فاضل میبدی در حسینیه فاطمه‌الزهرا(س):‌

جامعه نباید به سمت تملق کشیده شود/در جامعه ما فرهنگ نقد وجود ندارد

سیاست داخلی

مگر وضعیت حجاب و معضلات فرهنگی فقط برای یکسال اخیر بوده است؟ مگر در هشت سال گذشته، بی حجابی نبود؟ مگر در هشت سال گذشته این مشکلات وجود نداشت؟ چرا باید برای رسیدن به مقاصد سیاسی از اخلاق عبور کنیم؟/کسی که فحاشی می‌کند و بی‌اخلاقی را ترویج می‌کند با یک فرد داعشی که سر مردم بی‌گناه را می‌برد، فرقی ندارد چراکه هر دو این اعمال، کرامت انسانی افراد را زیر سوال می‌برد.

یک عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه نباید اخلاق در جامعه سقوط کند و جامعه به سمت تملق کشیده شود، تاکید کرد: در جامعه ما فرهنگ نقد وجود ندارد و مداحی در جامعه جای نقد را گرفته و باید دانست که انتقاد، عیب‌گویی نیست بلکه انتقاد، عیب‌زدایی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فاضل میبدی دیشب طی سخنانی در حسینیه فاطمه‌الزهرا(س) در خصوص «نسبت جامعه علوی و جامعه مدنی» گفت: شاید برای برخی از افراد بحث درباره جامعه مدنی جالب نباشد چراکه معتقدند جامعه مدنی توسط دنیای غرب و براساس آموزه‌های فلسفه‌های امروز درست شده و براساس آموزه‌های الهی نیست و این در حالی است که من با این نظر مخالفم.

وی ادامه داد: برخی از افراد وقتی که کلماتی نظیر آزادی، حقوق بشر، انتخابات و جامعه مدنی و... را می‌شنوند، پشت‌شان می‌لرزد و می‌گویند که مسلمانی چه تناسبی با این بحث‌ها دارد و برای همین در مقابلش می‌ایستند. 

استاد دانشگاه مفید قم با یادآوری اینکه صد سال قبل نیز وقتی مسائلی چون پارلمان، مشروطه و قانون و... مطرح شد برخی از علما وحشت می‌کردند، تصریح کرد: این افراد معتقدند بودند که باید پادشاه در راس کشور باشد و می‌گفتند حکومت‌داری بر عهده اسلام نیست و چرا باید سنت‌مان را برهم بزنیم ولی پس از صد سال شاهدیم که تفکیک قوا صورت گرفته و در کشورمان انتخابات برگزار می‌شود و زنان هم کاندیدا می‌شوند و می‌توانند مسئولیتی را برعهده بگیرند که تا صد سال قبل این مسائل پذیرفتنی نبود.

یکی از دستاوردهای مدرنیته این است که افراد براساس قرارداد اجتماعی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند

فاضل میبدی با تاکید بر اینکه یکی از دستاوردهای مدرنیته و دنیای جدید این است که افراد براساس قرارداد اجتماعی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، خاطرنشان کرد: براساس قرارداد اجتماعی دیگر سلطنت یک فرد ولو آنکه این فرد بسیار خوب باشد و بدون قانون و به شکل موروثتی حکومت‌داری کند، نمی‌پذیرد و باید افراد براساس یکسری اصول کار کنند.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه «خداوند امر می‌کند تا امانات را تنها به صاحبانش بازگردانید»، یادآور شد: در قرآن امانت از امور مادی عبور کرده و به امور فرهنگی و معنوی می‌رسد. مرحوم علامه طبرسی در تفسیرش از این آیه می‌گوید که خطاب این آیه، حاکمان هستند و منظور از این امانت، رای و پستی است که مردم به حاکمان داده است.

وی افزود: در احادیث، حدیثی مبنی بر این داریم که خداوند کسی که مسئولیتی را می‌پذیرد ولی شایسته آن نیست و تخصصی در آن ندارد را لعنت می‌کند چراکه منجر به تضیع بیت‌المال می‌شود که این تباه کردن فرقی با چپاول بیت‌المال ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه یکی از اقدامات امام علی(ع) پس از رسیدن به خلافت، جابجایی مدیران و افراد از مناصب بود، ابراز داشت: یکی از عواملی که موحب از پای درآمدن حکومت عثمان شد، انتصاب افراد نالایق، دزد و تباه‌گر اموال بیت‌المال بود که امام علی(ع) عدالت را در عرصه مناصب و پست‌ها اجرا کرد.

