۰
یک استاد حوزه:

لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد

  • ۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
حوزه علميه,حضرت معصومه س ,دين,حوزه

یک عضو جامعة‌المصطفی العالمیه گفت: برخی لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد و سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و وابسته دنیا نشویم.

یک عضو جامعة‌المصطفی العالمیه گفت: برخی لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد و سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و وابسته دنیا نشویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی در جمع نمازگزاران و روزه‌داران در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به آیاتی از سوره حدید گفت: در این آیات 20 صفت از اوصاف مهم خداوند بیان شده است ضمن اینکه درباره نورانیت مومنان و ظلمت منافقان نیز سخن می‌گوید.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه افزود: همچنین خداوند در سوره حدید از قلب‌های خاشع سخن گفته است که همچون زمینی که با باران بهاری زنده می‌شود با موعظه و پند احیا می‌گردد اما قلب‌های قسی هیچ اثری از موعظه نمی‌گیرند و همچون زمینی خشک باقی می‌مانند.

وی ایمان و انفاق را دو نکته مهم در سوره حدید برشمرد و گفت: ایمان و نفاق موجب نورانیت مومنان در روز محشر می‌شود که در این زمینه قرض دادن به مومن نیز انفاق به شمار می‌رود و 18 برابر بیشتر از انفاق ثواب دارد اما متاسفانه فرهنگ قرض دادن در کشورمان کم رنگ شده و مردم با نگاه اقتصادی که دارند حاضر به قرض دادن به یکدیگر نیستند.

رفیعی خاطرنشان کرد: در سوره حدید، 5 مرحله در زندگی انسان مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد که هر یک از آنها ویژگی‌های خود را دارد و در حقیقت دوران طفولیت در بازی، نوجوانی در لهو، جوانی در زیبایی، میان سالی در فخر فروشی و پیری در کثرت مال و فرزند می‌گذرد.

وی با بیان اینکه حب دنیا از نظر اسلام مذموم می باشد، خاطرنشان کرد: ما در دعاهایمان می‌خوانیم که خدای متعال در دنیا و آخرت به ما حسنه بدهد پس دنیا خود مذموم نیست بلکه سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و دین را در ازای دنیا نفروشیم.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه تصریح کرد: دنیا بازار تجارتی برای بندگان خداست که در آن به معامله می‌پردازند و آخرت خود را آباد می‌کنند آن چنان که می‌توان از نعمات دنیا استفاده کرد اما وابسته به آن نشد.

وی درباره مهم‌ترین لذائذ دنیوی گفت: مهم‌ترین لذت‌های دنیا 7 مورد است که شامل خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها، عطر، شنیدنی‌ها، همسر، دیدنی‌ها و ... می‌باشد و انسان می‌تواند از این لذت‌های دنیوی استفاده کند اما برخی آن چنان وابسته به دنیا می‌شوند و به آن دل می‌بندند که آخرت خود را از یاد می‌برند.

رفیعی یادآور شد: اسلام هیچگاه کناره گیری از دنیا را نمی‌خواهد اما از مومنان انتظار دارد خود را به دنیا وابسته نسازند و دنیایشان را در جهت آباد کردن آخرت به کار گیرند و در حفظ ایمان و انفاق تلاش کنند.

وی زیاده خواهی را یکی از آفات دنیا دانست و اظهار کرد: گاهی می‌بینیم زیاده خواهی در خانواده‌ها وجود دارد و برخی از زنان به خاطر مهریه همسران خود را به زندان می‌اندازند و یا تحت فشار قرار می‌دهند در حالی که روایت است برترین زنان کسانی هستند که مهریه‌های خود را ببخشند و این زنان از فشار قبر رهایی می‌یابند البته مردان نیز باید همسران خود را شریک در داشته‌هایشان بدانند.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه بیان کرد: دنیا محل گذر است و باید در کسب مال حلال تلاش کنیم و وجوهات شرعی که بر گردن ماست بپردازیم و دل به دنیای زودگذر نبندیم اگر سید الشهدا در تاریخ ماندگار شد به خاطر اینکه دین خود را دنیا نفروخت.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.