انگلیس همچنان به روسیه سلاح صادر می‌کند

براساس گزارش پارلمان انگلیس که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، به رغم اینکه نخست‌وزیر انگلیس از فرانسه به خاطر معاهده‌های تسلیحاتی با مسکو انتقاد کرده است، گزارش شده که لندن همچنان به صدور تسلیحات و تجهیزات نظامی به روسیه می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون به رهبران اتحادیه اروپا تاکید کرده تا فروش تسلیحاتی به روسیه را متوقف کنند چرا که این تسلیحات و تجهیزات نظامی به دست جدایی‌طلبان حامی مسکو در شرق اوکراین رسیده و آن‌ها از این تسلیحات علیه دولت کی‌یف استفاده می‌کنند.

این در حالی است که دولت انگلیس در مارس سال جاری میلادی متعهد شده بود تا فروش تسلیحات نظامی به مسکو را متوقف کند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده توسط پارلمان انگلیس، 251 مجوز همچنان برای فروش تسلیحات نظامی به روسیه به ارزش تقریبی 132 میلیون پوند وجود دارد. این مجوزها به کارخانجات تسلیحاتی انگلیس اجازه می‌دهد تا به روسیه تفنگ‌های تک‌تیر‌انداز، کلت، جلیقه ضد گلوله، تجهیزات ارتباطی نظامی، دید در شب و سایر تجهیزات شنود بفروشد.

براساس این گزارش مشخص شد تنها 31 مجوز از این 251 مورد به حالت تعلیق درآمده یا لغو شده است.

کامرون به خاطر مداخله روسیه در اوکراین و اخیرا سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی با 298 سرنشین در شرق اوکراین موضع سرسختی را در قبال مسکو اتخاذ کرده است. کامرون اخیرا اعلام کرده که این برای انگلیس غیرقابل قبول است که ناوهای جنگی را به روسیه بفروشد و هیچ کشور اروپایی نیز نباید به فروش تسلیحات نظامی به روسیه مبادرت ورزد.

انتهای پیام

کد N406688