پست ریاست جمهوری عراق؛نشست در بغداد – تصمیم در سلیمانیه

عراق,پارلمان

بغداد-ایرنا- جلسه پارلمان عراق روز چهارشنبه به دلیل به توافق نرسیدن بر سر نامزدی واحد برای پست ریاست جمهوری به نتیجه نرسید و به فردا (پنجشنبه) موکول شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، درشرایطی که احزاب و جریان های سیاسی عراق تلاش و اصرار دارند که کار انتخاب ریاست جمهوری و معاونان وی تا قبل از عید فطر انجام شود، موانع موجود، تاکنون اجازه نداده است این امر محقق شود.

کثرت نامزدهای ریاست جمهوری در این دوره، اگر چه از سوی جریان های سیاسی نشانگر بلوغ سیاسی و دمکراتیک بودن نظام سیاسی عراق تلقی می شود، اما عملا مشکل آفرین شده و کار را بر انتخاب سریع پست ریاست جمهوری دراین کشور سخت کرده است.

امروز چهارشنبه تعدادی از نامزدها از جمله مهدی الحافظ که ریاست موقت پارلمان از نظر سنی را برعهده داشت، انصراف دادند، اما مساله همچنان باقی است، مگر آنکه رایزنی ها بتواند تا جلسه فردا نامزدهای دیگر راهم به انصراف مجاب کند.

با این حال بحث جدی تر همچنان در سلیمانیه جریان دارد، جایی که اکثر جریان های سیاسی به رغم کثرت نامزدها، اعتقاد دارند پست ریاست جمهوری سهم کردهاست.

گزارش های رسیده از سلیمانیه حاکی است که کردها هنوز بر سر یک نام به توافق نرسیده اند. درحالی که تا صبح امروز تنها دو نام فواد معصوم و برهم صالح مطرح بود، امروز نام نجم الدین کریم هم دوباره به فهرست کردها برگشت. حالا رقبای پست ریاست جمهوری در کردستان عراق سه تن شده اند.

اینکه کردها بتوانند تا ساعات پایانی امشب (چهارشنبه) به تصمیم واحد رسیده و یک نام را با خود به بغداد ببرند، به اعتقاد کارشناسان کمی محل تردید است.

موضوع زمانی جدی تر می شود که محسن السعدون نماینده عضو فراکسیون کردها در پارلمان خبر از نبود حل مساله در سلیمانیه دارد و گفت قرار است امشب یک جلسه فوق العاده برگزار شود، شاید این جلسه به یک نام ختم شود.

به هر حال با وجود موانعی که این دوره بر سر انتخاب پست ریاست جمهوری قرار دارد، بعید است که این مساله زودهنگام حل شود.

در دو دوره قبل، به دلیل شخصیت کاریزماتیک و شناخته شده جلال طالبانی و مقبولیت وی میان جریان های سیاسی، کار انتخاب ریاست جمهوری با دردسرهای بسیار کمتر به انجام می رسید.

اکنون در دل حزب اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی، یک جنگ آرام میان شخصیت های مدعی این پست جریان دارد. شاید به همین دلیل باشد که جلال طالبانی ، به رغم مناسب نبودن وضعیت جسمی اش مجبور شد معالجات 19 ماهه خود را در آلمان قطع و به سلیمانیه بازگردد.

طالبانی از 19 ماه پیش به دلیل وخامت اوضاع جسمانی که در یک مقطع زمانی حتی اخباری از مرگ وی هم منتشر شد، عملا از عرصه سیاست در عراق کنار بوده و خضیر الخزاعی معاون وی، کفالت ریاست جمهوری را برعهده داشته است.

خاورم**1770**1010
کد N408747