در مصلی تهران؛| 188463

نماز عید سعید فطر به امامت مقام معظم رهبری برگزار می‌شود

سیاست داخلی

حضور مردم در نماز عید فطر به امامت نایب امام زمان و ولی امر مسلمین جهان می‌تواند یک بیعت دینی و شرعی باشد که یادآور بیعت‌های صدر اسلام و نماز عید فطر امام علی (ع) است

رئیس ستاد نماز جمعه تهران از برگزاری این نماز به امامت مقام معظم رهبری در مصلی تهران خبر داد و گفت: حداقل برای دو میلیون نفر نمازگزار در مصلی تهران جانمایی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام یدالله شیرمردی در نشست خبری خود با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: به حمدالله پس از سال‌ها انتظار نماز عید سعید فطر به امامت ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با حضور آحاد جامعه و به امامت نایب امام زمان برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد نماز جمعه تهران با بیان اینکه برای برگزاری این نماز 13 کمیته از جمله کمیته حمل و نقل و کمیته پشتیبانی و انتظامات تشکیل شده است اظهار کرد: با تمهیدات کمیته حمل و نقل 4 هزار دستگاه بی آرتی از میادین اصلی و مساجد بزرگ تهران به سمت مصلی برای نمازگزاران ارائه خدمات خواهند کرد قرار شده سازمان مترو نیز در ساعات پیک پیش از برگزاری نماز هر سه دقیقه یک قطار را به سمت ایستگاه‌های مرتبط با مصلی روانه کند. از سوی دیگر بیش از 450 دستگاه ون از مبادی ورودی مترو، نمازگزاران را به صفوف نماز خواهند رساند.

وی در مورد اقدامات کمیته پشتیبانی و انتظامات نیز گفت: برادران و خواهران ما تدارک‌های لازم را برای برقراری ده‌ها ایستگاه صلواتی و فرهنگی دیده‌اند. طبق تقویم روز سه‌شنبه هفت مرداد روز عید فطر خواهد بود و با وجود اینکه به گفته رصدکنندگان احتمال رویت ماه در عصر یکشنبه ضعیف است اما چنانکه روز دوشنبه نیز عید اعلام شود، ما آمادگی لازم را برای پذیرایی از نمازگزاران داریم.

حجت‌الاسلام شیرمردی با بیان اینکه نمازگزاران می‌توانند از ساعت 4:30 دقیقه صبح در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) حضور پیدا کنند، ادامه داد: برنامه‌های رسمی مراسم عید سعید فطر از ساعت 7 آغاز و نماز عید راس ساعت 8 صبح به امامت ولی امر مسلمین جهان اقامه خواهد شد. پس از دو رکعت نماز، دو خطبه از معظم له خواهیم شنید و پس از خطبه‌ها پایان مراسم را اعلام می‌کنیم.

رئیس ستاد نماز جمعه تهران با بیان اینکه بیش از 4 هزار نفر از خواهران و برادران در ستاد برگزاری نماز، انتظامات مراسم را بر عهده خواهند داشت ادامه داد: بیش از 50 الی 60 دستگاه برای برگزاری نماز عید سعید فطر در حال همکاری هستند که جا دارد تشکر ویژه‌ای از شهرداری تهران و نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی داشته باشیم که در برگزاری این مراسم و برقراری امنیت و تسهیل عبور و مرور نمازگزاران نقش حائز اهمیتی دارند.

شیرمردی از استفاده نمازگزاران از وسیله حمل و نقل عمومی تاکید کرد و گفت چنانچه نمازگزاران بخواهند از وسیله نقلیه شخصی نیز جهت حضور در مراسم نماز عید سعید فطر استفاده کنند باید بگویم تدابیر لازم برای پارک خودروهای شخصی در نظر گرفته شده و علاوه بر پارکینگ‌هایی که در شمال، غرب و شرق مصلی در نظر گرفته شده پارکینگی با ظرفیت 6 هزار خودرو در جنوب مصلی و در پادگان سابق عباس آباد نیز در نظر گرفته شده است.

وی ابراز کرد: پیش‌بینی ما این است که هر تعداد نمازگزار برای شرکت در این مراسم نماز عید سعید فطر حاضر شود ما بتوانیم آنها را جانمایی کنیم و حداقل برای دو میلیون نفر نیز تدابیر لازم برای جانمایی صورت گرفته است و از مردم متدین و نمازگزار می‌خواهیم که از همان ساعات اولیه در این مراسم حضور یابند.

شیرمردی از نماز عید سعید فطر به عنوان یک حماسه دینی، سیاسی و عبادی یاد کرد و گفت: این نماز فریاد وحدت اسلامی و مسلمین است. در جهان اسلام با فتنه‌های زیادی مواجه هستیم که می‌توان به طور نمونه به فتنه داعش، فتنه تفرقه‌افکنان و افراطیون در آفریقا، میانمار و نیجریه اشاره کرد. آنها به دنبال این هستند که تصویری وارونه از اسلام را نشان دهند که طراحی و پشت پرده آنان توسط سازمان‌های اطلاعاتی غربی و با پشتیبانی مالی برخی کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: نماز عید فطر تهران می‌تواند چهره مهربان اسلام که از بهترین منطق برخوردار است را به جهانیان نشان دهد و ان‌شاءالله نماز عید فطر تهران نشان خواهد داد که این نماز به معنای بازگشت به فطرت است و فکر می‌کنیم که تاثیر بسزایی در نشان دادن چهره واقعی اسلام خواهد داشت.

وی حضور میلیونی مردم در نماز عید سعید فطر را نشان‌ از توجه مردم متدین به ارزش‌های اسلامی ایرانی در جامعه عنوان کرد و گفت: حضور مردم در نماز عید فطر به امامت نایب امام زمان و ولی امر مسلمین جهان می‌تواند یک بیعت دینی و شرعی باشد که یادآور بیعت‌های صدر اسلام و نماز عید فطر امام علی (ع) است. این نماز می‌تواند پایه‌های‌ طاغوت منطقه و جهانی را به لرزه درآورد و خواهید دید امت اسلامی نه بزرگی به مستکبران خواهد گفت.

شیرمردی ضمن محکوم کردن جنایات در غزه اظهار کرد:این جنایات که از انسانیت و تمدن بشری به دور است و عجیب است که سازمان‌های بین‌المللی نه تنها سکوت می‌کنند بلکه بعضا از این رژیم کودک‌کش نیز حمایت می‌کنند.

رئیس ستاد نماز جمعه تهران در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس جمهور در روز قدس سخنران پیش از خطبه خواهد بود اظهار کرد: فردا اطلاعیه‌ای از سوی ستاد نماز جمعه تهران منتشر خواهد شد که در آن سخنران پیش از خطبه و خطیب نماز جمعه روز قدس اعلام خواهد شد. باید عرض کنم که نماز جمعه این هفته استثنائا در دانشگاه تهران اقامه خواهد شد و بعد از آن مجددا تا 15 شهریور در مصلی بزرگ تهران برگزار خواهد شد.

کد N405343