وزیر خارجه پیشین روسیه: ایران تحت هیچ شرایطی از توسعه انرژی هسته‌ای‌اش دست نمی‌کشد

سیاسی

ایران کشوری نه تنها با گذشته بزرگ بلکه با آینده بزرگ است. به نفع روسیه است که نه فقط روابط حسنه فعلی با همسایه جنوبی را محفوظ کند بلکه این روابط را به سطح کیفی جدیدی ارتقا دهد که جوابگوی امکانات بالقوه دو کشور و واقعیات جدید قرن 21 باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایگور ایوانوف، وزیر خارجه پیشین روسیه و رییس شورای روابط بین‌الملل این کشور در مقاله‌ای در روزنامه روسیسکایا گازتا یکی از روزنامه‌های معتبر روسیه با اشاره به سیاست خارجی ایران، موقعیت کنونی کشور و مولفه‌های نفوذ آن در عرصه بین‌المللی و منطقه‌یی تاکید کرد: برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و ایران در هیچ شرایطی از حق قانونی خود صرف‌نظر نخواهد کرد.

او ادامه داد: تهران تحت هیچ شرایطی از تلاش‌های خود در جهت توسعه بخش انرژی هسته‌ای دست نخواهد کشید. ایران در زمینه منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی، مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی دینی، بحران‌های سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، منطقه خلیج فارس، خاورمیانه و نیز درباره مسایل دیگر جامعه بین‌الملل معاصر موضع‌گیری و نفوذ بالایی دارد.

وزیر خارجه پیشین روسیه افزود: من در گذشته نه تنها توسعه ایران را مشاهده می‌کردم بلکه به‌طور مستقیم در گسترش روابط روسی – ایرانی شرکت داشتم. ایران همیشه در سیاست خارجی کشورمان جایگاه ویژه‌ای داشته و در آینده نیز باید داشته باشد. در درجه اول، محتوا بخشیدن به مناسبات بین ایران و روسیه به نفع هر دوی آن‌ها و در جهت تأمین تعامل آن‌ها در صحنه بین‌المللی است.

ایوانوف اضافه کرد: مهم‌ترین مسأله در رابطه با ایران، مساله برنامه هسته‌ای این کشور است. اعتقاد دارم که ایران تحت هیچ شرایطی از تلاش‌ها برای توسعه انرژی هسته‌ای خود دست نخواهد کشید. دلیلی برای این نتیجه‌گیری وجود ندارد که عاملی در آینده بتواند تهران را به بازنگری ریشه‌یی در موضع‌گیری خود وادار کند. چند دور اخیر مذاکرات هسته‌ای با ایران در قالب 1+5 نشان دهنده درجه بالای انعطاف‌پذیری مواضع ایران بوده است. ایران به غیر از برنامه هسته‌ای توانایی‌های دیگری دارد که به همسایگان خود و به جامعه جهانی ارائه دهد.

وی با بیان این که ایران فقط در محیط مساعد خارجی می‌تواند توان بالقوه خود را به طور واقعی بالفعل بکند، گفت: امروزه رژیم تحریم‌ها و فقدان روابط سالم با جهان خارجی در حد زیادی نه تنها از توسعه اقتصاد ایران بلکه از تقویت مواضع بین‌المللی ایران ممانعت می‌کند. رهبران فعلی تهران این واقعیت را به خوبی درک می‌کنند و از همین رو است که در ماه‌های اخیر به جست‌وجوی مصرانه وجوه اشتراک با کشورهای دیگر حتی مخالفان پرداخته‌اند.

انتهای پیام

کد N403661