شورای امنیت خواستار محاکمه عاملان سقوط هواپیمای مالزیایی شد

تسنیم نوشت:

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته به‌اتفاق آرا به قطعنامه پیشنهادی استرالیا در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین رأی مثبت دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ایتارتاس؛ قطعنامه پیشنهادی استرالیا در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین با حمایت همه 15 عضو شورای امنیت از جمله روسیه روبه‌رو شده است.
بر اساس این گزارش شورای امنیت در این قطعنامه خواستار توقف سریع همه اقدامات خصمانه در منطقه سقوط هواپیمای مسافربری شده و از استقلال طلبان و گروه‌های مسلح در شرق اوکراین خواسته است تا امنیت محل سقوط هواپیما را تأمین کرده به بازرسان ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا اجازه دسترسی به این منطقه را بدهند.
شورای امنیت همچنین خواستار محاکمه همه کسانی که در این حادثه مسئول بوده‌اند شده است. شورای امنیت با شدیدترین لحن اقداماتی را که عامل اصلی بروز این فاجعه بوده است محکوم کرده و خواستار تحقیقات مستقل برای روشن شدن علت اصلی این حادثه شده است.
هواپیمای بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی پنج‌شنبه شب در مسیر خود از آمستردام به‌سوی شهر کوالالامپور در منطقه دونتسک اوکراین در 40 کیلومتری مرز روسیه سقوط کرده است.
پس از انتشار خبر مربوط به سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری مالزی در شرق اوکراین دولت کی‌یف و برخی مقام‌های غربی به‌سرعت استقلال طلبان شرق اوکراین را عامل اصلی این حادثه اعلام کرده‌اند ولی استقلال طلبان اوکراینی اعلام کرده‌اند که سیستم‌های موشکی را که قادر به هدف قرار دادن هواپیما در ارتفاع 10 هزار متری باشد در اختیار ندارند.

5252

کد N405771