بیل کلینتون اسامه بن لادن را تهدیدی جدی برای آمریکا نمی‌دانست

بر اساس اسنادی که به تازگی منتشر شده است، بیل کلینتون در زمان ریاست جمهوری‌ خود در این‌ که اسامه بن لادن تهدیدی جدی علیه آمریکا باشد، تردید داشته و معتقد بوده که مقامات اطلاعاتی آمریکا درباره این تهدید اغراق کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی میل، کتابخانه ریاست‌جمهوری ویلیام جی. کلینتون اخیرا چندین سند را که از حالت محرمانه خارج شده‌اند منتشر کرده است که یکی از این اسناد یادداشت دست‌نویس بیل کلینتون در زمان ریاست جمهوری‌اش خطاب به سندی برگر، مشاور امنیت ملی وی در تاریخ 14 آوریل 1999 است.

این یادداشت نشان داده، هشت ماه پس از آن که کلینتون دستور نابود کردن یک اردوگاه متعلق به اسامه بن لادن در افغانستان و یک تاسیسات مربوط به سلاح‌های شیمیایی وی در سودان را داده، نسبت به این موضوع ابراز تردید کرده که اسامه بن لادن تهدیدی جدی علیه آمریکا است.

کلینتون در این یادداشت به یک مطلب روزنامه نیویورک تایمز که در تاریخ 13 آوریل 1999 منتشر شد، واکنش نشان داده بود. در این نوشته، روزنامه نیویورک تایمز این مساله را که اسامه بن لادن عامل دو حمله از طریق بمب‌گذاری در تاریخ هفتم اوت 1998 علیه سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا بوده، زیر سوال برده بود.

بیل کلینتون در یادداشت خود با اشاره به این مطلب گفته است:‌ اگر این مقاله درست باشد، سازمان سیا نسبت به این پرونده اغراق کرده است.

برگر اکنون یکی از روسای گروه مشاوره تجاری "آلبرایت استونبریج" است که از جمله دیگر روسای آن مادلین آلبرایت، وزیر خارجه دولت بیل کلینتون و کارلوس گوتیرز، وزیر تجارت دولت جرج دبلیو. بوش هستند.

انتهای پیام

کد N404277