نامه جمعیت دفاع از ملت فلسطین به اردوغان؛

ترکیه از پدیده خونریز منطقه در امان نخواهد بود/ اسرائیل، ترکیه را بهشت جاسوسی خود می‌داند

سیاست خارجی

جمعیت دفاع از ملت فلسطین طی نامه ای به نخست وزیر ترکیه با انتقاد از سیاست های اخیر این کشور در قبال جنایات اخیر رژیم صهونیستی علیه مردم غزه اعلام کرد: با توجه به اخبار واصله از عملکرد صهیونیست ها در ترکیه، به نظر می رسد اسرائیل، ترکیه را بهشت جاسوسی خود می داند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعیت دفاع از ملت فلسطین طی نامه ای خطاب به نخست وزیر ترکیه از وی خواست تا سیاست ها کشورش نسبت به رژیم صهونیستی را که موجب به شهادت رسیدن بیش از 600 فلسطینی در 17 روزه اخیر شده است تغییر داده و به حامیان مردم مظلوم غزه بپیوندند.

متن این نامه به شرح زیر است؛

جناب آقای اردوغان:

سلام در واقع به معنی آرزوی سلامتی جسم و جان و دنیا و آخرت است برای هر آن کس که بر او سلام گفته شود. و ما با توجه به همین معنا با شما سخن می گوییم. این روزها در ماه مبارک رمضان کریم، جنایتی بزرگ علیه برادران و خواهران دینی ما، مسلمان ما، در منطقه در جریان است. خصوصا در باریکه محصور غزه که بر شباهت به محصوریت پیامبر عظیم الشان اسلام که درود خدا و همه آسمانیان و زمینیان بر او و اهل بیت(ع) پاک او باد، در شعب ابوطالب است.

ارتش صهیونیستی با همه توان نظامی اش بر غزه، این زندان بزرگ، یورش آورده و جنایاتی را رقم زده است که جنایت منطقه شجاعیه غزه، نمونه ای از آن است. جنایتی که دولت شما به خاطر آن سه روز عزای عمومی اعلام کرده است و البته این اقدام، شایسته سپاس است و جمعیت دفاع از ملت فلسطین بر خود فرض می داند مراتب تشکر خود را در این باره از دولت و ملت بزرگ ترکیه، اعلام نماید.

جناب آقای نخست وزیر:

به بهانه ای این اقدام به حق شما مایلیم نکاتی را به صورت درد دل با شما و ملت فهیم ترکیه در میان بگذاریم و پیشاپیش از تندی بیان که صرفا از باب یادآوری و هشدار است، پوزش می خواهیم. شما می دانید اساسا اسرائیل دولتی جعلی است که با حمایت قدرت های استکباری جهان خاصه دولت بر فریب و ستمکار انگلیس با اشغال فلسطین و کوچانیدن یهود از اقصی نقاط جهان به ویژه از اروپا به آنجا و آواره سازی ملت فلسطین تاسیس شده است. پس اسرائیل یک رژیم و دولت غیرقانونی است. شاید گفته شود اسرائیل دولتی عضو سازمان ملل متحد است، پس دولتی قانونی است، اما آیا ملاک قانونی بودن یک دولت عضویت در سازمان ملل است؟ اگر جواب شما مثبت باشد پس دولت هایی که عضو سازمان ملل نیستند مانند سوئیس، دولتی غیرقانونی اند. حال آنکه نیک می دانید چنین نیست.

از سوی دیگر در این باره ظلمی فاحش علیه ملت فلسطین روا داشته شده است که منشا آن نیز سازمان ملل است، با طرح ظالمانه تقسیم فلسطین به سال 1948 که حق تاریخی و ریشه دار فلسطینیان در آن نادیده گرفته شد و همین امر موجب آوارگی چندین نسل از فلسطینیان شده است و همین آوارگان و آنانی که در سرزمین تاریخی فلسطین "از نهر تا بحر" ماندند و به اجبار محکوم سلطه ی دولت صهیونیستی شده اند، از ستم روزافزون و جنایت های ضد بشری آشکار اسرائیل، لحظه ای نیاسوده اند. جنایت های اخیر در کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه که جنابعالی نیز بر آن تاکید دارید، نمونه ی بارز این سلسله خشونت های 67 ساله اسرائیل است.

