سیدعلی خمینی: رویکردی حقیرانه است که بگوییم مظلوم را رها کنیم

سپاه,فلسطين,امام خميني ره ,دفاع مقد س

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی گفت: وظیفه روشن سپاه که نیازمند سیاستگذاری فرهنگی ویژه‌ای است، انتقال تجربیات نیروهای اصیل سپاه و حس سال‌های حیات امام(ره) به نیروهای جدید است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدعلی خمینی شب گذشته در نشستی با پاسداران و محافظان قدیمی امام(ره) و بیت ایشان، دیدار با آن‌ها را افتخاری برای خود دانست و گفت: خوشحالم از اینکه در کنار خواهران و برادران بزرگوار خودم هستم. هر وقت سعادت داشتم منزل برخی از آقایان رفتم واقعاً یاد و بوی امام از خانواده‌ها و خانه‌های شما به مشام من می‌رسید.

وی خطاب به حاضران اظهار کرد: شما کسانی بودید که دوره جوانیتان را در بیت امام و جماران گذراندید. هرجا که به دیدار شما آمدم این گونه بود که احساس نمی‌کردم در فضایی غریبه قرار دارم. حال‌وهوای جماران، عطر دوران امام هنوز در خانه‌های شما باقی است. برخی ماندگار شدند، برخی جبهه رفتند، برخی دیرتر آمدند به جماران برخی زودتر، اما برای من بسیار شیرین و جالب بود که در مجموع همه شما از دوره‌ای که در خدمت امام گذراندید به عنوان یک دوره شیرین و خاطره‌ای ماندگار یاد می‌کردید.

نوه امام خطاب به آنها ادامه داد: تا آن‌جا که سنم اقتضا می‌کرد و به خاطر دارم، پاسداران آن دوران شور و حال خاصی داشتند. حال و هوایی که اقتضای دوره امام و دوران جنگ بود. آن حال‌وهوا و صمیمیتی را که در آن دوران بین پاسدارها بود باید حتماً به نسل‌های بعدتان منتقل کنید.

سیدعلی خمینی با بیان اینکه "بازنشستگی به سراغ همه می‌آید"، افزود: برخی تازه پس از دوران بازنشستگی شور و نشاطی دوباره می‌یابند که شاهد نمونه‌ها و نتایجش هستیم. در هر حال مسأله اصلی این است که اواخر دوره بازنشستگی باید تجربه‌ها، محبت‌ها و احساسات به نسل جدید منتقل شود.

وی ادامه داد: پاسداران و نیروهای جدید آن کوره دوران جنگ و اول انقلاب را درک نکردند و در آن کوره پخته نشدند. در گفت‌وگوها و نشست‌هایی که با بسیاری از شما داشتم، حس کردم برای کسانی که در آن دوره زندگی و خدمت کردند پیشرفت‌هایی حاصل شد که در چنین مقطع زمانی برای امروزیان حاصل نمی‌شود؛ گویی که همه لوازم یک نان آماده شده اما آتش کوره کم‌جان باشد و سال‌ها طول بکشد تا این نان پخته شود. اما دوره زندگی شما اگر کوچک‌ترین استعداد و قابلیتی در شما بود، که بود، سریعاً مراتب کمال طی می‌شد. آن فضا آدم‌ها را کاملاً منقلب کرد و نشانه‌هایش را در جنگ و حرکات عظیمی که ملت انجام داد دیدیم.

نوه امام با اشاره به دوران دفاع مقدس، یادآور شد: بعد از بیش از دویست سال، برای نخستین بار بود که به این مملکت تجاوز شد و یک وجب از خاک این مملکت کم نشد؛ آن هم در شرایطی که کسانی سردمدار حکومت شده بودند، هیچ‌گونه تجربه حکومت‌داری نداشتند. برخی از فرماندهان ارتش رفته بودند، سپاه تازه‌تأسیس بود و فرماندهان درجه یک سپاه، که مهم‌ترین دستاوردشان قبل از انقلاب این بود که شاید یک کلت دیده بودند، با صدامی به جنگ پرداختند که از یک حکومت به ثبات نسبی رسیده و ارتشی منظم برخودار بود و تشکیلات حزب بعث را در اختیار داشت که هنوز فعال است. چنانکه در واقع اکنون نیز مدیریت نظامی نیروهای بی‌تجربه داعش را بعثی‌ها عهده دارند و داعش در برخی از جاهایی که تصرف کرده است فرماندهانی از سردمداران حزب بعث گذاشته است.

