وزیر کشور فرانسه اقدامات "ضد یهودی" اخیر را محکوم کرد

وزیر کشور فرانسه امروز (دوشنبه) به دنبال به خشونت کشیده شدن راهپیمایی ضد اسرائیلی اقدامات ضد یهودی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تظاهرات روز یکشنبه در شمال پاریس سومین تظاهرات در چند روز گذشته است که به خشونت کشیده شد چرا که مغازه‌های کسبه یهود غارت شده و پلیس ضد شورش به سمت معترضان حامی فلسطین گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی شلیک کردند.

پس از آنکه معترضان در چند روز گذشته تلاش کردند تا به دو کنیسه در پاریس هجوم بیاورند، برگزاری این راهپیمایی‌ها در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به هدف قرار گرفتن جامعه یهود ممنوع شد.

برنارد کازنو، وزیر کشور فرانسه در خارج از کنیسه سارسله به خبرنگاران گفت: هنگامی که به سوی این کنیسه می‌آیید، هنگامی که مغازه‌ای را تنها به دلیل آنکه صاحبش یهودی است به آتش می‌کشید، مرتکب یک اقدام ضد یهودی شده‌اید. در جریان غارت مغازه‌ها 18 تن دستگیر شده‌اند.

فرانسوا پاپوی، شهردار پاریس گفت: ما هرگز چنین نفرت و خشونتی در کنیسه سارسله ندیده‌ایم. جامعه یهود به شدت ترسیده است.

راهپیمایی روز شنبه در پاریس نیز به دلیل از کنترل خارج شدن تظاهرات و منجر شدن آن به درگیری‌ با پلیس ضد شورش و بازداشت چندین تن ممنوع شد.

کازنو افزود: اینکه کنیسه‌ها یا مغازه‌ها تنها به دلیل اداره شدن توسط افراد یهود، هدف قرار گیرند، غیرقابل تحمل است و هیچ چیز نمی‌تواند چنین خشونتی را توجیه کند. ممنوعیت و محدودیت باعث این خشونت‌ها نشده بلکه خشونت‌ها باعث این ممنوعیت‌ها شده است.

انتهای پیام

کد N403565