افزایش تعداد آوارگان عراقی به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن

وزارت امور حقوق بشر عراق، شمار آوارگان عراقی را بالغ بر یک میلیون و 200 هزار تن اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کامل امین، سخنگوی رسمی وزارت حقوق بشر عراق در گفت‌وگویی تلفنی با شبکه خبری العالم، تروریست‌های گروه داعش را عامل تجاوزات بسیاری علیه اقلیت‌ها و اقشار مختلف عراق دانست و افزود: اقدامات تروریست‌های داعش اعم از ربودن شهروندان و نقض کامل حقوق آنان که به صورت برنامه ریزی شده و در سطح گسترده صورت می گیرد، جای تعجب ندارد زیرا پیش از این عناصر القاعده که در سوریه به داعش تبدیل شدند، این تجاوزها را مرتکب شده بودند.

وی تصریح کرد: وزارت حقوق بشر عراق از همان روزهای اول تحرکات گروه‌های مسلح، به پیگیری اقدامات این گروه‌ها در نقض حقوق بشر در عراق اقدام کرد و با نظارت بر اقدامات این گروه‌ها در داخل شهرها و از طریق پایگاه‌های اینترنتی اسناد و مدارکی درباره تجاوزهای گروه های مسلح تهیه کرد.

امین تاکید کرد که بیشتر اقشاری که در معرض نقض حقوق بشر قرار گرفته اند، اقلیت ها هستند.

سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق گفت: مرکز موسوم به "مستغلات دولت اسلامی" به تخلیه منازل مسیحیان و گذاشتن علامت اختصاری "ن" برای نصرانی‌ها و علامت اختصاری "ر" برای رافضی‌ها اقدام کرده است.

وی تصریح کرد که گروهک تروریستی داعش معبد تاریخی "مار بهنام" در منطقه نمرود را منفجر و کشیش‌ها را از آن جا اخراج و به ربودن لوازم و وسایل نفیس موجود در این مرکز عبادی مسیحیان اقدام کرده است.

وی تاکید کرد که شمار آوارگان عراقی به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن رسیده است که اغلب آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند؛ به طوری که داعش ابتدا به پاکسازی روستاهای شیعیان و سپس به ربودن اموال و دارایی های آنان و کشتن مردان این روستاها اقدام کرد.

این سخنگوی عراقی همچنین از سکوت مجامع بین‌المللی در برابر جنایت‌های گروهک تروریستی داعش انتقاد کرده و افزود: واکنش‌های صورت گرفته به جنایت‌های داعش به هیچ وجه در سطح و اندازه این جنایت‌ها نبوده است.

انتهای پیام

کد N404274