لغو پروازها به مقصد تل‌آویو همچنان ادامه دارد

اداره فدرال هوانوردی آمریکا درحالی ممنوعیت پروازهای رفت‌و برگشت این کشور به تل‌آویو را لغو کرد که شرکت‌هایی نظیر ایرفرانس، لوفت‌هانزا و ایربرلین لغو پروازهای خود به تل‌آویو را تمدید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اداره فدرال هوانوردی آمریکا گفت: پیش از اتخاذ این تصمیم این اداره با همتاهای دولتی خود در ارزیابی وضعیت امنیتی در اسرائیل همکاری کرده و با دقت اطلاعات و برنامه‌های جدید دولت اسرائیل برای کاهش خطرات بالقوه نسبت به هوانوردی غیرنظامی را بررسی کرده است. این آژانس به نظارت دقیق خود بر شرایط کنونی در اطراف فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون ادامه می‌دهد و در صورت نیاز اقدامات دیگری اتخاذ خواهد کرد.

اداره فدرال هوانوردی آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به اصابت موشک به اراضی مجاور فرودگاه بین‌المللی بن گوریون، دستور لغو 24 ساعته پروازهای رفت و برگشت آمریکا به تل‌آویو را صادر کرد.

این دستور که روز چهارشنبه مجددا تمدید شد، تنها در رابطه با هواپیماهای آمریکایی صدق می‌کرد.

دستور ممنوعیت پرواز اداره فدرال هوانوردی آمریکا از سوی دولت تل‌آویو و سناتور تد کروز از تگزاس به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و این سوال مطرح شد که آیا باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از یک آژانس فدرال برای اعمال تحریم اقتصادی علیه اسرائیل استفاده می‌کند یا خیر.

مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی دلتا پیش از لغو ممنوعیت پرواز اداره فدرال هوانوردی آمریکا گفت: حتی اگر مقامات آمریکایی اعلام کنند که این منطقه امن است شرکت دلتا لزوما پروازهای خود به اسرائیل را از سر نخواهد گرفت.

ریچارد اندرسون، مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی دلتا گفت: قطعا این شرکت از دستورات اداره فدرال هوانوردی تبعیت می‌کند اما درباره امن بودن پروازها به طور مستقل تصمیم خواهد گرفت.

وی در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: ما از توصیه‌ها، اجازه و اطلاعاتی که دریافت کرده‌ایم قدردانی می‌کنیم اما نسبت به کارمندان و مسافرانمان وظیفه‌ای داریم و درباره آن مستقلا تصمیم می‌گیریم. حتی اگر آن‌ها ممنوعیت پروازهای رفت و برگشت به فرودگاه بن گوریون را لغو کنند ما ملزم به از سرگیری پروازها نیستیم.

در همین حال، لوفت‌هانزا و ایربرلین لغو پروازهای خود به تل‌آویو را در روز پنج‌شنبه نیز تمدید کرده‌اند. ایر فرانس نیز اعلام کرده که تا اطلاعات ثانوی پروازهای خود به اسرائیل را به حالت تعلیق درآورده است.

لوفت‌هانزا اعلام کرد، تصمیمش برای تمدید لغو پروازها به شرکت‌های تابع همچون خطوط هوایی آلمان، استرالیا، سوئیس و بروکسل ابلاغ شده است.

لوفت‌هانزا ابتدا به مدت 36 ساعت پروازهای خود به تل‌آویو را لغو کرد. این لغو پروازها به دلیل شرایط کنونی و عدم وجود اطلاعات جدید معتبر برای توصیه از سرگیری پروازهای هوایی تمدید شد.

ایر برلین نیز اعلام کرد، این شرکت به ارزیابی وضعیت ادامه می‌دهد تا تصمیم بگیرد که آیا لغو بیشتر پروازها ضروری است یا خیر.

خطوط هوایی KLM، آلیتالیا و اسکاندیناوی در میان دیگر خطوط هوایی اروپایی هستند که در روز سه‌شنبه و چهارشنبه پروازهای خود به تل‌آویو را لغو کردند.

خطوط هوایی لهستان اعلام کرد، این شرکت پروازهای خود به اسرائیل را تا 28 ژوئیه برابر با 6 مرداد سال جاری میلادی به حالت تعلیق درآورده است.

این در حالی است که خطوط هوایی انگلیس اعلام کرد، هیچ‌ یک از پروازهای رفت و برگشتی خود به تل‌آویو را لغو نکرده و برنامه‌ای هم برای انجام این کار ندارد.

کریس یاتس، یکی از کارشناسان امنیت هوانوردی گفت: خطوط هوایی انگلیس وضعیت را با توجه به سرویس‌های اطلاعاتی ارزیابی می‌کند. ممکن است برخی از خطوط هوایی به دلیل راکت‌های پرتاب شده از سوی غزه پروازهای خود را لغو کرده باشند اما سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل اصابت راکت‌های غزه به هواپیماهای مسافربری را بعید اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N409482