نامه کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین به بان‌کی‌مون

رژيم صهيونيستي,سازمان ملل متحد,غزه,روز قدس

کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در نامه‌ای خطاب به بانکی‌ مون،دبیر کل محترم سازمان ملل متحد،با اشاره به فجایع غزه، از وی خواست که به وظیفه‌ی انسانی، سازمانی و حقوقی خود در این برهه حساس تاریخ عمل کند و نام و یاد نیکی را از خود برای انسانها به جای بگذارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن بیانیه به شرح زیر است:

بیش از دو هفته است که رژیم اشغالگر قدس با بمباران هوایی زمینی و دریایی نواحی مختلف غزه را زیر حملات وحشیانه خود قرار داده است که باعث شروع جنگی دیگر که معلوم نیست تحت عنوان چند رزه نام گیرد، شده است .طبیعتا نیروهای مقاومت غزه به عنوان دفاع از خود و مردم غزه با موشک‌های خود شهرهای اسراییل را هدف قرار داده‌اند و متاسفانه جنگی کاملا نابرابر رخ داده که از لحاظ استفاده از سلاحها تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها ،امکانات جنگی ،نفرات پشتیبانی و غیره طرفین، تفاوتهای فاحشی وجود دارد. منطقه غزه که حدود 7 سال است در محاصره کامل قرار دارد و محروم از دریافت انواع مایحتاج ضروری زندگی است. برای سومین بار جنگی گسترده و خانمان سوز برایتحمیل می‌شود که در جنگ اخیر تاکنون متحمل بیشاز 700 کشته، چهار هزار زخمی را در بدترین شرایط شده‌اند. اهداف غیر نظامی نظیر مساجد، بیمارستانها، مدارس، خانه‌ها، و غیره از همه سو با بمباران های هوایی، حملات توپخانه‌ای و موشکی، از طریق خشکی و دریا مورد حمله قرار گرفته و چند روزی است که علاوه بر این حملات، حمله زمینی گسترده‌ای علیه مردم مظلوم غزه آغاز گردیده است. در این حملات نه شبه نظامیان مقاومت غزه بلکه مردم غیر نظامی آن که تعداد زیادی از آنان را کودکان،زنان و سالخوردگان تشکیل می‌دهد مورد آسیب قرار گرفته‌اند به ویژه می‌توان به کشتار کاملا عامدانه و حساب شده در منطقه شجاعیه و خزاعه اشاره کرد که عده زیادی در آنجا کشته و زخمی شده‌اند و آب و برق آن قطع شده است.

چنین وضعیتی نقض فاحش مقررات بین‌المللی را به بدترین شکل نشان می‌دهد که در واقع مجموعه‌ای از جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل کشی و عملکرد خلاف دولت اشغالگر در وظایف قانونی خود می‌باشد. به لحاظ نقض فاحش تعهدات بین‌المللی برای حفظ وجود انسان‌ها و کشتار بی‌رحمانه آنان و نیز نقض فاحش تعهدات بین‌المللی برای تضمین حق ملت فلسطین درتعیین سرنوشت خود ونیز حفظ محیط زیست آنان، این رژیم مرتکب جنایت علیه بشریت در غزه شده است. از طرف دیگر در ارتباط با انجام جرم بین‌المللی جنایت جنگی رژیم اشغالگر قدس با هدف قرار دادن اهداف و افراد غیر نظامی، نظیر بمباران شهرها، مساجد، بیمارستانها، مدارس وخانه‌ها و کشتار انسانها و خانواده‌ها، اعم از کودک زن، سالخوردگان وغیره انجام حملات علیه بیمارستان‌ها و به عبارتی حله علیه مجروحان نیز استفاده از سلاحهای مختلف ممنوعه فسفری، شیمیایی و غیره مرتکب جنایات جنگی شده است و همچنان در حال ادامه یان جرایم است. علاوهب ر این به لحاظ وظیفه دولت اشغالگر که بایدر فتار انسانی با مردم تحت قلمرو اشغال خود داشته واز آنان حمایت کند وآنان را مورد تنبیه و کیفر جمعی قرار ندهد و به اموال خصوصی آنان احترام بگذارد، این رژیم، اینگونه مقررات را نیز زیر پا گذاشته است. هر چند ممکن است گفته شود به لحاظ اقدام اسراییل در سال 2005 این منطقه اشغال شده تلقی نمی‌شود لوی در عمل و با محاصره شدیدی که بر منطقه غزه حاکم است.اگر وضعیت آن اسف بارتر از سرزمین اشغالی نباشد، کمتر از آن نیست. و درنهایت رژیم اشغالگر قدس در بیشاز 60 سال گذشته به نوعی اقدام به نسل کشی فلسطینیان کرده که این هم برابر اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی دادگستری یک جرم بین‌المللی محسوب شده و قابل تعقیب می‌باشد.

