لتونی به جمع کشورهای تحریم کننده روسیه پیوست

لتونی

مسکو - ایرنا- ادگارد رینکوویج وزیر امور خارجه لتونی از برنامه کشورش برای قرار دادن اسامی شماری از چهره های فرهنگی روسیه در فهرست سیاه به دلیل بحران اوکراین خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، رینکوویج روز دوشنبه در مصاحبه با رادیو دولتی لتونی با بیان اینکه این افراد در لتونی به خوبی شناخته شده هستند، وعده داد که فهرست تحریمی شخصیت های روس در ظرف چند ساعت آینده اعلام شود.

وی افزود: این افراد اگر در لتونی باشند باید این کشور را ترک کنند. البته به طور یقین استفاده از نیروی پلیس برای دستگیری آنان در کار نخواهد بود.

پیش ازاین رسانه های محلی لتونی در گزارش های خبری خود اعلام کرده بودند اسامی چند تن از شخصیت های فرهنگی روسیه که برای شرکت در مسابقات آواز ˈموج جدیدˈ به ریگا سفر کرده اند، در فهرست غیرقابل قبول ها درج شده است.

وزیرامورخارجه لتونی اضافه کرد: مسابقه آواز ˈموج جدیدˈ که در مجموعه رفاهی ˈ یورمالاˈ در حال برگزاری است، تحت تاثیر بحران اوکراین وضعیت مناسبی ندارد.

این در حالی است که داج ملبارد وزیر فرهنگ لتونی نیز دیدگاه مشابهی را در ارتباط با فستیوال بین المللی آواز در کشورش بیان کرده است.

سیزدهمین دوره فستیوال آواز ˈموج جدیدˈ از بیست و دوم تا بیست وهفتم ماه جاری میلادی سالن کنسرت ˈدزینتاریˈ لتونی برگزار می شود.

جمهوری لتونی با حدود 65 هزار کیلومتر مربع وسعت و دو میلیون و200 هزار نفر جمعیت یکی از سه جمهوری شوروی سابق در منطقه بالتیک است که در سال های پس از فروپاشی دیوار آهنین سیاست نزدیکی به غرب را در پیش گرفته است.

تحریم چهره های فرهنگی روسیه توسط لتونی در حالی صورت می گیرد که پیش از این آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر بحران اوکراین شماری از شخصیت های حقیقی و حقوقی روس را در فهرست سیاه قرار داده اند.

اروپام/518 ** 1064
کد N403608