قسط آخر 4.2 میلیارد اموال بلوکه ایران پرداخت شد

افخم,اقساط

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: قسط هشتم و آخر از 4.2 میلیارد دلار اموال بلوکه ایران که پرداخت شده و امیدواریم که مراحل اداری آن نهایی شده باشد.

به گزارش ایرنا،«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره نحوه پرداخت اقساط اموال بلوکه شده ایران افزود: قسط آخر از 4.2 میلیارد دلار اموال بلوکه ایران پرداخت شده است و امیدواریم که مراحل اداری آن نهایی شده باشد.

با توجه به گفته سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر پرداخت قسط هشتم از اموال بلوکه شده ایران نزد بانک های جهانی که براساس توافق اولیه ایران و 1+5 باید آزاد شود ، در آخرین مرحله ،550 میلیون دلار به حساب بانک مرکزی ایران واریز شده است و این آخرین گام از توافق اولیه ایران و شش قدرت جهانی در پایان شش ماهه اول است.

بر اساس برنامه زمان بندی شده در برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که بین ایران و شش کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل آمریکا، فرانسه، روسیه چین ، انگلستان به همراه آلمان (1+5) در سوم آذر ماه 1392 (24 نوامبر) منعقد شد، در ازای یکسری اقدامات از سوی ایران، مبلغ 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران طی هشت قسط و در مدت شش ماه آزاد شد.

بر این اساس، قرار شد مبالغ 550 میلیون دلار در اول فوریه، 450 میلیون دلار در اول مارس، 550 میلیون دلار در هفت مارس، 550 میلیون دلار در10 آوریل، 450 میلیون دلار در 15 آوریل،550 میلیون دلار در 14 می، 550 میلیون دلار در 17 جولای و 550 میلیون دلار نیز در20 جولای واریز شود.

این در حالی است که تاکنون هفت قسط از کل هشت قسط توافق شده با مجموع سه میلیارد و650 میلیون دلار به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شده و یک قسط 550 میلیون دلاری دیگر باقی مانده است.

اکنون 4.2 میلیارد دلار از دارایی های نفتی ایران وصول شده و آنطور که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده اند از این وجوه برای واردات کالاهای اساسی و کالاهایی که اجازه واردات آن را دارند، استفاده شده است.

البته ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ابران پیش از این در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی دسترسی برای برداشت از این پول ها را دارد یا خیر؟ گفته بود «هیچ مشکلی در این زمینه برای برداشت نداریم».

«رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیر در روزهای گذشته از انتشار گزارش آژانس درباره تایید اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو توسط ایران در بعدازظهر یکشنبه خبر داده بود و اعلام کرده بود که بعد از انتشار این گزارش آخرین قسط از هشت قسط مربوط به شش ماهه اول گام اول توافقنامه ژنو واریز می شود.

طبق توافقات انجام شده قرار بر این بود که سه قسط آخر از طریق کشور هند در اختیار ایران قرار گیرد که در مورد قسط ششم و هفتم این اقدام انجام شده است اما هنوز مشخص نیست که قسط هشتم از چه منبعی پرداخت شده است.

البته با پرداخت قسط هشتم تنها گام نخست برنامه اقدام مشترک که تا 29 تیرماه بوده، اجرایی می شود، اما این آخرین پرداختی به ایران نیست. چرا که ایران و گروه 1+5 در مذاکرات وین 6توافق کردند که گام اول توافق ژنو تا 24 نوامبر 2014 به مدت چهار ماه تمدید شود.

ایران و شش کشور قدرتمند دنیا در حدود دو هفته در شهر وین در خصوص گام پایانی توافق نامه ژنو به رایزنی پرداختند و علی رغم آنکه تلاش های زیادی صورت گرفت که توافق نامه جامع تا امروز حاصل شود ولی به دلیل وجود برخی اختلاف های عمده از جمله در زمینه غنی سازی ، ایران و 1+5 به این نتیجه رسیدند که این مذاکرات را برای 4 ماه دیگر تمدید کنند.

سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای به دنبال انتشار این خبر اعلام کرد که بر اساس توافق اخیر در وین قرار شد در چهار ماه آینده دو میلیارد و800 میلیون دلار در 6 قسط به حساب ایران واریز شود.

به گفته وی این مبلغ در چهار قسط هرکدام به مبلغ 500 میلیون دلار و دو قسط هر یک به مبلغ 400 میلیون دلار پرداخت می شود که از اول ماه آگوست - دهم مرداد- به فاصله هر سه هفته، به ایران پرداخت خواهد شد.

عراقچی گفت : ایران نیز قرار است اورانیوم غنی شده 20 درصد خود را که قبلا در 6 ماه اول توافق ژنو به اکسید تبدیل کرده بود، به سوخت راکتور تهران تبدیل کند.

بنابراین طی روزهای آینده مبالغ بیشتری به حساب بانک مرکزی ایران واریز خواهد شد که ایران می تواند با برداشت آنها نسبت به خرید کالاهای مورد نیاز و اساسی خود اقدام کند.

سیام5**9173**1449
کد N408183