بررسی نحوه مواجهه امام رضا(ع) با فرقه‌های انحرافی در پنجمین شماره فصلنامه فرهنگ رضوی

در پنجمین شماره فصلنامه «فرهنگ رضوی» که به تازگی منتشرشده نحوه مواجهه امام رضا (علیه السلام) با فرقه‌های انحرافی بررسی شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در شماره جدید این فصلنامه که از سوی بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام )منتشرشده، مقالاتی در موضوعات و مباحث کلامی، تربیتی، اخلاقی، سیاسی و تاریخی مربوط به حضرت رضا (علیه السلام) به چاپ رسیده است.

در مقاله اول این شماره که توسط دکتر امام جمعه زاده رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه اصفهان نگاشته شده، دیدگاه امام رضا(علیه السلام) در مورد مسائل مهم جامعه و حکومت در دوره بحرانی (183-203 ق)مورد بررسی قرارگرفته است.

در این مقاله؛ موضع امام رضا(علیه السلام)در قبال فرقه‌های انحرافی همچون فطحیه، اسماعیلیه، واقفیه وغلات تبیین شده و رویکرد آن حضرت در برابر چالش‌های سیاسی عصر خویش مانند اختلاف عباسیان با یکدیگر، موضوع ولیعهدی و قیام‌های علویان توضیح داده شده است.

در این مقاله بیان شده است که امام رضا (علیه السلام) هوشمندانه جریان امامت را از میان این امواج و توفان‌های سیاسی به سلامت عبور دادند.

معصومان(ع) به‌عنوان تبیین‌کنندگان کلام وحی، در گفتار و رفتار خود با مخاطبان، به شیوه‌ای اثر‌بخش ارتباط برقرار می‌کردند. با بررسی احادیث ایشان، این شیوه‌ها را در شرایط گوناگون انتقال پیام می‌توان استخراج و دسته‌بندی کرد.

مقاله «زیرساخت‌های درونی ارتباط مؤثر در احادیث امام رضا(ع)» به تبیین شیوه انتقال پیام با استنادبه احادیث وسیره امام رضا(علیه السلام) پرداخته است. این بررسی با توجه به این که دوران امامت آن حضرت به سه دوره مختلف تقسیم می‌شود و به‌تبع آن مخاطبان این سه دوره هم مختلف هستند، می‌تواند الگویی برای شیوة رفتاری مدیران در عصر حاضر باشد.

مباحث تربیتی و اخلاقی دیگرموضوعی است که در این شماره به آن پرداخته شده و دومقاله تحت عنوان «عنصرمحبت درفرهنگ رضوی»و« سازوکارهای حمایتی از تربیت کودک در آموزه‌های دینی با تاکید بر سیره رضوی» در این باره به چاپ رسیده است.

مباحث اعتقادی و فرهنگی تمدنی موضوع دو مقاله دیگر این شماره است که تحت عنوان « خداشناسی در روایات امام رضا(علیه السلام)» و« امامت امام رضا(علیه السلام)، امتدادی بارز برای امامت حضرت ابراهیم(علیه السلام)»به چاپ رسیده است.

فصلنامه فرهنگ رضوی به صاحب امتیازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (علیه السلام ) که از سال گذشته انتشارخود را آغاز کرد، تاکنون پنج شماره آن منتشرشده است. سید جواد جعفری مدیرمسئول و دکتر سیدجلال درخشه سردبیری آن را برعهده دارند.

متن کامل این فصلنامه در سایت بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(علیه السلام)به نشانی shams.toos.ir بخش فصلنامه قابل دسترسی می‌باشد.

انتهای پیام

کد N409345