جناب آقای اردوغان:

دولت ترکیه سال ها است با اسرائیل، این رژیم غیرقانونی و جعلی روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی دارد و هر روزه این روابط ابعاد بیشتری به خود می گیرد. با توجه به اخبار واصله از عملکرد صهیونیست ها در ترکیه، به نظر می رسد اسرائیل، ترکیه را بهشت جاسوسی خود می داند.

داستانی که متاسفانه در چند کشور عربی نیز تکرار شده است. شما در روزهای اخیر که داستان جنایت علیه بشریت از سوی اسرائیل در غزه مکرر شده است. بارها به اسرائیل تاخته اید و صهیونیست ها را جنایتکار خوانده اید. همچنانکه پس از جنگ 22 روزه در نشست مشترک با شیمون پرز، رئیس سابق دولت صهیونیستی، وی و دولت اسرائیل را در حضور رسانه ها، جنایتکار و کودک کش خواندید و در اعتراض نشست را ترک کردید. آیا بهتر نبود و نیست در کنار این اقدام و هیاهوی رسانه ای علیه اسرائیل و اعلام عزای عمومی برای جنایت اسرائیل، در روابط خود با این دولت جعلی و ظالم تجدید نظر می کردید؟ تا شائبه استفاده تبلیغاتی دولت ترکیه و شخص نخست وزیر، نرود؟ آیا شایسته نبود زمانی که رژیم صهیونیستی 9 هموطن را در جریان حمله به کشتی ماوی مرمره به قتل رساند یک واکنش جدی داشته باشید؟ آیا همانگونه که خود، دول استکباری غرب و در رأس آن آمریکا را به دلیل حمایت های شان از صهیونیست ها شریک در جنایت های اسرائیل می دانید، آیا ادامه روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با اسرائیل در واقع حمایت از اسرائیل محسوب نمی شود؟ آیا ما را محق نمی دانید که به این رفتار اعتراض داشته باشیم، هر چند دوست تر داریم آن را ناشی از عدم توجه به ابعاد آن بپنداریم.

جناب آقای نخست وزیر:

سه سالی است سوریه در آتش فتنه ی تروریستی می سوزد و ظرفیت های نظامی و اقتصادی این کشور به شدت آسیب دیده است. شما نیک آگاه اید که دولت و ملت سوریه همواره در صف مقاومت ضد صهیونیستی بوده است و از استوانه های حمایت از ملت فلسطین به شمار می رود. در همه این سه سال، دولت شما هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد رسانه ای و هم در بعد نظامی علیه دولت و ملت سوریه بوده و تروریست های مدعی حکومت اسلامی از کشورهای مختلف جهان در ترکیه در بهترین هتل ها پذیرایی شده و با حمایت ارتش ترکیه به سوریه گسیل می شوند.

شما در همه این مدت بر جنایات این تروریست ها چشم پوشیده اید. چرا؟ دولت سوریه در شرایط فعلی غزه می توانست از بهترین حامیان فلسطین باشد، اما دولت شما با گرفتار ساختن سوریه در جنگ با جبهه جهانی تروریسم به رهبری آمریکا و صهیونیسم، آشکارا این ظرفیت حمایتی از فلسطین را فعلا خارج ساخته است. آیا تکلیف شما باز صرفا اعلام عزای عمومی است؟ اعلام عزای عمومی یک رفتار احساسی است، حال آنکه انتظار از شما و دولت ترکیه به عنوان یک انسان و یک فرد و دولت مسلمان، فراتر از آن است. انتظار، اقدامی شایسته در شان ملت بزرگ ترکیه است و در کنار ملت مظلوم فلسطین قرار گرفتن در همه ی ابعاد آن.

