در اجلاس تهران مطرح شد:

درخواست رئیس مجلس ترکیه و پیشنهاد لاریجانی برای بازگشایی رفح

مجلس

رئیس مجلس ترکیه از سازمان‌های بین‌المللی خواست برای بازگشایی گذرگاه رفح از نفوذ خود استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در نشست تروئیکای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی جمیل چیچک، رئیس پارلمان ترکیه گفت: کنفرانس تروئیکا برای بررسی تهاجم اسرائیل به غزه تشکیل شده است، ما شاهد تجاوزات اسرائیل هستیم که روز به روز علیه مردم غزه و فلسطین افزایش می یابد. می بینیم که تا چه اندازه این تجاوزات وحشیانه است و غیرنظامیان را می کشند.

وی با اشاره به اقدامات کشور ترکیه برای دفاع از فلسطین گفت: ترکیه کمیسیون دائمی فلسطین را برای دفاع از مردم این کشور تشکیل داده است، اجلاس امروز ما بخاطر تحکیم موضع کشورهای اسلامی در حمایت از مردم فلسطین و غزه است تا اعلام کنیم در سختی ها نیز کنار ملت فلسطین هستیم.

رئیس پارلمان ترکیه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی هیچ حد و مرزی در اشغالگری خود نمی شناسد، بیان کرد: تحولات غزه موجب ناراحتی ملت های مسلمان شده است، جامعه بین الملل در برابر جنایاتی که اسرائیل علیه انسانیت انجام می دهد، سکوت می کند و هیچ تعادل و هماهنگی از نظر قدرت نیروی نظامی میان غزه و اسرائیل وجود ندارد.

چیچک با اشاره به رفتارهای دولت اسرائیل در جلوگیری از ورود مسلمانان به مسجد الاقصی گفت: اسرائیل با این اقدام قواعد بین‌المللی را نقض کرده است.

وی ادامه داد: بمباران و موشکباران کودکان غزه که در ساحل در حال بازی بودند، نشانگر این است که تا چه اندازه احساس انسانیت در اسرائیل از بین رفته است.

رئیس پارلمان ترکیه اظهار داشت: اسرائیل عدم انعقاد توافقنامه آتش‌بس را بهانه ای برای افزایش تهاجمات نظامی خود قرار داده است که در هدف اول باید این تجاوزات متوقف شود.

چیچک همچنین خواستار اطلاع رسانی به جهانیان در مورد جنایات رژیم صهیونیستی شد و گفت: باید این ظلم پیش از اینکه تبدیل به فاجعه جهانی شود متوقف گردد.

وی ادامه داد: در ترکیه بخاطر حوادث غزه سه روز عزای عمومی تصویب شده باید برنامه برقراری این عزای عمومی در کشورهای دیگر نیز اعلام شود تا در آستانه عید فطر به جهانیان اعلام کنیم که از وقایع غزه نگران هستیم.

رئیس پارلمان ترکیه همچنین تاکید کرد: باید کمک های دارویی و غذایی بدون هیچ مانعی به مردم غزه برسد از سازمان های بین المللی می خواهیم که از نفوذ خود برای حل این مشکل استفاده کنند.

وی در پایان گفت: صلح حماس و فتح اتفاق خوبی بود که امیدواریم ادامه یابد و هیچ تلاشی مانع آن نشود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس مجلس ترکیه تصریح کرد: پیشنهاد ایشان برای ارسال کمک های ضروری و لوازم پزشکی به مردم غزه، پیشنهاد خوبی بود که باید به مکانیزم تبدیل شود و یک راه حل این است که هلال احمر و صلیب سرخ در کشورهای مختلف این کمک ها را آماده کنند و گذرگاه رفح برای ارسال این کمک ها باز شود.

وی از رئیس مجلس فلسطین خواست در مذاکره با دولت مصر خواستار بازگشایی گذرگاه رفح ظرف 48 ساعت آینده شود.

در ادامه عبدالله‌ بن خلیفه، نایب رئیس مجلس عمان ضمن محکومیت فجایع غزه گفت: این تجاوز باید متوقف شود.

نایب رئیس مجلس عمان همچنین حق ملت فلسطین در دفاع از شرف و ناموس خود را تایید کرد و گفت: ما امروز چشم به مصوباتی کارآمد برای توقف خونریزی در فلسطین دوخته ایم.