در صحن علنی مجلس مطرح شد

نظارت رسایی و نبویان بر مطبوعات حاشیه ساز شد/ انتخاب ناظر مجلس بر مطبوعات به تاخیر افتاد

مجلس

در پی انتخاب ناظران مجلس شورای اسلامی در مطبوعات و صدا و سیما برخی از نمایندگان مجلس به این امر اعتراض کردند و لاریجانی در پاسخ به این تذکرات گفت: انتخاب ناظران را در هیأت رئیسه بررسی می کنیم.


به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی کمال پیر موذن نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخاب حمید رسایی و محمود نبویان به عنوان دو عضو ناظر مجلس بر عملکرد صدا و سیما و مطبوعات گفت: کمیسیون فرهنگی در انتخاب برخی افراد دیدگاه سیاسی داشته است و این کمیسیون می توانست حداقل افراد بیشتری را به  عنوان ناظر مجلس انتخاب کند.


وی افزود: کمیسیون فرهنگی باید مطهری را به عنوان گزینه در نظر داشته باشد و کمیسیون می توانست به اندازه دو برابر کاندیدا معرفی کند و مطهری نیز باید یکی از ناظران مجلس در عملکرد صدا و سیما و مطبوعات انتخاب می شد.


لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: البته این بند از آیین نامه ابهامی دارد و عبارت «حداقل» در متن ذکر شده و کمیسیون می توانست بیش از دو نفر را انتخاب کند.

سالک: برخی افرادی که از آنها نام می برند در انتخابات دیروز رای نیاوردند

احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی در تذکری بعد از اظهارات کمال پیر موذن گفت: این اختیار کمیسیون فرهنگی است که حداقل دو برابر کاندیدا معرفی کند و در جلسه دیروز عصر کمیسیون تمامی افرادی که نام نویسی کرده بودند صحبت هایشان را مطرح کردند و با توجه به برداشتی که از صحبت های آنها داشتیم به این افراد رای داده شد.


وی افزود: اما اینکه آقای پیر موذن اینگونه برخورد کرده است این توهینی به کمیسیون است و برخی از افرادی که آوردند در جلسه دیروز رای نیاوردند.


رئیس کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: کمیسیون به تمام وظایف خود عمل کرده است.


لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر سالک اظهار داشت: البته این انتخاب کمی ابهام دارد و در آیین نامه آمده است که حداقل دو نفر انتخاب شوند این به این معناست که می توانستید افراد بیشتری را انتخاب کنید تا حق کسی ضایع نشود.


وی با تاکید بر ابهام این بند از ماده 218 آیین نامه داخلی گفت: اشکالی در این مسئله وجود دارد و می توانستید به نحوه دیگری عمل کنید.

حسین زاده: مجددا افرادی که کاندیدا شده اند خود را در معرض انتخاب قرار دهند

حسین زاده نماینده نقده در تذکری با اشاره به ابهامات موجود در ماده 218 آیین نامه داخلی مجلس گفت: برای انتخاب ناظران کمیسیون موظف است حداقل دو برابر افراد به مجلس نامزد معرفی کند و همچنین دست مجلس در این مسئله باز است.


وی افزود: طبق همین آیین نامه نامزدها می توانند در صحن خود را معرفی کنند و همچنین این اجازه به صحن داده شده است افراد خارج از کمیسیون نامزد شده و در صحن مورد رای گیری قرار گیرند.


این نماینده مجلس در پایان پیشنهاد کرد: پیشنهاد می کنیم مجددا افرادی که نامزد شده اند خود را در معرض انتخاب نمایندگان قرار دهند.

مطهری: گرایشات سیاسی خاص در انتخاب ناظران مجلس لحاظ نشود

همچنین علی مطهری نماینده مردم تهران در تذکری با استناد به ماده 218 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخاب ناظران به عبارت حداقل انتخاب دو نفر توجه نشده و این امر موجب غفلت واقع شده است.


وی افزود: وجود این حداقل ها قابل تغییر است و غیر از افرادی که روز گذشته در کمیسیون معرفی شده اند افراد دیگری از کمیسیون فرهنگی می توانند به عنوان ناظر در عملکرد صدا و سیما و مطبوعات در صحن علنی کاندیدا شوند تا دست مجلس در این امر بازتر شود.


نماینده مردم تهران ادامه داد: نباید به گونه ای عمل کرد که گرایشات سیاسی خاصی در انتخاب ناظران تاثیر گذار باشد و دست بر روی گزینه های اصلح بسته باشد.


لاریجانی در پاسخ به تذکر مطهری گفت: همانطور که گفتم این بند از آیین نامه ابهاماتی دارد. قبلا چنین بندی وجود نداشت اما از آنجایی که عبارت حداقل در این بند از آیین نامه آمده است کمیسیون فرهنگی می توانست دو برابر افراد را انتخاب کند تا در صحن مورد رای گیری قرار گیرند.


وی افزود: ما بار دیگر در هیأت رئیسه این مسئله را بررسی می کنیم و در این باره عجله ای نیست و فعلا انتخاب ناظران مجلس در مطبوعات و صدا و سیما به تاخیر می افتد.


به گزارش مهر پس از اعلام این تذکرات آقاتهرانی و سالک به جایگاه هیأت رئیسه رفتند و اعتراض خود را به رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کردند.