در نشست اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی تاکید شد

اجلاس پیرغلامان حسینی باید موجب پالایش رفتار و اشعار مداحی شود

امام حسين ع ,پيرغلام

مقتدایی با تاکید بر اینکه جامعه هدف اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی باید عامه مردم باشد، گفت: برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی باید موجب پالایش رفتار و اشعار مداحی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان عبدالحسن مقتدایی در نشست هم‌اندیشی سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی که امروز در استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه برگزاری این اجلاس از علاقه‌مندی‌های شخصی همه عوامل اجرایی است، اظهار کرد: استان خوزستان همان‌گونه که در هشت سال دفاع مقدس عملیات‌های مختلفی را به نحو مطلوب به پایان رساند، در این اجلاس نیز می‌تواند سبکی جدید را پایه‌گذاری کند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری این اجلاس جهت اهمیتی که نزد مردم دارد باید با جدیت پیگیری شود، افزود: اجلاس پیرغلامان حسینی به‌گونه‌ای دولتی و مردمی برگزار می‌شود؛ دولتی به آن معنا که از توانمندی‌های انسانی و مادی دولت برای فراهم آمدن شرایط مطلوب برگزاری استفاده می‌شود.

مقتدایی با تاکید بر اینکه مخاطب و جامعه هدف این اجلاس باید عامه مردم باشند، تصریح کرد: هدف از برگزاری چنین جلساتی تبلیغ شریعت برای عوام است، همه افرادی که در هشت سال دفاع مقدس به مباحث عاشورایی پرداخته‌اند باید مورد تجلیل قرار گیرند که ماندگاری بخش معنوی اجلاس پیرغلامان حسینی در استان خوزستان عمیق و اثرگذار باشد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه خوزستان مجموعه‌ای از فرهنگ‌هاست، ادامه داد: این استان دارای ویژگی‌های مختلف از جمله دفاع مقدس، اختلاف‌های فرهنگی، گویشی، آداب و رسوم عزاداری و مرز مشترک با کشور عراق است که ضمن پرداختن به این آداب و رسوم متفاوت در اجلاس می‌توان تاثیرگذاری بر کشور همسایه را نیز شاهد بود.

وی با بیان اینکه برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی باید موجب پالایش رفتار و اشعار مداحی شود، گفت: این اجلاس باید در ذهن و دل مردم رسوب کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فرج‌اله خبیر معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه این اجلاس در راستای معرفی فرهنگ عاشورا و نمایش چهره واقعی نهضت امام حسین(ع) گام برمی‌دارد، گفت: در این اجلاس شخصیت‌های کشوری، بین‌المللی و بومی حضور خواهند داشت که پیش‌بینی می‌شود حضور حدود 850 شرکت‌کننده را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه ستاد سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در خوزستان به دبیری صادق آهنگران تشکیل شده است، بیان کرد: کمیته امنیت، کمیته پشتیبانی و تدارکات، کمیته اطلاع‌رسانی و رسانه، کمیته تشکل‌های دینی و مذهبی، کمیته فرهنگی، هنری و برگزاری مراسم و کمیته تبلیغات و تزئینات زیرمجموعه این ستاد هستند که مسئولیت آنها به عهده فرمانداری اهواز، معاونت توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان، صدا و سیمای مرکز خوزستان، اداره‌کل تبلیغات اسلامی خوزستان، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و شهرداری اهواز است.

به گزارش ایسنا، علی عماد معاون توسعه منابع انسانی استاندار خوزستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه کمیته پشتیبانی سنگین‌ترین وظیفه در این ستاد را برعهده دارد، دلیل این امر را نبود اعتبار مصوب و استفاده از اعتبارات و امکانات نهادهای استانی جهت تامین امکانات سایر کمیته‌ها دانست.

وی گفت: به‌منظور استفاده از امکانات موجود برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها ظرفیت‌سنجی انجام گرفته است و از ارتش و سپاه خواستار همکاری در اسکان مهمانان هستیم. برگزاری این اجلاس با همگرایی و همدلی به جایگاه استان خوزستان ارتقایی ویژه می‌بخشد.

عماد همچنین از برگزاری اجلاس سراسری نماز در دی‌ماه به میزبانی استان خوزستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، در ادامه همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز با اشاره به سبک مداحی صادق آهنگران، این سبک را دارای ویژگی حزن و حماسه در واداشت رزمندگان به شور و تکاپو دانست و افزود: سعی بر آن است در مجموعه فعالیت‌های فرهنگی این اجلاس این دو ویژگی عمده مورد توجه قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری این اجلاس باید از جریان دولتی به جریان مردمی تبدیل شود، گفت: سطح بین‌المللی برگزاری این مراسم باعث می‌شود که فعالیت‌ها به‌گونه‌ای قابل عرضه در سطح جهانی صورت گیرد تا نسل جوان بداند با آئین‌های دینی و مذهبی می‌توان علاقه‌مندی آنها را برای ورود به این مراسم جذب کرد.