سیدعلی خمینی با ارائه تصویری از شرایط غیرمتوازن نظامی و سیاسی ایران و عراق در دوران دفاع مقدس گفت: امروز اگر بخواهیم حساب‌ و کتاب کنیم، می‌بینیم نتیجه حضور سپاه به تنهایی و ارتش آسیب دیده جمهوری اسلامی در اول انقلاب، باید همان می‌شد که صدام گفت یعنی این که ظرف یک هفته بیاید و تهران را فتح کند. ضمن اینکه در نیروهای نظامی ما تنها با صدام نمی‌جنگیدند بلکه تمامی دنیایی که از این انقلاب تنشان لرزیده بود به صدام کمک می‌کردند و ارتش او را تجهیز می‌کردند؛ چنانکه سال‌ها بعد می‌گفتند تو سلاح شیمیایی داری، می‌گفت ندارم و آن‌ها می‌گفتند خودمان به تو دادیم، چرا می‌گویی ندارم؟ باید پس بدهی!

به گزارش ایسنا به نقل از سایت جماران، وی ادامه داد: در نگاه اولیه معقول نیست کشوری که تازه انقلاب کرده و با هزاران مشکل درونی مواجه است و هیچ نیروی منظمی ندارد، در چنین جنگ نامتوازنی به موفقیت و پیروزی دست یابد. روشن است فرمانده‌ای که جنگی را پشت سر گذاشته با فرمانده‌ای که همه تجربه‌اش در تمرین‌های نظامی محدودی بوده است فرق می‌کند. با این حال وقتی که هجمه صورت می‌گیرد و امام از جوانان می‌خواهند که ایستادگی کنند، یک‌باره گویی تنوری برای پختگی و رشد و تعالی آماده می‌شود. چنانکه خداوند تبارک و تعالی هم می‌فرمایند کسانی که در راه خدا گام برمی‌دارند با یاری و نصرت الهی مواجه می‌شوند و ما به چشم خویش دیدیم که اگر یک نفر به صد نفر هم بود، ایستادند و جنگیدند و نصرت و یاری خداوند را در عمل تجربه کردند.

یادگار امام خطاب به حاضران اظهار کرد: در دوره‌ای که شما خدمت کردید با گوشت و پوست و جان خودتان لمس کردید که می‌توان با دست خالی در مقابل کل دنیا ایستاد. اکنون هم بعد از گذشت این همه سال و با وجود تمامی مشکلاتی که داشتیم و داریم هنوز بدنه جامعه و بدنه سپاهی‌های سابق با گوشت و پوست و خونشان می‌گویند مشکلات می‌آید و می‌رود اما اصل نظام و انقلاب و پیام ماندگار امام باید باقی بماند. صدور انقلاب همین ایستادگی است.

وی افزود: این سخن که به دلیل مشکلات اقتصادی به رنج‌های ملت بیگناه و مظلوم فلسطین بی‌توجه و بی‌اعتنا باشیم و مسأله فلسطین را رها کنیم، توهین به ما و انسانیت ما و هر انسانی است که اندیشه امام را در ذهن داشته باشد. هویت انقلابی ما اقتضای آن را دارد که همه‌چیز آب و نان نباشد. ممکن است مصادیق در طول زمان تغییر کند اما دفاع از مظلوم جزئی از هویت انقلابی ماست و بر همین اساس دفاع از مظلومیت فلسطین از هویت انقلابی ما جدایی‌ناپذیر است. رها کردن آن به معنای از دست رفتن هویت انقلابی ماست.

سیدعلی خمینی در همین راستا اظهار کرد: همچنان که این رویکردی حقیرانه است که بگوییم تنها به خانواده خویش بیاندیشیم یا تنها دغدغه شهر خودمان را داشته باشیم و کشور خود را رها کنیم، این رویکرد نیز حقیرانه است که بگوییم مظلوم را رها کنیم و تنها و تنها دغدغه کشور خود را داشته باشیم.

وی خطاب به حاضزران گفت: وظیفه روشن سپاه که نیازمند سیاستگذاری فرهنگی ویژه‌ای است، انتقال تجربیات نیروهای اصیل سپاه و حس سال‌های حیات امام به نیروهای جدید است. تک‌تک شما وظیفه‌ای دینی و عقلایی در این زمینه دارید و مسئولیت دارید تا هرچه دیدید و لمس کردید و چشیدید، غیر از اینکه به خانواده خودتان منتقل می‌کنید، به نسل بعدی سپاه و کسانی که می‌خواهند از انقلاب دفاع و حفاظت کنند نیز منتقل کنید تا ان‌شاءالله روح متأثر از امام و هویت انقلابی ما باقی بماند.

نوه امام خمینی در پایان اظهار کرد: خدای نکرده اگر آن هویت ولایی بهره گرفته و متأثر از امام خمینی و هویت انقلابی که در میان تمامی عاشقانش سرشار و جاری است، کمرنگ شود، انقلاب ما ضربه می‌خورد اما اصل انقلاب ان‌شاءالله با مشکلات اقتصادی ضربه نمی‌خورد.

بر اساس این گزارش، این دیدار با اقامه نماز جماعت به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی و صرف افطار به پایان رسید.

انتهای پیام

کد N406149