10 سوال روسیه از اوکراین درباره سانحه سرنگونی هواپیمای مالزی

پرواز ام اچ 17

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که در انتظار پاسخ اوکراین به 10 سوال مربوط به سانحه سرنگونی هواپیمای مالزی است.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه گفته شده است: جامعه جهانی در انتظار تحقیقات فوری و مستقل در مورد علل وقوع سانحه هوایی در شرق اوکراین است.

در بیانیه آمده است: وزارت دفاع روسیه به منظور انجام حداکثر تحقیقات در مورد این سانحه از طرف اوکراینی 10 سال مطرح کرده است که نخستین آن درباره شواهد اوکراین برای متهم کردن شبه نظامیان در سرنگونی هواپیمای مالزی است که بلافاصله پس از سقوط هواپیما انجام گرفت و روسیه خواهان اطلاع از این شواهد طرف اوکراینی است.

روسیه همچنین خواستار اطلاع از جزییات استفاده از موشک های پدافند هوایی بوک در منطقه مناقشه است و می خواهد بداند طرف اوکراینی با توجه به این که شبه نظامیان هیچ گونه هواپیمایی در اختیار ندارند چه نیازی به استقرار این تسلیحات در منطقه داشته اند.

سوال دیگر در مورد علت تعلل اوکراین در تشکیل کمیسیون بین المللی برای تحقیق در مورد سانحه هواپیمای مالزی است و این که کمیسیون چه موقع فعالیت خود را آغاز می کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود یادآوری کرده است که چرا کارکنان خدمات ناوبری هوایی اوکراین امکان انحراف مسیر هواپیما از مسیر خود به مسیر شمالی تر را فراهم کردند.

در بیانیه این وزارتخانه به عنوان سوال دیگر از طرف اوکراینی به علت بسته نشدن حریم هوایی منطقه دونتسک اوکراین توسط سازمان هواپیمایی دولتی این کشور اشاره شده است که به رغم نبود مراکز زمینی ناوبری هوایی در این منطقه بسته نشده بود.

وزارت خارجه روسیه سوال کرده است چرا سازمان امنیت اوکراین بدون حضور کارشناسان بین المللی در مورد مکالمات کارکنان ناوبری هوایی این کشور با خدمه هواپیمای مسافربی مالزی اقدام کرد.

در بیانیه گفته شده است: از طرف اوکراینی سوال شده است که از حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه در سال 2001 که مقامهای اوکراینی تا لحظه آخر و تنها پس از ارائه شواهد انکارناپذیر دخالت نظامیان خود در این حادثه را پذیرفتند چه درس هایی گرفته است.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: طرف اوکراینی هنوز به این سوالات پاسخ نداده است و در انتظار دریافت این پاسخ هستیم.

هواپیمای بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی با 298 سرنشین روز پنجشنبه هفته گذشته هنگام عبور از فضای استان دونتسک در شرق اوکراین سرنگون و همه سرنشینان و خدمه آن کشته شدند.

دولت اوکراین شبه نظامیان طرفدار روسیه را مسئول سرنگونی این هواپیما دانسته و بر لزوم مجازات آنها توسط جامعه جهانی تاکید کرده است.

اروپام/2242**518/1547
کد N404227