یک استاد حوزه:

لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد

حوزه علميه,حضرت معصومه س ,دين,حوزه

یک عضو جامعة‌المصطفی العالمیه گفت: برخی لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد و سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و وابسته دنیا نشویم.

یک عضو جامعة‌المصطفی العالمیه گفت: برخی لذت‌های دنیوی انسان را از آخرت باز می‌دارد و سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و وابسته دنیا نشویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی در جمع نمازگزاران و روزه‌داران در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به آیاتی از سوره حدید گفت: در این آیات 20 صفت از اوصاف مهم خداوند بیان شده است ضمن اینکه درباره نورانیت مومنان و ظلمت منافقان نیز سخن می‌گوید.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه افزود: همچنین خداوند در سوره حدید از قلب‌های خاشع سخن گفته است که همچون زمینی که با باران بهاری زنده می‌شود با موعظه و پند احیا می‌گردد اما قلب‌های قسی هیچ اثری از موعظه نمی‌گیرند و همچون زمینی خشک باقی می‌مانند.

وی ایمان و انفاق را دو نکته مهم در سوره حدید برشمرد و گفت: ایمان و نفاق موجب نورانیت مومنان در روز محشر می‌شود که در این زمینه قرض دادن به مومن نیز انفاق به شمار می‌رود و 18 برابر بیشتر از انفاق ثواب دارد اما متاسفانه فرهنگ قرض دادن در کشورمان کم رنگ شده و مردم با نگاه اقتصادی که دارند حاضر به قرض دادن به یکدیگر نیستند.

رفیعی خاطرنشان کرد: در سوره حدید، 5 مرحله در زندگی انسان مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد که هر یک از آنها ویژگی‌های خود را دارد و در حقیقت دوران طفولیت در بازی، نوجوانی در لهو، جوانی در زیبایی، میان سالی در فخر فروشی و پیری در کثرت مال و فرزند می‌گذرد.

وی با بیان اینکه حب دنیا از نظر اسلام مذموم می باشد، خاطرنشان کرد: ما در دعاهایمان می‌خوانیم که خدای متعال در دنیا و آخرت به ما حسنه بدهد پس دنیا خود مذموم نیست بلکه سعادت یعنی اینکه دین را فدای دنیا نکنیم و دین را در ازای دنیا نفروشیم.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه تصریح کرد: دنیا بازار تجارتی برای بندگان خداست که در آن به معامله می‌پردازند و آخرت خود را آباد می‌کنند آن چنان که می‌توان از نعمات دنیا استفاده کرد اما وابسته به آن نشد.

وی درباره مهم‌ترین لذائذ دنیوی گفت: مهم‌ترین لذت‌های دنیا 7 مورد است که شامل خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها، عطر، شنیدنی‌ها، همسر، دیدنی‌ها و ... می‌باشد و انسان می‌تواند از این لذت‌های دنیوی استفاده کند اما برخی آن چنان وابسته به دنیا می‌شوند و به آن دل می‌بندند که آخرت خود را از یاد می‌برند.

رفیعی یادآور شد: اسلام هیچگاه کناره گیری از دنیا را نمی‌خواهد اما از مومنان انتظار دارد خود را به دنیا وابسته نسازند و دنیایشان را در جهت آباد کردن آخرت به کار گیرند و در حفظ ایمان و انفاق تلاش کنند.

وی زیاده خواهی را یکی از آفات دنیا دانست و اظهار کرد: گاهی می‌بینیم زیاده خواهی در خانواده‌ها وجود دارد و برخی از زنان به خاطر مهریه همسران خود را به زندان می‌اندازند و یا تحت فشار قرار می‌دهند در حالی که روایت است برترین زنان کسانی هستند که مهریه‌های خود را ببخشند و این زنان از فشار قبر رهایی می‌یابند البته مردان نیز باید همسران خود را شریک در داشته‌هایشان بدانند.

این عضو جامعة المصطفی العالمیه بیان کرد: دنیا محل گذر است و باید در کسب مال حلال تلاش کنیم و وجوهات شرعی که بر گردن ماست بپردازیم و دل به دنیای زودگذر نبندیم اگر سید الشهدا در تاریخ ماندگار شد به خاطر اینکه دین خود را دنیا نفروخت.

انتهای پیام

کد N403915