کارشناس حقوق بین‌الملل:

مقامات سیاسی و نظامی اسراییل باید تحت تعقیب قرار گیرند

رژيم صهيونيستي,دادگاه,غزه,قانون

یک کارشناس حقوق بین‌الملل گفت: هم در داخل فلسطین و هم در خارج از سرزمین اشغالی می‌توان مقامات سیاسی و نظامی اسراییل را تحت تعقیب قرار داد؛ لذا هم راه برای تعقیب وجود دارد و هم باید این کار را کرد.

صباح‌زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد:‌ انواع جنایاتی که در غزه توسط دولت اسراییل انجام شده و در حال انجام است با بندهای مختلف کنوانسیون‌های بین‌المللی در تعارض قرار داد.

وی ادامه داد: بر همین اساس می‌توان هم در داخل فلسطین اشغالی و هم در خارج از این رژیم به تعقیب مقامات سیاسی و نظامی اسراییل پرداخت؛ لذا هم راه برای تعقیب وجود دارد و هم باید این کار را کرد.

این حقوقدان افزود: همچنین این موضوع می‌تواند در محافل بین‌المللی و دادگاه‌های کشورهای دیگر مورد رسیدگی قرار گیرد و اسراییل به طور غیابی محکوم شود که این امر به قوانین کشورهای مختلف بستگی دارد.

وی ادامه داد: بنابراین در یک سطح وسیع با طیفی از اقدامات و فعالیت‌های حقوقی و کیفری امکان طرح دادخواست، شکایت و صدور حکم علیه اسراییل وجود دارد.

صباح زنگنه در پاسخ به این سوال که چه کسانی می‌توانند جهت محکومیت رژیم صهیونیستی طرح شکایت کنند؟ گفت: متضرران اصلی، فلسطینی‌ها و دادستان‌های کشورهای مختلف چه به صورت سازمانی و چه به صورت فردی می‌توانند اقدام به شکایت کنند.

وی یادآور شد: شاهد بودیم در بعضی کشورها دادگاهایشان به شکایت افراد یا سازمانها علیه مقامات اسرائیل رسیدگی و حکم صادر کردند و در نتیجه مانع شدند از این که آن مقامات پایشان به این کشورها برسد. این امر می‌تواند در ده ها کشور اتفاق بیافتد و محدودیت گسترده‌ای برای اسراییل ایجاد کند.

صباح زنگنه با بیان اینکه در این رابطه می‌توان به دیوان لاهه و دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرد، افزود: علی‌رغم این که اسراییل به عهد نامه رم ملحق نشده، اما شکایت می‌تواند مطرح شود و بقیه کشورهای عضو می‌توانند نسبت به این شکایت آگاهی پیدا کنند و از این طریق در کشورهای خود هم موضوع را پیگیری کنند.

انتهای پیام

کد N407839