در گفت‌وگو با ایسنا

رویوران: نماینده فلسطین در سازمان ملل از تمام توان خود استفاده نمی‌کند

ايران,رژيم صهيونيستي,فلسطين,اسراييل,سازمان ملل متحد,غزه

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: نماینده دولت فلسطین در سازمان ملل می‌تواند رژیم صهیونیستی را به دلیل جنایات جنگی علیه مردم غزه به دادگاه‌های بین‌المللی بکشاند.

حسین رویوران بدر گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ادامه حملات رژیم صهیونیستی به غزه و مواضع غرب در قبال آن خاطرنشان کرد: کشورهای غربی دچار رفتاری دوگانه در قبال وقایع غزه شده‌اند و به عبارتی خود محاصره غزه تجاوزی صهیونیستی بوده که طی هشت سال گذشته ادامه داشته است.

وی ادامه داد: وقتی رژیم صهیونیستی هشت سال به محاصره غزه می‌پردازد نمی‌تواند در موقعیت دفاع باشد و این ادعای غرب و آمریکا که اسرائیل در مقابل فلسطین از خود دفاع می‌کند موضعی غیرمنطقی است چرا که آنها سالها است که مردم غزه را تحت محاصره خود درآورده‌اند پس دفاع معنایی ندارد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با تأکید بر این‌که ابتدا رژیم صهیونیستی به غزه حمله کرد و دفاعی در کار نبود، گفت: برخی از کشورهای غربی و آمریکا واقعیت را تحریف کرده و می‌گویند مقاومت آتش‌بس را قبول نکرده است و این امر که به اقدامات اسرائیل و دفاع از خود مشروعیت می‌بخشد امری غیر واقعی و تحریف واقعیت است.

وی با اشاره به طرح آتش‌بس مصر افزود: این طرح عملی نیست زیرا طی شش سال گذشته اسرائیل سه بار به نوار غزه حمله کرده است و این امر نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی هر زمان که بخواهد حمله می‌کند و هرگاه که اراده کند پیشنهاد آتش‌بس می‌دهد. این در حالی است که هیچ کس پاسخگوی میزان آمار بالای کشته‌شده‌ها و خرابی‌هایی که فلسطینی‌ها متحمل می‌شوند نیست. بنابراین این خواسته مقاومت که باید ابتدا دلیل درگیری‌ها از میان رفته و محاصره غزه برداشته شود تا آتش‌بس برقرار شود امری منطقی است.

رویوران گفت: در گذشته هم آتش‌بس میان فلسطین و رژیم صهیونیستی برقرار شد ولی اسرائیلی‌ها آن را زیرپا گذاشتند. در آن زمان هم بازگشایی گذرگاه‌ها و رفع محاصره غزه مطرح بود ولی هیچ‌گاه تحقق نیافت و همین عوامل باعث می‌شود که مقاومت و مردم غزه مجددا" زیر بار پذیرش آتش‌بس نروند.

وی تأکید کرد: اسرائیل از سال 2012 باید به وعده های خود در قبال غزه عمل می‌کرد و بحث هایی که امروز از سوی نیروهای مقاومت مطرح می‌شود چیز جدیدی نیست بلکه پافشاری بر روی وعده‌هایی است که رژیم صهیونیستی باید به آنها عمل می‌کرد ولی این کار را نکرده بود.

این کارشناس مسایل بین الملل در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وجود دو جریان در فلسطین خاطرنشان کرد: یک جریان مقاومت اسلامی است که در غزه به دفاع از مردم می‌پردازد و جریان دیگر دولت فلسطین است که محمود عباس ریاست آن را بر عهده گرفته است و اساسا این جریان به مقاومت اعتقادی ندارد و در بسیاری موارد مقاومت را بیهوده نامیده است.

وی گفت: به عقیده محمود عباس گفت‌وگو تنها راه‌حل بحران فلسطین است و با وجود اینکه از سال 1993 تا امروز یعنی 21 سال از آغاز گفت‌وگوهای آنها با اسرائیل می‌گذرد و هیچ نتیجه‌ای برایشان حاصل نشده است اما باز هم پایبند به مذاکرات بوده و مقاومت را بی دلیل می‌داند.

رویوران در رابطه با اینکه چرا نماینده فلسطین در سازمان ملل حملات رژیم صهیونیستی به غزه را به این سازمان ارجاع نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: دولت فلسطین به عنوان دولت ناظر در سازمان ملل می‌تواند به دادگاه کیفری و بین‌المللی شکایت کند همچنین آنها می‌توانند اسرائیل را به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه کنند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل ادامه داد: نماینده فلسطین در سازمان ملل از توان خود برای محکوم کردن رژیم صهیونیستی استفاده نمی‌کند زیرا متأسفانه آنها گاهی از زاویه تنگی به مسایل نگاه می‌کنند یعنی می‌گویند اگر حمله برای مهار جریان مقاومت صورت بگیرد به نفع دولت محمود عباس است البته آنها هم از کشتار مردم مظلوم فلسطین ناراحت هستند ولی در مقابل خواهان تضعیف نیروهای مقاومت هم هستند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه دولت فلسطین مواضع دوگانه‌ای را در قبال رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده است، افزود: از آنجایی که حامی اصلی اسرائیل آمریکا است و آمریکا هم در رأس نظام بین المللی قرار دارد حاشیه امن زیادی برای رژیم صهیونیستی ایجاد شده است و امروز این رژیم در مقابل مردم غزه از بمبها و موادی استفاده می‌کند که تا 10 سال اثرات آن بر روی زمین‌های کشاورزی، محصولات زراعی و مردم این کشور باقی می‌ماند. بنابراین بهتر است با توجه به این شرایط دولت فلسطین هم در مواضع خود در قبال اسرائیل تجدیدنظر کند.

انتهای پیام

کد N408145