دیپلمات روس: مسکو درسرنگونی ام.اچ 17 مقصرنیست/ اوکراین موشک شلیک کرد

روسیه,اوکراین

کوالالامپور – ایرنا – سفیر روسیه در مالزی روز سه شنبه با رد دست داشتن مسکو در سرنگونی هواپیمای مسافربری ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی، گفت که ارتش اوکراین موشک زمین به هوای ˈبوکˈ در اختیار دارد.

به گزارش ایرنا، ˈلیودمیلا وروبیواˈ سفیر روسیه در مالزی در نشست خبری گفت که شورشی های ˈدونتسکˈ موشک های قابل حمل در اختیار دارند و تنها می توانند اهداف تا پنج هزار متری را مورد هدف قرار دهند و قادر به مورد هدف قرار دادن هواپیمای تجاری در ارتفاع 10 هزار و 60 متری نیستند.

وی که در محل سفارت روسیه در کوالالامپور سخن می گفت، تصریح کرد که رسانه های غربی به طور غیرمنصافه ای به تخریب روسیه می پردازند.

وی افزود: چه مدرک قابل استنادی علیه روسیه وجود دارد؟ همه بدون داشتن هیچ گونه سندی روسیه را متهم می کنند.

ˈلیودمیلا وروبیواˈ در ادامه گفت: هنگامی که آمریکا در سال 2003 به عراق حمله کرد، داشتن سلاح های کشتار جمعی را مورد بهانه قرار داد، اما تاکنون جهانیان منتظر هستند که مستنداتی از ادعای آمریکا در مورد وجود سلاح کشتار جمعی در عراق را مشاهده کنند.

سفیر روسیه تصریح کرد که شورشیان موشک پیشرفته زمین به هوای ˈبوکˈ در اختیار ندارند و حتی دوره آموزش استفاده از این موشک ها را نیز نگذارنده اند.

وی همچنین انتشار عکس هایی از موشک بوک و گفت وگوی تلفنی بین شورشیان را غیرواقعی دانست.

این دیپلمات روسیه مدعی شد بر خلاف دیگران، روسیه مستنداتی دارد که نشان می داد جنگنده سوخوی ˈاس.یو25ˈ اوکراین در فاصله سه تا پنج کیلومتری محل پرواز ام.اچ17 قرار داشته و رادارهای روسیه آن را شناسایی کرده اند.

وی از موضع بیطرفی مالزی در این مورد تشکر کرد و گفت که این اقدام نشان دهنده روابط بین دو کشور است.پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی روز پنجشنبه گذشته با 298 سرنشین در دونتسک واقع در شرق اوکراین سرنگون شد.

روسیه و اوکراین یکدیگر را در مورد هدف قراردادن این هواپیما بوسیله یک فروند موشک زمین به هوا متهم می کنند و ˈآندره کارتاپولوفˈ رییس اداره اصلی عملیاتی وزارت دفاع روسیه نیز روز گذشته از بررسی احتمال سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزی بر اثر حمله یک فروند جت جنگنده شکاری اوکراینی خبر داد.

ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری اوکراین ادعای روسیه در مورد قرار گرفتن یک شکاری سوخوی نیروی هوایی اوکراین در کنار هواپیمای مالزی را رد کرد و آن را ادعایی بی اساس خواند.

آساق**د.م**1611
کد N404757