دادگاه حقوق بشر اروپا: ترکیه استفاده از گاز اشک‌آور را کنترل کند

دادگاه حقوق بشر اروپا به ترکیه دستور داد تا به عابر پیاده‌ای که به خاطر اصابت کپسول گاز اشک‌آور پسرش در اعتراضات 2006 کشته شد، مبلغ 65 هزار یورو غرامت داده و استفاده از گاز اشک آور را کنترل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، قربانی این اعتراضات طارق آیایکایا بود که زمانی که در حال عبور از کنار معترضان بود یک کپسول گاز اشک آور به سرش اصابت کرده و کشته شد. پلیس در سال 2006 در دیاربکر از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان که در اعتراض به مرگ 14 تن از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در این استان حضور داشتند، استفاده کرد.

افسر پلیس مسئول مرگ این جوان هیچ گاه به صورت موفقیت آمیز شناسایی نشد.

اما پدر این جوان ترکیه‌ای درخواستی را به دادگاه حقوق بشر اروپایی ارسال کرده و این دادگاه دولت آنکارا را به نقض بند 2 کنوانسیون حقوق بشر اروپا مبنی بر تامین امنیت ساکنان کشور توسط پلیس متهم کرد. این دادگاه، همچنین به مقام‌های ترکیه حکم کرد تا تحقیقات کاملی را درباره مرگ این جوان انجام داده و به خانواده‌ قربانی غرامت 65 هزار یوروی پرداخت کند.

در همین حال دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرده که هیچ دستورالعمل درستی درباره استفاده از گاز اشک آور توسط پلیس ترکیه وجود ندارد و مقام‌های آنکارا باید استفاده از آن را کنترل کنند.

به غیر از مبلغ غرامت، دولت ترکیه باید 5000 یوروی دیگر هم برای هزینه‌های قانونی و حقوقی بپردازد.

انتهای پیام

کد N407510