لاریجانی: انتخاب اعضای ناظر مجلس در شوراها به جلسه بعدی موکول می شود

سیاسی

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی پس ازتذکرهای پی در پی نمایندگان درباره انتخاب اعضای ناظر مجلس در شوراهای مختلف، این انتخاب را به جلسه بعدی مجلس موکول کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا ، کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در تذکری با استناد به ماده 218 آیین نامه داخلی اظهارداشت: کمیسیون های تخصصی برای انتخاب ناظران یا مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ذیربط موظف است حداقل به تعداد دو برابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی کند تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز انتخاب کند.

پیرموذن افزود: متاسفانه کمیسیون فرهنگی آقای مطهری را برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات حذف کرده است در صورتی که این فرد سابقه طولانی و تجربه درخشانی در هیات نظارت بر مطبوعات داشته است.

وی گفت: کمیسیون می توانست حداقل سه نفر را بعنوان ناظر برای هر شورایی به مجلس معرفی کند اما کمیسیون فرهنگی چنین کاری را انجام نداد. نمایندگان می توانند مطهری را بعنوان گزینه مدنظر داشته باشند.

پس از تذکر پیرموذن ، حجت الاسلام احمدرضا سالک نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی درخواست تذکر آیین نامه و اخطار قانون اساسی کرد که لاریجانی به وی اجازه داد.

سالک طی تذکری بر اساس ماده 208 آیین نامه داخلی گفت: کمیسیون های تخصصی اختیار دارند که دو نفر را برای حضور در هر شورا به مجلس و انتخاب نمایندگان معرفی کنند.

روز گذشته تمام کسانی که ثبت نامه کرده اند سخنان خود را در کمیسیون ایراد کرده و ما نیز سخنان آنها را به دقت استماع کردیم.

وی ادامه داد: این گونه برخورد آقای پیرموذن با کمیسیون فرهنگی را توهین می دانیم.

در پاسخ به سخنان سالک، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ماده 218 کمی ابهام دارد یعنی اگر کلمه حداقل را به کار نمی برد سخنان شما درست بود. یعنی می توانستید اگر 5 نفر ثبت نام کردند آنها را به مجلس برای رأی گیری معرفی کنید تا حقی از نماینده ای ضایع نشود.

وی گفت: یکی از نمایندگانی که برای حضور در شورای نظارت بر صداوسیما ثبت نام کرده بود و کمیسیون فرهنگی وی را معرفی نکرد با من در این مورد صحبت کرد و به این نتیجه رسیدیم که اگر کمیسیون فرهنگی به نحو دیگری رفتاری می کرد می توانستیم این موضوع را حل کنیم.

پس از سخنان لاریجانی ، علی مطهری نماینده تهران در مجلس نیز درخواست تذکر و اخطار کرد که رئیس مجلس به وی نیز اجازه صحبت داد.

مطهری طی تذکر ماده 208 آیین ماه داخلی مجلس گفت: متاسفانه کمیسیون فرهنگی به حداقل اکتفا کرده و در این زمینه غفلت شده است حتی برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی نیز که من دیروز با آنها صحبت می کردم با اذعان به این که به کلمه حداقل توجهی نکرده اند موضوع غفلت را تایید می کنند.

وی پیشنهاد کرد که افرادی از درون مجلس که خواهان ناظر در شوراها هستند ، اقدام به ثبت نام کرده تا نمایندگان آنها را انتخاب کنند.

مطهری گفت: این نوع برخورد کمیسیون فرهنگی شائبه انتخاب افراد خاصی از یک گرایش سیاسی در این شوراها ایجاد می کند و دست مجلس را برای انتخاب افراد اصلح با گرایش های مختلف سیاسی می بندد.

لاریجانی در پاسخ به تذکر علی مطهری گفت: قبلا چنین نبود که کمیسیون ها بخواهند افرادی را برای عضویت در شوراهای مختلف معرفی کنند اما ماده 218 کلمه حداقل دارد و کمیسیون فرهنگی می توانست موضوع انتخاب اعضای ناظر این کمیسیون در شورای نظارت بر صداوسیما و هیات نظارت بر مطبوعات را جور دیگری حل کند.

وی خطاب به نمایندگان گفت : به تاخیر افتادن انتخابات اعضای ناظر در جلسه بعد تغییر آنچنانی در روند کارها ایجاد نمی کند. این موضوع را تا جلسه بعد ما در هیات رئیسه مطرح می کنیم تا به سازوکاری مشخص برای رفع ابهام دست یابیم.

سیام (3) ** 9103 ** د . الف ** 1418
کد N407536