درخواست اوباما برای انجام تحقیقات شفاف و جامع درباره هواپیمای مالزی

روسيه,سقوط هواپيما,اوكراين

رئیس‌جمهوری آمریکا انجام تحقیقات شفاف، کامل و آزاد در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در اوکراین را خواستار شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا انجام تحقیقات شفاف، کامل و آزاد در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در اوکراین را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ به نقل از خبرگزاری شینهوا، باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه ای در واکنش به سرنگون شدن هواپیمای MH17 مالزی با 298 مسافر در شرق اوکراین گفت: تمرکز اصلی ما بازگرداندن اجساد قربانیان این حادثه و نیز انجام تحقیقات کامل است.

وی افزود: هم اکنون بازرسان بین‌المللی به محل سقوط هواپیما رسیده‌اند و ماموریت آنها بازرسی از محل، جمع‌آوری مدارک و انجام سایر اقدامات تحت پروتکل‌های بین المللی است که در چنین حادثه هایی در نظر گرفته می شود.

اوباما تاکید کرد: آنچه ما هم اکنون لازم داریم دسترسی کامل به محل حادثه است تا بازرسان بتوانند تحقیقاتی شفاف و کامل و آزاد انجام دهند. در حال حاضر پترو پوروشنکو رئیس‌جمهوری اوکراین اطراف محل سانحه را منطقه غیرنظامی اعلام کرده است اما متاسفانه جدایی‌طلبان حامی روسیه که آن منطقه را کنترل می کنند، همچنان مانع تراشی می کنند. آنها به صورت مداوم مانع دسترسی بازرسان به لاشه هواپیما می‌شوند.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره این هواپیما که پنج‌شنبه هفته گذشته در مسیر آمستردام هلند به کوآلالامپور مالزی در اوکراین با 298 سرنشین سرنگون شد، گفت: جدایی‌طلبان در حال از بین بردن مدارک هستند. آنها تلاش دارند چه چیزی را پنهان کنند؟ آنها همچنین اجساد را از آن منطقه خارج می کنند که توهینی به خانواده های آنهاست. روسیه آنها را به تجهیزات نظامی و سلاح مسلح کرده است که شامل تسلیحات ضد هواپیما نیز می شود.

اوباما ادامه داد: هم اکنون این مسئولیت بر دوش روسیه است که از نفوذ خود بر جدایی طلبان استفاده کند تا کار بازرسان تسهیل شود. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفته است که از انجام تحقیقات جامع در باره این حادثه حمایت می کند اما آنها باید آنرا با اقدامات خودشان ثابت کنند.

انتهای پیام

کد N404591