هند: به مسوولیت های بین المللی پایبند هستیم

هند,غزه 93

دهلی نو - ایرنا - دولت هند که تاکنون نتوانسته موضع محکم و صریحی در مورد کشتار مردم غزه توسط رژیم صهیونیستی بگیرد اما روز چهارشنبه اعلام کرد به مسوولیت های بین المللی پایبند است.

به گزارش ایرنا، دولت هند در میان افزایش روزافزون فشار و مخالفت های داخلی در قبال سکوت این کشور در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، همراه با گزارش شرکت در اجلاس بریکس، مواضع خود درباره فلسطین را توضیح داد.

ˈسوشما سوراجˈ وزیر امور خارجه هند امروز در گزارشی که درباره سفر هفته گذشته نخست وزیر این کشور به برزیل برای شرکت در ششمین اجلاس بریکس به مجلس نمایندگان (لوک سابا) و مجلس علیا (راجیا سابا) ارایه داد، گفت: نخست وزیر در اجلاس بریکس بر تقویت همکاری در حوزه مقابله با تروریسم، تضمین ثبات و صلح افغانستان و نگرانی از افزایش تنش های غرب آسیا تاکید کرده است.

وزیر امور خارجه هند تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که حل مجادله اسراییل و فلسطین برای ثبات و صلح خاورمیانه ضروری است.

به گفته وزیر امور خارجه هند، دهلی نو به مسوولیت های بین المللی خود در ساختن دنیایی صلح آمیز و شکوفا پایبند است.

وی با اشاره به اینکه هند تاکید ویژه ای بر روابط خود با همسایگان دارد، اظهار داشت: دولت جدید هند بطور فعالانه سیاست های قبل را دنبال می کند و تاکید خاصی بر روابط با همسایگان از غرب تا شرق آسیا دارد.

سوراج افزود: ˈنارندرا مودیˈ نخست وزیر هند از نتیجه اجلاس بریکس (شامل برزیل، روسیه، چین، آفریقای جنوبی و هند) و همچنین دیدار با سران کشورهای آمریکای لاتین که در روز دوم این اجلاس رخ داد بسیار خرسند است.

وزیر امور خارجه هند اظهار داشت: در شرایط کنونی دنیا، مشارکت های بین المللی برای توسعه و امنیت هند و همچنین عمل به مسوولیت های بین المللی ضروری بنظر می رسد.

سوراج ادامه داد: اجلاس بریکس در برزیل، بر نقش این گروه بر رشد و ثبات اقتصادی در کشورهای دارای منابع محدود و صلح بین المللی تاکید کرد.

به گفته وزیر امور خارجه هند، بی ثباتی سیاسی، تضعیف اقتصادی و بی اطمینانی که بطور کلی بر جهان حاکم است، مسوولیت بزرگتری را بر عهده کشورهای بریکس گذاشته تا تلاش های بین المللی برای مواجهه با این چالش ها را تقویت کنند.

وی با اشاره به تصمیم اجلاس بریکس مبنی بر ایجاد بانک توسعه و صندوق ذخیره این کشورها افزود: کشورهای بریکس قابلیت اتخاذ تصمیم های عمده و سریع دارند. این تصمیم ها می تواند کشورهای عضو را به انجام اقدامات بلندپروازانه تشویق کند.

سوراج ادامه داد: این بانک منابع طولانی مدت بیشتری را برای توسعه در اختیار کشورهای عضو قرار می دهد و از این طریق امید را در کشورها تقویت می کند.

وی گفت: این بانک ابزارهای دیگری در اختیار کشورها قرار می دهد تا در صورت بروز فشارهای خارجی و بی ثباتی بازارهای جهانی بتوانند اقتصاد خود را تنظیم کنند و مسایلی همچون کاهش ارزش روپیه که سال گذشته پیش آمد، اتفاق نیفتد.

آساق ** 2165 ** 275 **
کد N408781