ماجرای درخواست ممنوع البیانی سید محمد خاتمی، به «فرانسه» هم رسید!

سیدمحمد خاتمی

سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ایران از نامزدی حسن روحانی حمایت می‌کرد، اما از زمان انتخابات تا کنون بسیار کم در انظار عمومی حاضر می شود به طوری که رسانه‌ها از احتمال ممنوعیت‌های درباره او نوشتند؛ شایعاتی که برای اولین بار از سوی نمایندگان محافظه‌کار مجلس مطرح شد.ماجرای درخواست ممنوع البیانی سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق ایران ، بازتاب بسیاری در رسانه های جهان داشته و برخی نیز، همچنان به این موضوع می پردازند!


به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛ هفته نامه فرانسوی «نوول ابسرواتور» نوشت: سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ایران از نامزدی حسن روحانی حمایت کرد، اما از زمان انتخابات تا کنون بسیار کم در انظار عمومی حاضر می شود به طوری که رسانه‌ها از احتمال ممنوعیت‌های درباره او نوشتند؛ شایعاتی که برای اولین بار از سوی نمایندگان محافظه‌کار مجلس مطرح شد.

با این حال، ظاهراً خود او نیز چندان تمایلی به سخنرانی های عمومی که عمدتاً در دفترش برگزار می شد، نشان نمی دهد.


اشاره نوول ابسرواتور، به تذکر کتبی 10 نفر از نمایندگان مجلس به وزیر دادگستری است که چند روز پیش خواستار اجرای حکم ممنوع‌التصویری و ممنوع البیانی سید محمد خاتمی شدند.

درخواست این نمایندگان درحالی بود که محمد خاتمی، خود سال گذشته خبر داده بود که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به مدت چهار سال ممنوع‌الخروج بوده است.

جنجالی که به واسطه این خبر به پا شد، محمود احمدی‌نژاد را وادار کرد که بگوید حکم ممنوع ‌الخروجی خاتمی موضوع قضایی بوده و ربطی به او نداشته است.

با این حال، اخیرا محسنی اژه‌ای- سخنگوی قوه قضائیه ایران، درباره اعمال محدودیت برای خاتمی با رد صدور حکم از سوی قوه قضائیه گفته که اگر این حکم از سوی شورای عالی امنیت ملی باشد، آن را قوه قضاییه اجرا نمی‌کند بلکه خود نهاد شورای عالی امنیت ملی آن را اجرا خواهد کرد و دستگاه قضایی تنها احکام خود را اجرا می‌کند.

از سوی دیگر، سید محمد خاتمی، خود نیز ادعای ممنوع البیانی را تکذیب کرده است.
کد N407051