مقاومت فلسطین به فناوری تولید سلاح را برطرف کرد.

به گزارش ایرنا،علی لاریجانی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم درباره این ادعا که موشک‌های مقاومت ساخت ایران است، گفت: فلسطین یک سری نیازهای واقعی دارد و گاهی هم اجلاس‌هایی که در سطح جهانی تشکیل می‌شود درباره چیزهایی صحبت می‌کنند که ربطی به وضع فعلی فلسطین ندارد.

وی افزود: «ما در این که باید به مردم غزه همه گونه کمک کنیم ، تردیدی نداریم؛ الان مبارزان غزه از توانمندی خوبی برخوردارند و سلاح مورد نیاز خود را تامین می‌کنند البته آن‌ها زمانی نیازمند تکنولوژی تولید سلاح بودند که ما این تکنولوژی را به آن‌ها دادیم.»

لاریجانی با اشاره به این که کشورهای عربی و اسلامی هم سلاح دارند و هم امکانات مادی بسیار غنی مانند نفت و گاز، اما هیچ کمکی به فلسطین نمی‌کنند، بر وظیفه اسلامی برای کمک‌رسانی به مردم فلسطین و تلاش و کوشش مجلس شورای اسلامی در این جهت تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این فرمایش امام خمینی (ره) که «اگر مسلمانان دنیا هرکدام یک سطل آب بریزند، اسرائیل را آب می‌برد»، بیان کرد: این سخن تمثیلی است از این که مسلمان‌ها همه توان خود را به میدان نمی‌آورند و حاشیه‌پردازی‌های بیهوده می‌کنند.

وی افزود: اما باید به نیاز واقعی مردم فلسطین دقت شود که همان دفاع از خویش است و برای آن‌ها شرایطی فراهم شود که موقع هجوم صهیونیست‌ها اجازه ندهند که انواع سلاح‌ها را بر روی آن‌ها آزمایش کنند؛ پس آن‌ها نیاز به سلاح و امکانات مادی دارند تا بتوانند با آن زندگی کنند.

وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی علیه غزه گفت: اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر این که به دلیل حضور نیروهای رزمنده در بیمارستان‌ها و مدارس غزه این مکان‌ها را بمباران می‌کنیم، خود مصداق جنایت جنگی است زیرا آن‌ها پذیرفته‌اند که بیمارستان‌ها و مدارس غزه را بمباران می‌کنند؛ حالا این که آیا از این اماکن استفاده نظامی می‌شده، باید در مرحله بعد ثابت شود.

رییس مجلس شورای اسلامی سخنان مقام‌های رژیم صهیونیستی مانند نتانیاهو درباره جنایت‌های این رژیم و تکرار آن توسط وزارت خارجه آمریکا را بسیار عجیب دانست که تا حدی ماهیت کار، جنایت‌ها و اهداف آنان را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اعتراف صهیونیست‌ها به جنایت‌های خود افزود: کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل هم قبول کرده به دلیل بمباران‌های ارتش رژیم اشغالگر در غزه، صهیونیست‌ها در آن منطقه جنایت‌های جنگی مرتکب شده‌اند، که این خود موضوع بسیار مهمی است.

لاریجانی افزود: رژیمی در منطقه ما هست که هر از چند گاهی انواع سلاح‌های متعارف و غیرمتعارف را علیه مردم در مناطق مسکونی تجربه می‌کند، صدها شهید و مجروح بر جای می‌گذارد و بعد خود اعتراف می‌کند که بیمارستان‌ها و مدارس را بمباران می‌کند؛ این موضوع باید برای کشورهای مختلف در صحنه بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کمک چند صد میلیون دلاری واشنگتن به صهیونیست‌ها، نشانگر آن است که آمریکا برای یک رژیم جنایتکار جنگی جایزه تعیین می‌کند و در برابر جنایت بیشتر، پول افزون‌تری پرداخت می‌کند.

وی با تاکید بر سیری‌ناپذیری اشتهای کشتار و جنگ‌طلبی صهیونیست‌ها خاطر نشان کرد: به همین دلیل مردم مظلوم فلسطین نمی‌توانند آتش بس بی قید و شرط را بپذیرند چون پشت آن یک جنگ دیگری است؛ در این چند سال اخیر هر دو سال یک حمله به غزه وجود داشت، جنگ ۲۲ روزه، جنگ هشت روزه و جنگ اخیر که هر کدام در یک فاصله دو ساله انجام شد.

لاریجانی آتش‌بس واقعی برای مردم غزه را در شرایطی قابل قبول و مفید دانست که به دنبال آن محاصره این منطقه پایان یابد، جنگ و حملات وحشیانه علیه مردم بیگناه تکرار نشود و مردم مظلوم غزه بتوانند در شرایطی عادی به زندگی خود ادامه دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابعاد مختلف جنگ علیه فلسطینی‌ها افزود: یک روی جنگ علیه غزه مقاوم حملات علنی رژیم صهیونیستی به منازل، بازار، بیمارستان‌ها و مدارس است و بعد دیگر آن محاصره این منطقه است که مردم را از دارو، غذا و بسیاری از مایحتاج زندگی محروم کرده و مجروحان و بیماران قادر به خروج از غزه برای مداوا نیستند.

وی با اشاره به این که در جنگی دیگر نمی‌گذارند مسلمانان با هم باشند و برای حمایت از فلسطین در یک صف قرار گیرند، افزود: دشمنان اسلام در جنگی دیگر عده‌ای تندرو و کم عقل را در برخی کشورهای اسلامی به جان مردم انداخته‌اند تا به جای این که سلاح‌شان به سوی دشمن نشانه رود داخل خانواده مسلمان شلیک شود که این امر فرسایش توان و نیروی مسلمانان را به دنبال دارد.

** نقش تاریخی مصر در قبال غزه

لاریجانی درباره نقش مصر در محاصره غزه نیز گفت: این قضیه یک اشتباه تاریخی است و برای مردم و دولت جدید مصر زیان‌آور خواهد بود؛ در جنگ ۲۲ روزه حسنی مبارک بر سر کار بود و با این که در مسایل فلسطین خیلی خوش‌سابقه نبود؛ اما در آن جنگ کارهایی برای وارد شدن کمک‌های انسانی به غزه انجام داد.

وی با یادآوری این که جنگ هشت روزه در زمان ریاست جمهوری مرسی صورت گرفت و مصر گذرگاه رفح را باز کرد، اظهار داشت: این جنگ سوم یک آزمون برای دولت جدید مصر است و این موضوع مخفی نمی‌ماند؛ حداقل کار این است که امکانات دارویی و نیازهای اولیه زیستی از طریق گذرگاه رفح برای فلسطینیان ارسال شود و این مساله در تاریخ خواهد ماند.

** حضور نیروهای ایرانی در عراق ادعایی بیش نیست

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره شایعه حضور نیروهای ایرانی در عراق و مبارزه با تروریست‌های داعش و این ادعا که تعدادی از نیروهای ایرانی در آنجا اسیر شده‌اند، افزود: اگر آن‌ها (تروریست‌های داعش) نیروی ایرانی اسیر کرده بودند تصاویر آن را به نمایش می‌گذاشتند پس این یک ادعا بیشتر نیست.

وی افزود: من الان نمی‌خواهم به ریشه این نابسامانی اشاره کنم و اختلافاتی که منجر به وضعیت کنونی شده را بازگو کنم اما عراق الان نیاز به نیرو ندارد بلکه به ساماندهی مدیریت در برابر حمله‌ای که به ارکان‌های آن شده، نیاز دارد.

 

23503

کد N409679