پارلمان عراق فردا نامزد ریاست‌جمهوری را تعیین می‌کند/100 تن نامزد شده‌اند

عراق

برای انتخاب رئیس جمهور عراق که جلسه‌ پارلمان فردا (چهارشنبه) بدین منظور برگزار شود 100 نفر کاندیدا شده‌اند، اما برخی منابع از وجود اختلافاتی در اتحادیه میهنی کردستان در خصوص معرفی نامزدها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صباح الباوی، رئیس بخش حقوقی و سخنگوی پارلمان عراق در مصاحبه با روزنامه لبنانی السفیر گفت: حدود 100 نامزد خود را واجد شرایط برای ریاست جمهوری عراق دیده‌اند و خود را برای رقابت جهت تصدی پست ریاست جمهوری عراق کاندیدا کرده‌اند و ریاست پارلمان در حال حاضر زندگینامه آن‌ها را بررسی می‌کند که میزان شایستگی آن‌ها برای این کاندیداتوری را دریابد.

وی خاطرنشان کرد: ریاست پارلمان اسامی این کاندیداها را روز چهارشنبه به نمایندگان پارلمان عرضه خواهد کرد تا رای گیری در خصوص آن‌ها صورت بگیرد.

این مقام عراقی گفت: اما من بر این باور هستم که باید چندین جلسه برگزار شود تا امکان معرفی و تعیین رئیس جمهور وجود داشته باشد چرا که در این راستا باید هریک از نامزدها اکثریت دو سوم آرای اعضای پارلمان یعنی 220 رای از 328 رای نمایندگان پارلمان را به دست آورد.

وی افزود: از آنجا که این مساله دشوار است رقابت میان دو نامزدی صورت می‌گیرد که بیشترین آراء را به دست می‌آورند و در این هنگام شرط به دست آوردن اکثریت آرای دو سوم نمایندگان در خصوص این دو نامزد اجرا نمی‌شود.

جلسه فردا در حالی برگزار می‌شود که حدود یک هفته قبل سلیم جبوری به عنوان رئیس جدید پارلمان انتخاب شد.

براساس قانون اساسی عراق، باید رئیس جمهور عراق ظرف 30 روز از تاریخ اولین جلسه پارلمان انتخاب شود که این مساله بدین معناست که رئیس جمهور باید تا قبل از ماه اوت آتی انتخاب شود.

این در حالی است که برخی منابع از اختلافات داخلی در اتحادیه میهنی کردستان خبر داده‌اند.

براساس تقسیم پست‌ها در عراق، پست ریاست جمهوری سهم اتحادیه میهنی کردستان است.

در همین حال یکی از رهبران اتحادیه میهنی گفت: در آغاز تصمیم نهایی در خصوص کاندیداتوری برهم صالح از رهبران اتحادیه میهنی گرفته شده بود اما مخالفت هیرو ابراهیم احمد، همسر جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق و رهبر اتحادیه میهنی کردستان باعث شد تا توجه‌ها به سمت نجم الدین کریم استاندار کرکوک و سپس فواد معصوم جلب شود.

این منبع افزود: کاندیداتوری در حال حاضر محدود به برهم صالح و فواد معصوم است و این مساله به اطلاع مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: اسم نامزد پست ریاست جمهوری در جلسه فردا اعلام می‌شود اما بیشتر نامزدها احتمالا موانعی را بر سر قطعی کردن این مساله در یک جلسه به وجود می‌آورند.

انتهای پیام

کد N405819

خواندنی از سراسر وب