حمایت روسیه از قطعنامه سازمان ملل درمورد دسترسی به محل سقوط هواپیمای مالزی

استرالیا,اوکراین

تهران - ایرنا - سفیر روسیه در استرالیا روز دوشنبه اعلام کرد: مسکو از قطعنامه سازمان ملل متحد در خصوص دسترسی آزاد و امن به محل سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سیدنی، «ولادیمیر موروزوف» سفیر روسیه در استرالیا در مصاحبه با روزنامه استرالیایی «فایننشال ریویو» گفت: مسکو آماده حمایت از پیش نویس قطعنامه تهیه شده توسط استرالیا در مورد تضمین دسترسی امن ناظران بین المللی به محل لاشه هواپیمای پرواز «ام اچ 17» خطوط هوایی مالزی است که در قلمرو تحت تصرف شورشیان در شرق اوکراین سقوط کرد.

وی در عین حال گفت: حمایت مسکو از این قطعنامه مادامی خواهد بود که روسیه در این سانحه مقصر عنوان نشده باشد.

در همین حال، «تونی ابوت» نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه نگرانی عمیق خود را از تداوم کنترل شورشیان شرق اوکراین بر محل سقوط هواپیمای پرواز «ام اچ 17» خطوط هوایی مالزی ابراز کرد و گفت: به نظر می رسد عملیات پاکسازی در این منطقه به جای تحقیقات قانونی در حال انجام است.

وی گفت: شب گذشته در تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در خصوص این مساله گفت و گو کرد.

نخست وزیر استرالیا بدون ذکر جزییات گفت و گوهایش با رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد پوتین به وعده هایش در خصوص همکاری در این زمینه عمل کند.

یک فروند هواپیمای خطوط هوایی مالزی پنجشنبه گذشته با 298 مسافر که دستکم 27 نفر آنان استرالیایی بودند، برفراز شرق اوکراین هدف قرار گرفت و سقوط کرد. کشورهای غربی جدایی طلبان اوکراین طرفدار روسیه را مسوول سقوط این هواپیما می دانند.

گزارش ها حاکی است اجساد شمار زیادی از سرنشینان این هواپیما روز یکشنبه - دیروز - از این منطقه جمع آوری و در واگن های مجهز به سردخانه قطار جای داده شد.

این در حالی است که با وجود عزیمت یک گروه 45 نفری از بازرسان استرالیایی به «کی یف» پایتخت اوکراین، تاکنون هیچ هیاتی موفق به سفر به محل سقوط هواپیما نشد.

آساق 1450**1545
کد N403449