متاسفانه رژیم اشغالگر قدس به بهانه‌های واهی، ضمن این که آغازگر این جنگ بوده است. برای تویه اعمال خلاف مقررات بین‌المللی خود بنابراین ادعا که نیروهای مقاومتو مردمی که از سرزمین خود حمایت می‌کنند تروریست هستندو اینکه بیمارستانها محل پرتاب موشک‌ها هستند وغیره به خود اجازه می‌دهدکه موجودیت غزه و همه امکانات انسانی و غیر انسانی آن را مورد آماج حملات خود قرار دهد.

متاسفانه مجامع سیاسی و حقوقی بین‌المللی از جمله شورای امنیت، مجمع عمومی، شورای حقوق بشر و غیره در برابر چنین جنایات فاحش بین‌المللی مهر سکوت برلب زده و هیچ اقدام مادی و معنوی موثری انجام نمی‌دهند. از همه تاسف بارتر مسافرت‌های اخیر جنابعالی است که به لحاظ مقام شغلی و انسانی خود باید با بی‌طرفی در جهت حفظ امنیت جهان از مظلومان و کسانی که حقوق آنان تضییع می‌شود اقدام کنید. ضمن حمایت از رژیم اشغالگر قدس، به نوعی مهر تایید بر جنایات وی می‌گذارید و می‌گویند: من هر وقت به اسرئیل سفر می‌کنم انرژی می‌گیریم و اکنون صدای موشک‌هایی که از غزه به اینجا می‌رسد را احساس می‌کنم. اما جنابعالی متاسفانه کشتار فجیح کودکان، زنان و انسانهای غیر نظامیو بیگناه و خراب شدن خانه‌ها و بیمارستان‌ها و مساجد درغزه را احساس نمی‌کنید. آیا نمی‌خواهید سفری هم به غزه کنید و شاهد کشتار انسان و انسانیت باشید؟ وقایعی که هم اکنون درغزه در حال وقوع است خاطر همه انسان‌ها از هر دین، و مذهب و مسلک حتی یهودیان خدا پرست را آزرده کرده و به درد آورده است که نمونه آن تظاهرات گسترده مردم در اکثر کشورهاست که مشاهده می‌کنیم. که البته همه خبرگزاریها به آن نمی‌پردازند. این مسئولیت همه انسانها درهر قشر و گرهی است که در برابر این جنایات ساکت ننشسته و به اشکال گوناگون باید اقدامات لازم را انجام دهند. جنابعالی به لحاظ پست مهمی که در سازمان ملل دارید برابر منشور ملل متحد دارای وظایفی هستتید که از جمله تلاش برای برقراری صلح و امنیت می‌باشد. در این زمان، شما در برابر جنایاتی که هم اکنون در غزه در حال انجام است باید تلاش بیش از حد خود را انجام دهید و مجمع عمومی، شورای امنیت سازمان ملل، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، شورای حقوق بشر و غیره را تهییج و ترغیب، برای توقف این جنایات و شناسایی عاملان آن کنید.جامعه بین‌المللی باید در جهت تنبیه و مجازات عاملان جرایم مذکور براید نه حمایت از آنان.

جنابعالی صرفا یک مقام تشریفاتی نیستید. در برابر تاریخ و انسان‌ها مسئولیت دارید، باید در خدمت اکثریت مردم مظلوم و بی‌دفاع جهان باشید. نباید طوری عمل کنید که مردم جهان بگویند دبیر کل سازمان ملل در خدمت قدرتمندان است.

در پایان کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین که متشکل از حقوق‌دانان بین‌المللی برجسته هستند ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های جنابعالی در جهت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی از شما می‌خواهد که در این فرصت و با توانی که در اختیار دارید به وظیفه‌ی انسانی، سازمانی و حقوقی خود در این برهه حساس تاریخ عمل کنید و نام و یاد نیکی را از خود برای انسانها به جا بگذارید.

انتهای پیام

کد N409476