آیت‎الله سبحانی:

مداخله نکردن در موضوع غزه، دست داعشی‌ها را رو کرد

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني,غزه,داعش

آیت‌الله سبحانی گفت: امروز داعشی‌ها ابزار قطعی غربی‎ها هستند، زیرا اگر نبودند و جهادگر واقعی بودند، چرا در مقابل جنایات صیهونیست‎ها ساکت هستند و کاری نمی‎کنند؟ پس معلوم می‎شود که آنها کاملا بر اساس نقشه‎های استعماری پیش می‎روند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس تفسیر سوره «زمر» اظهار کرد: خداوند در سوره زمر ملاک مشرکین و افراد موحد را بیان کرده است، داعشی‌ها نیز همه مسلمانان را به خصوص شیعیان، به جز خود مشرک می‌دانند؛ در حالی که اگر سواد داشتند کمی به قرآن مراجعه می‌کردند که افسوس که مشکل از جای دیگری است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: از سال‌ها پیش غربی‌ها نقشه‌ای کشیدند که هم مسلمانان به جان هم بیافتند و هم در نتیجه آن آسودگی اسراییل و راحت شدن چپاول کشورهایشان آسان شود به همین دلیل با تکفیر اینگونه همه را به جان هم انداختند.

سبحانی تصریح کرد: آنها در اتاق‌های فکر و جاسوسان متخصص شرق شناس خود به این نتیجه رسیدند؛ آنها امروز ابزار قطعی غربی‎ها هستند، زیرا اگر نبودند و جهادگر واقعی بودند، چرا در مقابل جنایات صیهونیست‎ها ساکت هستند و کاری نمی‎کنند؟ پس معلوم می‎شود که آنها کاملا بر اساس نقشه‎های استعماری پیش می‎روند.

این مرجع تقلید گفت: خداوند به دو شکل جان انسان‌ها را می‌گیرد؛ نخست در خواب و دیگری مرگ قطعی انسان؛ یکی از مسایل بسیار مهم تفسیری دانستن معنی دقیق لغات برای استنباط است؛ به عنوان مثال در همین آیات، توفی آمده است که به معنی مرگ نیست.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت فوت با مرگ یکی نیست و توفی و فوت به معنی مردن نیست، بلکه توفی به معنی گرفتن است و فوت به معنی گرفتن جان توسط خداوند است؛ ممکن است برخی مدعی شوند که بین آیات قرآن تناقض است که به هیچ وجه چنین چیزی نیست؛ ممکن است آنها ادعا کنند که در سوره آل عمران در خصوص حضرت عیسی معنی یتوفی آمده است که در آنجا نیز به معنی گرفتن حضرت عیسی است نه مرگ ایشان.

سبحانی در اشاره‌ای دیگر به معنی فوت و توفی به ملائکه و توفی توسط ملائک اشاره کرد و گفت: برخی از امور الهی به شکل غیری انجام می‌شود یعنی با اسباب که همان ملائک باشند این عمل انجام می‌شود.

وی گفت: یکی از دعاوی مشرکین در پرستیدن بت‌ها دلیل بر شفاعت از سوی آنها بود که خداوند این دروغ آنها را با دو دلیل رد می‌کند که نخست عاقل نبودن آنها و دوم نداشتن مقام شفاعت است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: خداوند مالک آسمان و زمین و هستی است و بنابراین مقام شفاعت تنها از آن خداست که به واسطه قدرت بی‌نهایت اوست و به هرکس که بخواهد این موقعیت را می‎دهد که شفیع باشد.

انتهای پیام

کد N408604