قنواتی افزود: اجرای برنامه‌های فرهنگی در اجلاس پیرغلامان حسینی سطح مراسم دینی و مذهبی را در کشور ارتقا می‌دهد؛ چرا که در شیوه اجرای آن روش‌های نوین و آئین‌های دینی و مذهبی توأمان دیده شده است، سعی بر آن است نمایشگاهی از هنرهای بومی و نمایشی استان که تداعی‌گر جنگ و عاشورا است،‌ فضاسازی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین بلک مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان نیز در این نشست گفت: در بخش تشکل‌ها و بر اساس تقسیم وظایف 130 پیرغلام حسینی برای تقدیر در این اجلاس شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه 11 درصد از هیئت‌های مذهبی کشور در خوزستان و این استان دارای بالغ بر پنج هزار حسینیه است، گفت: می‌توان از ظرفیت و مشارکت این هیئات در اجلاس استفاده کرد.

بلک با اشاره به نحوه فعالیت بخش پژوهش علمی تصریح کرد: با مشورت فضلای حوزه علمیه و اساتید دانشگاه‌ها 11 سرفصل شامل تولید و چاپ سه عنوان کتاب، دو عنوان کتاب شعر فارسی و عربی، جمع‌آوری و چاپ مقالات رسیده به اجلاس، برجسته کردن شخصیت‌های جهانی در استان مانند دعبل خزاعی و علامه شیخ جعفر شوشتری و اهدای یکی از آثار برجسته مرحوم علامه با عنوان خصائص‌الحسینی به مهمانان و همچنین برپایی نمایشگاه به‌منظور ارائه دستاوردهای هیئات در کنار اجلاس از جمله این اقدامات است، همچنین مقرر شده مؤسسه عاشوراپژوهی دزفول با همکاری محمدرضا سنگری معرفی شود و ثبت جهانی شبیه‌خوانی شوش نیز مدنظر است.

به گزارش ایسنا، مسلم رحیمی مدیرکل صدا و سیمای مرکز خوزستان نیز در این نشست از رونمایی مستند علامه شیخ جعفر شوشتری در اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی خبر داد.

وی ادامه داد: مقرر شده از اول مهر پخش ویژه‌برنامه این اجلاس به‌صورت روزانه با هدف فضاسازی در استان و کشور از سیمای مرکز خوزستان آغاز شود. همچنین پخش زنده افتتاحیه و اختتامیه اجلاس و پخش تیزر اجلاس از 10 مرداد در دست اقدام خواهد بود.

به گزارش ایسنا، ابراهیم طاهری دبیر اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی و مدیرکل نغمات آیینی و رادیو نوا در این نشست با اشاره به اینکه به لحاظ ویژگی‌های استان خوزستان پیش‌بینی می‌شود این دوره یکی از بهترین برنامه‌ها را به خود ببیند به‌گونه‌ای که استان‌های دیگر از شکل برگزاری آن الگوبرداری کنند، گفت: مهمانان خارجی اجلاس از 35 کشور دعوت می‌شوند، همچنین 50 مهمان خارجی از سوی استان خوزستان از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و 30 استان کشور در مراسم حضور می‌یابند، همچنین حضور بیش از 100 خبرنگار، عکاس و روزنامه‌نگار از شبکه‌های مختلف در استان پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در پی برگزاری مسابقه مستند پیرغلامان حسینی با بررسی آثار ارسالی، 10 مستند برتر انتخاب شده و در مراسم اختتامیه تجلیل می‌شوند، در حال حاضر نیز بررسی‌ها برای تعیین میزبان سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی صورت گرفته است که استاندار میزبان اجلاس آینده، پرچم اجلاس را از استاندار خوزستان تحویل خواهد گرفت.

طاهری با اشاره به پیشنهاد استاندار خوزستان مبنی بر کسب نتیجه پالایش رفتار و اشعار در جنب برگزاری این اجلاس تصریح کرد: ایراداتی که در اشعار و بیان نحوه مداحی‌ها وجود دارد در نشست‌های علمی و تخصصی اجلاس بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست پوستر و تندیس سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نمایش داده شد.

انتهای پیام

کد N408541