نگاهی به کارایی تحریم کالاهای اسرائیلی در ترکیه

بحران غزه,ترکیه اسرایل

آنکارا – ایرنا – همسو با گسترش تظاهرات مردمی در ترکیه علیه جنایات رژیم صهیونیستی در ترکیه، کمپین هایی نیز در سراسر این کشور برای تحریم کالاهای اسراییلی شروع شده و دولت آنکارا و شرکت ها به قطع تجارت با این رژیم دعوت می شوند.

به گزارش ایرنا، در تازه ترین اخبار در تحریم کالاهایی که به نوعی مرتبط با رژیم صهیونیستی هستند، چند شهرداری ترکیه نیز به صف تحریم کنندگان این کالاها پیوسته اند.

شهرداری های مناطق مختلف استانبول از طریق رسانه های اجتماعی اعلام کرده اند که ورود کوکاکولا و سایر اجناس ساخت اسراییل به تاسیسات خود را تحریم کرده اند.

بسیاری از مغازه ها با آویختن پلاکاردی بر ویترین مغازه های خود ضمن اعلام اینکه فروش اجناس ساخت اسراییل در این محل ممنوع است، با مردم مظلوم فلسطین اعلام همبستگی کرده اند.

همزمان نهادهای مدنی نیز با دعوت از دولت آنکارا و شرکت های ترکیه که با شرکت های رژیم صهیونیستی رابطه تجاری دارند، آنها را به قطع تجارت با این رژیم فراخوانده اند.

این نهادهای مدنی با قید شماره کدهایی که نشان دهنده منشا تولید کالاهای خارجی است، مردم ترکیه را به دقت در خریدهای خود از فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای خارجی دعوت می کنند.

شماری از نهادهای مدنی مخالف با دولت آنکارا نیز از رویکرد دولت اردوغان در قطع روابط سیاسی ولی توسعه مناسبات تجاری با رژیم اسراییل انتقاد شدید می کنند.

براساس آمارهای موسسه آمار دولتی ترکیه حجم مبادلات تجاری ترکیه با رژیم صهیونیستی در سال گذشته به بالاترین حد خود در تاریخ مناسبات دوطرف یعنی به چهار میلیارد و 858 میلیون دلار رسید.

این رقم در سال 2011 میلادی تقریبا همزمان با قطع روابط دیپلماتیک ترکیه با رژیم صهیونیستی بر سر حمله به کشتی مرمره حامل کمکهای بشردوستانه به مردم محاصره شده غزه برابر چهار میلیارد و 22 میلیون بود.

در سال گذشته برابر 2.3 میلیارد دلار از تجارت ترکیه با رژیم صهیونیستی را صادرات ترکیه به اسراییل و برابر 2.5 میلیارد دلار آن را واردات ترکیه از سرزمین های اشغالی تشکیل می داد.

ترکیه از نظر بیشترین صادرات به اسراییل در ردیف نهم در دنیا قرار دارد.

براساس داده های سازمان خزانه داری ترکیه، میزان سرمایه گذاری شرکت های اسراییلی در ترکیه نیز منتهی به آخر سال 2013 میلادی بالغ بر چهار میلیارد دلار می باشد.

شایان ذکر است به دنبال حمله نظامیان صهیونیست به کشتی مرمره در سال 2010 میلادی که روابط دیپلماتیک ترکیه با رژیم صهیونیستی قطع شد نیز کمپین های گسترده ای در خصوص تحریم کالاهای اسراییلی در ترکیه فعال شدند که نه تنها کارساز نشدند بلکه تجارت دو طرف طی سال های اخیر روبه افزایش هم گذارد.

در این میان ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه که تقریبا هر روز در راستای کمپین نامزدی ریاست جمهوری خود در یکی از شهرهای ترکیه میتینگ هایی برگزار می کند، به موضوع حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی پرداخته و حملات این رژیم را محکوم می کند.

او روز گذشته در شهر اردو گفت: تا زمانیکه وی در ترکیه بر سر قدرت است، فکر نمی کند روابط ترکیه با اسراییل عادی شود.

دولت آنکارا همواره سعی کرده تا مناسبات تجاری را که انحصارا در بخش خصوصی ترکیه می باشد، از رویکردهای سیاسی خود دور نگه دارد. دولت آنکارا همین موضع را در قبال عراق نیز دارد. در حالیکه به شدت با دولت نوری المالکی مخالفت می ورزد، عراق در سالهای اخیر به صورت یکی از بزرگترین شرکای تجاری ترکیه در آمده است.

چنین دیده می شود که این کمپین ها بیش از اینکه تاثیری در دولت آنکارا برای اتخاذ تدابیر و تمهیداتی برای محدودسازی تجارت با رژیم صهیونیستی داشته باشند و یا در تصمیمات شرکت های بزرگ این کشور در تعلیق و یا حداقل محدود کردن تجارت با مخاطبان اسراییلی آنها بکند، بیشتر با حرکت خودجوش مردم ترکیه به عنوان مصرف کننده نهایی تا حد کمی کارساز خواهد بود و شناسایی کامل تولیدات و کالاهای اسراییلی در ترکیه با توجه به آمیختگی سرمایه داخلی و خارجی در این کشور بسیار دشوار می باشد.

کارشناسان به هر روی شکل گیری چنین حساسیتی انسانی و اسلامی در جامعه ترکیه را ارزشمند و حایز اهمیت ارزیابی می کنند.

خاورم/2011**1275
کد N403581