ابراز نگرانی بانک توسعه آسیا از تاثیر تنش ها بر رشد اقتصادی منطقه آسه آن

تنش ها,منطقه

تهران - ایرنا - «بانک توسعه آسیا» در گزارشی، تشدید مناقشه ارضی در دریای چین جنوبی و درگیری های قومی را تهدیدی جدی برای اتحاد منطقه اعلام کرد و افزود: این تنش ها، همکاری نزدیکتر بین اقتصاد کشورهای جنوب شرق آسیا را تضعیف می کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، در گزارش بانک توسعه آسیا که هفته جاری منتشر شده، آمده است: مناقشه ارضی حل و فصل نشده و درگیری های قومی در کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آسه آن» و مناطق اطراف این کشورها تهدیدی جدی علیه وحدت در این منطقه است.

این گزارش با اشاره به مناقشه دیرینه بر سر مالکیت جزایر «اسپراتلی» و «پاراسل» بین چین و چهار کشور برونئی، مالزی، فیلیپین و ویتنام می افزاید: مدیریت و حل و فصل این مناقشه ها موجب خواهد شد تا کارآمد بودن مکانیزم های سیاسی برای حفظ صلح و امنیت در این منطقه به بوته آزمایش گذاشته شود.

در گزارش بانک توسعه آسیا، همچنین از فقدان انسجام و یکپارچگی داخلی برای شکل دهی به یک راهبرد منطقه ای و نیز اهمیت ندادن به شرایط اقتصادی و جغرافیایی - سیاسی منطقه ای با توجه به ظهور اقتصاد کشورهای چین و هند و ناتوانی این منطقه در مدیریت مسایلی نظیر تغییرات شرایط آب و هوایی، امنیت انرژی و فجایع طبیعی منطقه ای انتقاد شده است.

در این گزارش آمده است: «آسه آن» در نظر دارد تا سال آینده میلادی یک جامعه اقتصادی به منظور بالابردن میزان تبادل کالا، خدمات، سرمایه گذاری ها و نیروی کار ماهر بین 10 کشور عضو این اتحادیه پدید آورد، اما با توجه به مسایل موجود، دستیابی این اتحادیه به این هدف در مهلت زمانی اعلام شده، امری غیرمحتمل است.

علاوه بر کشورهای برونئی، مالزی، فیلیپین و ویتنام، کشورهای کامبوج، اندونزی، لائوس، میانمار، سنگاپور و تایلند نیز عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آسه آن» هستند.

آساق 1450**1545
کد N407455