قاضی پور در اخطار قانون اساسی:

وقت‌کشی در اعلام وصول استیضاح وزیر نیرو مرگ دریاچه ارومیه را در پی دارد

سیاسی

استیضاح وزیر نیرو مدت هاست که مطالبه بسیاری از نمایندگان است اما با بی توجهی هیأت رئیسه تاکنون به نتیجه نرسیده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از عملکرد هیأت رئیسه در بی توجهی به طرح استیضاح وزیر نیرو گفت: وقت کشی از سوی هیأت رئیسه در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر نیرو دریاچه ارومیه را هر روز به مرگ خود نزدیک تر می کند.

به گزارش ایلنا، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 89 آن و ماده 222 آیین نامه داخلی مجلس گفت: استیضاح وزیر نیرو مدت هاست که مطالبه بسیاری از نمایندگان است اما با بی توجهی هیأت رئیسه تاکنون به نتیجه نرسیده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مدت‌ها قبل طرح استیضاح وزیر نیرو در مجلس اعلام وصول می‌شد، افزود: امضاکنندگان این طرح زحمات بسیاری کشیده اند اما متأسفانه غفلت وزیر نیرو از مشکلات دریاچه ارومیه و کمبود آب تا کنون به چشم هیأت رئیسه نیامده تا روند استیضاح وی را اعلام وصول کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه جلسه هیأت رئیسه با وزیر نیرو برای بررسی اقدامات انجام شده در خصوص دریاچه ارومیه برگزار شده است تصریح کرد:‌ باید بدانیم تصمیم هیأت رئیسه از وقت کشی و پیگیری نکردن موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه چیست.

وی ادامه داد: یا باید استیضاح وزیر نیرو انجام شود یا دولت باید نسبت به احیای دریاچه ارومیه اقدامات لازم را هر چه سریعتر انجام دهد.

قاضی پور با بیان اینکه طبق قانون هیأت رئیسه باید نسبت به اعلام وصول طرح های واصله اقدام کند افزود: هیأت رئیسه نباید در اعلام وصول طرح ها تعلل کند.

لاریجانی در پاسخ به اخطار قاضی پور گفت: ما در این زمینه اصراری نداریم خودتان خواستید که جلسه ای با وزیر نیرو برگزار کنید و جلسه برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به قاضی پور ادامه داد: شما طرح استیضاحی را به هیأت رئیسه دادید و نظرتان این بود که ما جلسه ای با وزیر نیرو داشته باشیم و چندین بار روند آن را پیگیری کردید که چرا جلسه تشکیل نشده است.

وی گفت: در جلسه‌ای که با وزیر نیرو و اعضای هیأت رئیسه برگزار شد موضوعاتی از جمله دریاچه ارومیه بررسی شد و نظر وزارت نیرو در خصوص این دریاچه این بود که برای احیای آن با مشکل منابع مالی روبرو هستیم که باید این منابع از طرق مشخص تأمین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر نتیجه مذکور را قبول دارید که موضوع استیضاح منتفی است افزود: در صورتی که نتایج و صحبت های وزیر نیرو در خصوص مشکلات مالی را قبول ندارید راه برای استیضاح باز است و ما حساسیتی در این خصوص نداریم.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات با وزیر نیرو به خواست نمایندگان استیضاح کننده بوده و ما هم فکر می کنیم برگزاری آن به افزایش تعامل دولت و مجلس در خصوص رفع مشکلات کمک می کند.

کد N407791