نهاوندیان:

گام نخست برنامه ششم در شهریور 93 تصویب می شود

برنامه ششم

تهران – ایرنا – رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه برنامه توسعه پنجم تا پایان سال جاری پایان می یابد، گفت: دولت حرکت اولیه را به موقع آغاز کرده است و گام نخست این برنامه در شهریور ماه همزمان با هفته دولت تصویب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد نهاوندیان» روز پنجشنبه در حاشیه دیدار با هیات بازرگانی ایتالیایی که در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انجام شد، افزود: طرح اولیه برنامه ششم از سوی معاونت برنامه ریزی دولت ارایه شده است.

وی با بیان اینکه شوراهای بخشی و منطقه ای تشکیل خواهد شد، ادامه داد: ان شاءالله تا پایان سال 93 پیش نویس اولیه ای از مباحث فرابخشی و بخشی در این خصوص ارایه خواهد شد.

رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد: گام نخست برنامه ششم که در شهریور ماه سال جاری به تصویب می رسد مربوط به حرکت بخشی برنامه ششم می باشد.** اشتیاق برای سرمایه گذاری در بازارهای ایران

نهاوندیان همچنین درباره سازوکار حضور فعالان اقتصادی داخلی در عرصه اقتصادی کشور گفت: فعالان اقتصادی بیش از هر کسی آرامش و پیش بینی پذیری را که در بازارهای اقتصادی ایران حاصل شده است ، احساس می کنند.

وی اضافه کرد: هیچ هدیه ای برای فعال اقتصادی بهتر از این نیست که محیط کسب و کار را محیط قابل محاسبه، پیش بینی پذیر و قابل برنامه ریزی بداند.

رییس دفتر رییس جمهوری با یادآوری التهاب بازار ارز در دو سال گذشته و تبدیل آن به آرامش در شرایط کنونی اظهار داشت: خوشبختانه در این شرایط سرمایه گذار می تواند برای سرمایه گذاری محاسبه و برنامه ریزی کند.

نهاوندیان تصریح کرد: بخشی از اشتیاقی که از هیات های خارجی برای سرمایه گذاری در کشورمان می بینیم مربوط به مباحث دیپلماتیک است اما بخش دیگر این است که اقتصاد ایران با محاسبات اقتصادی یکی از بهترین بازارهای سرمایه گذاری است.

وی خاطر نشان کرد: در این زمینه حتما هوش ایرانی از هوش خارجی فعال تر است.** رونق مبادلات تجاری با ایتالیا

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین به دیدار هیات بازرگانی ایتالیایی اشاره کرد و افزود: ایتالیا با سابقه برجسته ای که در مبادلات اقتصادی با ایران داشته است و جزو اولین شرکای تجاری ایران در اروپا محسوب می شود زمینه ارتباطات گسترده ای با بنگاه های اقتصادی ایران دارد.

نهاوندیان با بیان اینکه ایتالیا از جمله کشورهایی بود که بلافاصله پس از توافق ژنو تلاش کرد تا همکاری های اقتصادی خود را با ایران گسترش دهد، اضافه کرد: در شرایط کنونی ایتالیا به دنبال آماده کردن فضای لازم برای برگشتن به جایگاه اول در شرایط پس از تحریم است و به همین جهت جزو فعالترین هیات ها در سطوح سیاسی و تجاری می باشد.

رییس دفتر رییس جمهور خاطر نشان کرد: مذاکرات امروز با هیات ایتالیایی نشان دهنده آن بود که برای هر هفته از ماه های پیش رو در حوزه های مختلف اقتصادی همچون صنعت غذا، حمل و نقل، ماشین آلات و انرژی و همچنین جایگزین وسایل زیست محیطی و آب برنامه ریزی داشته است.

نهاوندیان تاکید کرد: این هیات بازرگانی رغبت زیادی برای سرمایه گذاری مشترک در ایران و تولیدات و صادرات دارد.

وی حضور نماینده ای از «ساچه» را در این هیات برای تضمین صادرات و گشایش تسهیلات مهم دانست و افزود: درباره گسترش خدمات بانکی دو کشور هم گفت و گو شد که نشان عزم جدی در گسترش همکاری های اقتصادی است.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه طرفین بر لزوم برنامه ریزی جدی و زمان بندی شده تاکید دارند، اضافه کرد: بخش خصوصی و اتحادیه های صنفی و اتاق های بازرگانی دو طرف می توانند با سرعت بیشتری همکاری های خود را توسعه دهند.

«پاتریت جارراتانا» معاون مدیرکل بین المللی سازی مبادلات بازرگانی وزارت توسعه اقتصاد ایتالیا و جمعی از فعالان اقتصادی این کشور صبح پنجشنبه با رییس دفتر رییس جمهوری درباره گسترش همکاری های اقتصادی دیدار و گفت و گو کردند.

سیام(3)**1429**ن.س**1436
کد N409279