دولت اوکراین: جدایی طلبان مواضع خود را در دونتسک تخلیه کردند

روسیه,دونتسک

تهران- ایرنا- مقامات ارتش اوکراین امروز (چهارشنبه) اعلام کردند جدایی طلبان طرفدار روسیه مواضع خود را حوالی شهر دونتسک در شرق اوکراین ترک و به مرکز شهر عقب نشینی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کی یف، مرکز کنترل فرماندهی عملیات ضدتروریستی دولت اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد:ˈ جدایی طلبان در دونتسک مواضع خود را به طور گسترده ترک و به سوی مرکز شهر عقب نشینی کرده اند. بر اساس شواهد و قراین چنین اقداماتی می توان نتیجه گرفت که جدایی طلبان احتمالا خود را برای ترک دونتسک آماده می کنند. ˈ

ساکنان این شهر می گویند جدایی طلبان در حوالی شهر دونتسک و خارج از دانشگاه اصلی این شهر خندق کنده و خود در خوابگاه دانشگاه مستقر بودند.

همچنین به گفته شاهدان عینی صدای پرتاب خمپاره دیشب در شهر شنیده شد و پرتاب خمپاره به یک تاسیسات شیمیایی آتش سوزی در شهر را بدنبال داشت.

خشونت ها از زمانی در مناطق روس زبان شرق اوکراین آغاز شد که اعتراضات معترضان در میدان استقلال کی یف به برکناری دولت ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری پیشین اوکراین در ماه فوریه (بهمن1392) منجر شد. الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در پی برگزاری همه پرسی در این منطقه در ماه مارس (اسفند 1392) درگیری میان جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را در پی داشت.

از زمانی که دولت کی یف عملیات ضد تروریستی را از اواسط ماه آوریل (فروردین 1393) آغاز کرده است، در مجموع بیش از 258 نفر از نیروهای دولت اوکراین کشته شده و نزدیک به یکهزار نفر زخمی شده اند. صدها نفر از غیرنظامیان و جدایی طلبان نیز بر اثر درگیری ها جان باخته اند.

سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی روز پنجشنبه گذشته (26 تیر/ 17 ژوئیه) با 298 سرنشین در مناطق شرق اوکراین و اتهام زنی متقابل جدایی طلبان و دولت کی یف در مورد مقصر اصلی این حادثه، وضعیت اوکراین را پیچیده تر کرده است.

اروپام**9157 **1561** 1337
کد N408086