امام علی(ع) مدیرش را به خاطر نماز نخواندن یک فرد یا یکی، دو تار موی سر توبیخ نکرد

فاضل میبدی با اشاره به نامه‌های امام علی(ع) به والیانش عنوان کرد: در نامه‌های امام علی(ع) حتی یک خط نمی‌بینیم که مدیرش را به خاطر نماز نخواندن یک فرد یا یکی، دو تار موی سر توبیخ کند ولی بارها شاهدیم که افراد را به خاطر مسائل بیت‌المال نه تنها توبیخ بلکه عزل می‌کند.

استاد دانشگاه مفید قم با بیان اینکه در جامعه می‌توان فرهنگ تملق یا فرهنگ انتقاد را ترویج کرد، تاکید کرد: جامعه‌ای که فرهنگ انتقاد دارد با جامعه‌ای که فرهنگ تلمق دارد، بسیار فرق می‌کند و متاسفانه در کشور ما فرهنگ تملق غلبه است و اگر فرهنگ انتقاد در کشور جریان داشت، بسیاری از خودپرستی‌ها و استبداد نظرها از بین‌ می‌رفت.

امر به معروف و نهی از منکر یعنی آنکه در برابر ظلم بایستی

وی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر این نیست که در خیابان چوب در دست بگیریم که ببنیم زنی در خیابان ساپورت پوشیده یا چند شاخه مویش هویداست، بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یعنی آنکه در برابر ظلم بایستی و در برابر رشوه‌خواری، رانت و دزدی مقابله کنی.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: وقتی به نام دین، عدالت اجرا شود، دیگر کسی کافر نمی‌شود وقتی ظلم نباشد دیگر کفر هم نیست. این فقر است که کفر ایجاد می‌کند و براساس گفته امام علی(ع) به محمد بن حنفیه، فقر هم دین و هم عقل را بین می‌برد.

فاضل میبدی با بیان اینکه ما انقلاب نکردیم تا فقط احکام اسلامی درباره حدود و قصاص اجرا شود، گفت: ما انقلاب کردیم که تا ایجاد کردن شرایطی در کشور دیگر کسی جرم نکند تا مجازات شود.

دینی که به درد دنیای مردم نخورد، به درد آخرت آنها هم نمی‌خورد

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به گفته یکی از منتقدان دولت تدبیر و امید مبنی بر اینکه ما برای آخرت مردم و انقلاب کردیم و نه برای دنیای آنها، اظهار داشت: دینی که به درد دنیای مردم نخورد، به درد آخرت آنها هم نمی‌خورد. دین آمده است تا مشکلات و مسائل دنیوی افراد را هم حل کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید کمیته امر به معروف و نهی از منکر دولتی شود، تصریح کرد: دولتی شدن کمیته امر به معروف و نهی از منکر نقض غرض است چراکه امر به معروف و نهی از منکر برای کنترل حاکمان است و دولت باید شرایطی ایجاد کند تا احزاب مستقل شکل بگیرند و دولت را کنترل کنند.

نباید اخلاق در جامعه سقوط کند

استاد دانشگاه مفید قم با بیان اینکه نباید اخلاق در جامعه سقوط کند و جامعه به سمت تملق کشیده شود، تاکید کرد: در جامعه ما فرهنگ نقد وجود ندارد و مداحی در جامعه جای نقد را گرفته و باید دانست که انتقاد، عیب‌گویی نیست بلکه انتقاد، عیب‌زدایی است.

فاضل میبدی به برخی از گفته‌های فعالان سیاسی مبنی بر اینکه گسترش معضلات فرهنگی و بی‌حجابی به خاطر وزیر جدید ارشاد است، اشاره کرد و ادامه داد: مگر وضعیت حجاب و معضلات فرهنگی فقط برای یکسال اخیر بوده است؟ مگر در هشت سال گذشته، بی حجابی نبود؟ مگر در هشت سال گذشته این مشکلات وجود نداشت؟ چرا باید برای رسیدن به مقاصد سیاسی از اخلاق عبور کنیم؟

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه تاکید کرد: کسی که فحاشی می‌کند و بی‌اخلاقی را ترویج می‌کند با یک فرد داعشی که سر مردم بی‌گناه را می‌برد، فرقی ندارد چراکه هر دو این اعمال، کرامت انسانی افراد را زیر سوال می‌برد.

در شرایط فعلی ملتی مظلوم‌تر از ملت فلسطین نیست

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان با اشاره به جنایات اخیر رژیم صیهونیستی در غزه خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی ملتی مظلوم‌تر از ملت فلسطین نیست و من امیدوارم خداوند هرچه زودتر مردم غزه و فلسطین را از شر ظلمان خلاص کند.

کد N406631