در اجلاس تهران مطرح شد؛

ظریف: حقوق فلسطینیان جز با مقاومت دست یافتنی نیست

مجلس

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که ملت فلسطین به خوبی دریافته است که دستیابی به حقوق حقه خویش از جمله آزادی سرزمین‌های اشغالی جز از طریق اتکای به خود و پایداری و مقاومت دست‌یافتنی نیست، مقاومتی که در قالب دفاع در برابر اشغالگری و تجاوز بیگانه کاملا قانونی و منطبق با موازین شناخته شده بین‌المللی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در اختتامیه نشست تروئیکای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است، گفت: رژیم صهیونیستی با زیرپا گذاشتن قواعد بین‌المللی و اصول حقوق بین‌الملل با بکارگیری پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها به حریم سرزمین فلسطین تجاوز آشکار نمود و از زمین، هوا و دریا تهاجم گسترده‌ای را به نوار غزه انجام داد.

ظریف اظهار داشت: با کمال تأسف در این تجاوز جنایتکارانه که به صورت هدفمند توسط ارتش رژیم صهیونیستی سازماندهی شده و به قصد مجازات جمعی یک ملت، مراکز کاملا غیرنظامی از جمله مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مساجد، موسسات عمومی و زیربنایی و حتی گروه‌های امدادرسانی و هیات‌های رسانه‌ای را هدف‌گیری و مورد حمله قرار داده است، صدها تن از افراد غیرنظامی کشته و هزاران نفر زخمی و تعداد بی‌شماری آواره شدند که بخش اعظم قربانیان و مجروحان را کودکان، زنان و سالمندان تشکیل می‌دهند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: تاسف‌بارتر اینکه به دلیل محاصره نوار غزه که چندین سال است تداوم دارد، ساکنان این منطقه امروز با بحران گسترده انسانی ناشی از کمبود شدید امکانات پزشکی و دارویی و در نتیجه عدم امکان مداوای مجروحان و وجود موانع عمده برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه روبرو هستند که تداوم این وضعیت به زودی موجب بروز یک فاجعه انسانی دهشتناک شده و طبعا این میزان از نقض فاحش حق اولیه حیات، برای جامعه جهانی نباید قابل قبول باشد.

وی خطاب به مقامات حاضر در این نشست تصریح کرد: متاسفانه در دو هفته گذشته شاهد کم‌تحرکی غیرمسئولانه شورای امنیت و سکوت توأم با رضایت و حتی بعضا حمایت های آشکار برخی مدعیان دفاع از حقوق بشر در قبال تجاوز و کشتار غیرنظامیان اعم از کودکان و زنان در غزه هستیم، معدود تحرکات و اقدامات انجام شده نیز یا به دلیل عدم توجه به واقعیات موجود در صحنه از جمله واقعیت محاصره نوار غزه قرین موفقیت نبوده و یا اقدامات انجام شده، به هیچ عنوان متناسب با سقف و میزان فاجعه انسانی غزه نیست.

ظریف اظهار داشت: در این شرایط مسئولیت خطیری بر عهده جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به ویژه شورای امنیت، شورای حقوق بشر، نهادهای متولی حقوق بشردوستانه و تمامی کشورهای صلح دوست جهان به ویژه کشورهای اسلامی در دو محور تلاش برای توقف فوری حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و همچنین لغو کامل محاصره این منطقه و بازگشایی کلیه گذرگاه‌ها وایجاد ساز و کار پایدار برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه بین‌المللی به ویژه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به غزه قرار گرفته‌است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی آمادگی کامل دارد تجهیزات خود شامل دارو و غذا را فورا به غزه اعزام کند، لیکن به دلیل مشکلات ناشی از بسته بودن گذرگاه‌ها با مشکلاتی روبرو شده ایم که امیدواریم با بازگشایی گذرگاه‌های مرزی بتوانیم گام اساسی در این راستا برداریم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی آمادگی دارد پذیرای هر تعداد از مجروحین فلسطینی در بیمارستان‌های ایران باشد.

ظریف خطاب به مقامات حاضر در این اجلاس گفت: ملت فلسطین در بیش از 6 دهه گذشته در مسیر احقاق حقوق حقه خود تجارب متعددی را پشت سر گذاشته است. این ملت با درک شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی و با توجه به بی‌توجهی مفرط جامعه جهانی به سرنوشت خود به خوبی دریافته است که دستیابی به حقوق حقه خویش از جمله آزادی سرزمین‌های اشغالی جز از طریق اتکای به خود و پایداری و مقاومت دست‌یافتنی نیست، مقاومتی که در قالب دفاع در برابر اشغالگری و تجاوز بیگانه کاملا قانونی و منطبق با موازین شناخته شده بین‌المللی است و بالعکس اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی به هیچ وجه در هیچ قالبی قابل دفاع نیست.

وزیر امور خارجه بیان کرد: این ملت در تداوم همان حق دفاع مشروع به پایداری در برابر حملات رژیم صهیونیستی مقاومتی قهرمانانه و شجاعانه را نشان داده که شایسته تشویق و حمایت همه ما است.

وی تاکید کرد: مردم فلسطین این روزها در شرایطی زیر آتش حملات اشغالگران قرار دارند که امت اسلامی خود را برای شرکت در مراسم روز جهانی قدس آماده می کنند، قطعا مراسم امسال با شکوه بیشتر و گستردگی فراوان‌تر بر حق مسلم مردم مظلوم فلسطین برای برخورداری از زندگی توأم با امنیت، آرامش و ثبات تاکید خواهد کرد.

ظریف در پایان ضمن بزرگداشت یاد و خاطره کلیه شهدای فلسطین و امت اسلامی از جمله شهدای مظلوم تهاجم جاری به نوار غزه و آرزوی شفای عاجل برای کلیه مجروحان از ابتکار عمل و تلاش‌های اتحادیه بین‌المجالس اسلامی و مجلس شورای اسلامی در برگزاری این نشست مهم تقدیر و تشکر کرد.