کارشناسان هلندی بررسی اجساد قربانیان هواپیمای مالزی را آغاز کردند

روسیه,مالزی

تهران-ایرنا- کارشناسان کالبدشناسی هلندی روز دوشنبه بررسی اجساد قربانیان هواپیمای ام اچ 17 خطوط هواپیمای مالزی را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزای فرانسه از ˈتورزˈ، نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه گفت که بقایای اجساد 250 نفر از قربانیان این هواپیما از مجموع 298 سرنشین آن از میان بقایای هواپیما پیدا و به واگن های سردخانه دار منتقل شده و برای انتقال به هلند آماده است.

اما اجساد در مناطق در دست جدایی طلبان نزدیک شهر دونتسک است که کی یف کنترل آن را برعهده ندارد که درگیری های شدیدی روز دوشنبه حوالی آن روی داد.

انتظار می رود شورای امنیت در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه مورد حمایت استرالیا را تصویب کند که به موجب آن جدایی طلبان طرفدار روسیه باید اجازه دسترسی به محل حادثه سقوط هواپیما را به کارشناسان بین المللی بدهند.

تاکنون تنها یک گروه از کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا اجازه یافته تا به طور مختصر به محل حادثه دسترسی یابد.

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد ساعت 7 بعد از ظهر به وقت نیویورک (3:30 دقیقه بامداد سه شنبه) برای بررسی قطعنامه پیشنهادی استرالیا برگزار می شود.

استرالیا که 28 تن از اتباع آن مسافر این هواپیما بوده و جان باخته اند، روز یکشنبه پیش نویس بیانیه ای را بین 15عضو شورای امنیت منتشر کرد که ˈمی خواهد مسببان این حادثه شناخته شده و همه کشورها برای مسئول شناختن آنها همکاری کنندˈ.

این بیانیه همچنین با شدیدترین لحن سرنگونی یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط مالزی را که به مرگ تاسف بار 298 مسافر منجر شد محکوم می کند و می خواهد همه کشورها و دیگر بازیگران منطقه ای در منطقه از اقدامات خشونت باری که غیرنظامیان را هدف قرار می دهد خودداری کنند. سران انگلیس، آلمان، فرانسه و هلند نیز از احتمال تشدید تحریم ها علیه روسیه خبر دادند.

یک فروند هواپیمای مسافری بویینگ 777 به شماره پرواز ام اچ 17 که از آمستردام هلند عازم کوالالامپور بود، بعد از ظهر پنجشنبه هفته گذشته در 60 کیلومتری مرزی روسیه و در خاک اوکرلاین سقوط کرد که بر اثر آن تمامی 298 سرنشین و خدمه این هواپیما کشته شدند.

عنوان می شود که هواپیما در اثر شلیک یک موشک زمین به هوا سرنگون شده و با توجه به سقوط آن در منطقه مورد مناقشه دولت اوکراین و شبه نظامیان جدایی طلب طرفدار روسیه، کی یف و مسکو همدیگر را به سرنگونی هواپیمای یاد شده متهم می کنند.

اروپام**9157** 1010
کد N403776