ناکامی تلاشهای دیپلماتیک در قاهره برای برقراری آتش بس

آفریقا و خاورمیانه

یک منبع آگاه در حماس اعلام کرد که رایزنیهای اخیر مقامات فلسطینی با میانجیگرهای بین المللی و منطقه ای در خصوص آتش بس در غزه تاکنون به نتیجه نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه صهیونیستی نبا پرس به نقل از یک منبع آگاه در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس اعلام کرد که رایزنیهای اخیر با میانجیگرها در مصر در خصوص برقراری آتش بس در غزه به نتیجه نرسیده ست.

این منبع که خواست نامش فاش نشود تأکید کرد که اخباری که در خصوص رسیدن به توافق دو جانبه از سوی گروههای فلسطینی و صهیونیستی در خصوص آتش بس در غزه صحت ندارد.

این در حالی است که "بان کی مون"دبیر کل سازمان ملل که هم اکنون در مصر به سر می برد بدون آنکه جنایات آشکار رژیم صهیونیستی را محکوم کند، خواهان برقراری آتش بس فوری و بدون هیچ قید و شرطی در غزه شد.

"سامح شکری" وزیر خارجه مصر نیز اعلام کرد: قاهره قصد ندارد تغییری در طرح پیشنهادی خود که برای برقراری آتش بس در نوار غزه ارائه کرده است، ایجاد کند.

پایگاه صهیونیستی والا نیز اعلام کرد مصر با اضافه کردن مطالبات حماس به طرح پیشنهادی خود برای برقراری آتش بس موافقت نکرده است.

این در حالی است که قاهره طی روزهای اخیر شاهد حضور مقامات فلسطینی، صهیونیستی و دیگر طرفهای بین المللی جهت رایزنی برای برقراری آتش بس است.

 شایان ذکر است مصر، هفته گذشته طرحی را برای برقراری آتش بس در غزه ارائه کرد که این طرح با وجود موافقت رژِیم صهیونیستی با اقبال مقاومت فلسطین مواجه نشد چرا که گروههای مقاومت معتقد هستند این طرح تنها منافع رژیم صهیونیستی را در بردارد و شرایط و مطالبات فلسطین در آن لحاظ نشده است.