جناب آقای اردوغان:

امروز عراق مسلمان و همسایه شما پس از سوریه گرفتار فتنه تروریسم شده است و تروریسم های مدعی حکومت اسلامی ضمن اقدام به جنایات فجیع در مناطق اشغال شده ی عراق، خط و نشان برای دیگر کشورهای منطقه نیز کشیده اند. تردیدی نیست که کشور ترکیه نیز از این پدیده خونریز در امان نخواهد بود و خود بر این نکته به خوبی واقفید.

همه می دانند و دولت ترکیه آگاه تر که دولت ترکیه از حامیان فتنه در عراق است. سوال ساده است، چرا؟! دولتی که زمانی سرخورده از رفتار تحقیرآمیز غرب با خود، سیاست "تنش صفر با همسایگان" را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده بود، به یکباره 180 درجه چرخش پیدا کرد و "تنش 100" را جایگزین ساخت؟ آیا این سیاست جز تضعیف توان جهان اسلام که ترکیه یکی از مهمترین توان آن محسوب می شود، به نفع جریان استکباری صهیونیستی سلطه نیست؟ عراقی که با حذف صدام تهدیدگر می رود تا ظرفیت‌های بزرگ این کشور اسلامی را در خدمت اعتلای جهان اسلام قرار دهد، شایسته این ستم از سوی همسایگان نبوده و نیست. عراقی که می‌بایست اکنون در کنار ملت فلسطین و مردم مظلوم و محصور غزه با همه توان قرار می گرفت، متاسفانه در آتش فتنه گرفتار آمده است.

جناب آقای اردوغان:

جمعیت دفاع از ملت فلسطین چند ماه پیش از اشغال عراق از سوی آمریکا طی نوشتاری، ضمن پیش بینی حمله آمریکا به عراق و اشغال آن، بر ضرورت واگرایی و دوری ترکیه از جبهه ی غربی- صهیونیستی و نقش موثر آن در همگرایی اسلامی برای حصول منافع و امنیت جمعی جهان اسلام اشاره داشت و خطرات این سال ها را گوشزد کرد.

بی تردید در این همگرایی همه ملل مسلمان و کشورهای منطقه، منفعت می برند و دولت ترکیه از بالاترین منفعت ها برخوردار خواهد شد. "سیاست تنش صفر" آقای داوود اوغلو، موجب امیدواری بسیار شد، اما چرخش به یکباره دولت ترکیه، امیدها را برطرف ساخت. هر چند بر این باوریم هنوز دیر نیست و دولت و ملت ترکیه می توانند به همگرایی جهان اسلام روی آورند و اساسا خود سکاندار این عرصه گردند و ترکیه را در مسیر بزرگی قرار دهند. آغازش تجدیدنظر در روابط با اسرائیل و پیوستن به جبهه ی مقاومت ضد صهیونیستی است و جنایت اسرائیل در غزه بهترین فرصت برای آن است.

سخن پایانی:

جناب آقای اردوغان داشتن رابطه با رژیم صهیونیستی و اعتراض بر ضد آن و تاکید بر حق دفاع مشروع فلسطینیان بدون اینکه فشنگی و اسلحه ای به آنان داده شود، پیام های متضادی را به مخاطب می رساند. مگر می شود هم از فلسطینیان حمایت کرد و هم تظاهرکنندگان حامی فلسطین را سرکوب کرد! هم با اسرائیل و هم با فلسطین! هم با مسائل جهان اسلام هم با ناتو! این رفتارهای متناقض شبهه دوگانگی را مطرح می کند. به امید یکسره شدن اراده شما و ترکیه در دفاع از ملت فلسطین.

جمعیت دفاع از ملت فلسطین

1393.5.1