600 پروژه ناتمام، میراث دولت قبل در چهارمحال و بختیاری است

پروژه های نیمه تمام

شهرکرد - ایرنا - استاندارچهارمحال و بختیاری، وجود بیش از 600 پروژه ناتمام و متوقف شده را میراث سفرهای دولت نهم و دهم در استان دانست و گفت: این پروژه ها معضلات بزرگی را برای استان ایجاد کرده است .

به گزارش ایرنا، ˈقاسم سلیمانی دشتکیˈ روزسه شنبه درجلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور معاون اجرائی رییس جمهوری برگزار شد، گفت: در سفرهای دولت نهم و دهم یکهزار و 435 پروژه در استان مصوب که تنها 800 پروژه آن اجرایی شد.

وی اظهار داشت: 200 پروژه از این تعداد پیشرفتی نداشته و مابقی نیز پیشرفت اندکی داشته است .

سلیمانی دشتکی ادامه داد: از مجموع اعتبارات تصویب شده برای مصوبات دولت نهم و دهم 22درصد آن تخصیص یافته و هزینه شده است.

وی تصریح کرد: تصویب این پروژه ها با وجود نبود توجیه برای برخی از آنان توقعاتی را برای مردم ایجاد کرده است .

سلیمانی دشتکی، برخی پروژه های سفرهای دولت نهم و دهم را صنعتی دانست و تصریح کرد: هم اکنون در بخش صنعت و تولید، استان در وضعیت خوبی بسر نمی برد بگونه ای که تنها10 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی استان فعال است .

استاندارچهارمحال و بختیاری ادامه داد: 25 درصد از این واحدها تعطیل شده است و 65 درصد نیز با ظرفیت پایین فعالیت دارد .

وی بیان داشت: برای حل مشکل کارخانه های نیمه تعطیل و تعطیل استان چندین جلسه با بانک ها و دیگر دستگاه های مرتبط برگزار واقداماتی برای تامین نقدینگی این واحدها از سوی معاونت برنامه ریزی استانداری در دست اقدام است .

استاندار چهارمحال و بختیاری، ناهماهنگی منابع و مصارف بانک ها را از دیگر معضلات تامین اعتبار طرحها عنوان کرد و گفت: با منابع اندک بانکی امکان حرکت و توسعه در بخش های صنعتی و تولیدی استان وجود ندارد .

وی بیان داشت: با رایزنی های استانداری با مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور اقداماتی برای تامین اعتبار از منابع مازاد برای استانهای کمتر برخوردار در حال انجام است .

سلیمانی دشتکی پروژه راه آهن استان را بدلیل اتصال شمال به جنوب کشور، پروژه ای استراتژیک دانست و افزود: با بهره برداری از این پروژه حدود 300 تا 400 کیلومتر ازمسافت استانهای مرکزی به آبهای خلیج فارس و استان خوزستان کاسته می شود .

وی تکمیل این پروژه را نیازمند مساعدت مالی دولت دانست و اظهار داشت: با تکمیل پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری امکان اتصال دو قطب کشاورزی و صنعت کشور در اصفهان و خوزستان فراهم می شود .

استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: پروژه های نیمه تمام آبی از دیگرپروژه هایی است که به مشکلات اجتماعی استان دامن زده و مسایلی را ایجاد کرده است .

سلیمانی دشتکی افزود: بدلیل کم آبی و تاخیر در اجرای پروژه ها حدود 218 شهر و روستای استان با مشکل شدید کم آبی مواجه و با تانکر آبرسانی می شود .

وی ادامه داد: 57 درصد چشمه و چاه های استان خشکیده است .

سایمانی دشتکی با تاکید بر تکمیل پروژه های پتروشیمی و پالایشگاهی در شهرستانهای بروجن و لردگان اظهارداشت: با همکاری مالی دولت و سرمایه گذاران داخلی، شهرستان بروجن قابلیت تبدیل شدن به شهرک پتروشیمی را داراست .

وی افزود: حدود 200 سرمایه گذار داخلی و 70 سرمایه گذار چهارمحالی مقیم خارج شناسایی و با برخی از آنان در زمینه فرصت های سرمایه گذاری در استان مذاکراتی شده و در حال انجام است.

معاون اجرایی رییس جمهوری برای بررسی مشکلات استان چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.

8125/558/543
کد N405830