با رای نمایندگان مجلس؛

سرپرست کمیته امداد عضو شورای عالی اشتغال می شود

مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی(ره) به ترکیب شورای عالی اشتغال کشور موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با 176 رای موافق، 8 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن علنی با کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی(ره) به ترکیب شورای عالی اشتغال کشور موافقت کردند.

براساس ماده واحده این طرح یک بند به عنوان بند 20 به ماده 2 قانون تشکیل شورای عالی اشتغال الحاق و سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) به ترکیب این شورا اضافه شد.

به گزارش مهر، موافقان اضافه شدن سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) به ترکیب شورای عالی اشتغال تاکید کردند نگاه اشتغال در کمیته امداد یک نگاه خوداتکایی است و کمیته امداد نهاد غیر دولتی است که در سال 91 به عنوان بهترین دستگاههای اجرایی در بنگاههای زودبازده معرفی شد.

موافقان تصریح کردند: کمیته امداد در کاهش نرخ بیکاری، شتاب تولید و کاهش ناهنجاری های اجتماعی موثر بوده است.

به گفته موافقان الحاق کمیته امداد به ترکیب شورای عالی اشتغال بحث اشتغال یک امر همگانی است و از آنجا که کارخانه های بزرگ در شهرهای محروم وجود ندارد بنابراین کمیته امداد در استان های کوچک با ایجاد شغل های خانگی می تواند موثر باشد و کمیته امداد بازوی اجرایی کشور است.

عوض حیدرپور به عنوان مخالف این طرح اظهار داشت: کمیته امداد یک نهاد حاکمیتی و ارائه خدمات است همچنین قرار بوده است رئیس سازمان بهزیستی به اعضای شورای عالی اشتغال اضافه گردد که این امر محقق نشده است.

لاهوتی نماینده لاهیجان در مخالفت با این طرح گفت: شورای عالی اشتغال 19 عضو دارد و فقط وزیران حق رای دارند و اگر کمیته امداد به این ترکیب اضافه شود از آنجایی که حق رای ندارد، پس تاثیر چندانی نمی گذارد.

به گزارش مهر، اعضای شورای عالی اشتغال متشکل از 19 عضو است که وزیران کار تعاون و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، صنایع، اقتصاد و دارایی، نیرو، فرهنگ و بهداشت اعضای این شورا با حق رای هستند .

معاون امور راهبردی ریاست جمهوری، معاون ریاست جمهوری در امور زنان و رئیس بانک مرکزی از دیگر اعضای شورای اشتغال هستند که حق رای ندارند.