تحرکات نظامی آمریکا در شبه جزیره کره در پوشش رزمایش مشترک

کره جنوبی,رزمایش

تهران - ایرنا - رزمایش دریایی دوروزه آمریکا با کره جنوبی و ژاپن در آبهای سواحل جنوبی شبه جزیره کره روز دوشنبه درحالی آغاز شد که کره شمالی پیوسته به این گونه تحرکات نظامی آمریکا مخالفت کرده و گفته می شود پیونگ یانگ نیز برای برگزاری یک رزمایش گسترده آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری کیودو، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد رزمایش دریایی جستجو و امداد موسوم به ˈسارکسˈ هرسال یک یا دوبار در جزیره جنوبی ˈجیجوˈ با شرکت نیروهای دریایی آمریکا و کره جنوبی و نیروی تدافعی دریایی ژاپن برگزار می شود.

در این رزمایش سه جانبه که آخرین بار درماه اکتبر (مهر) سال گذشته در آبهای سواحل جنوب کره جنوبی برگزار شد، ناوهواپیمابر ˈجرج واشنگتنˈ آمریکا نیز شرکت دارد.

این ناوهواپیمابر درتاریخ 11 ژوییه (20تیر) برای برگزاری یک رزمایش مشترک با کره جنوبی وارد این منطقه شد.

کره جنوبی و آمریکا هفته گذشته نیز رزمایش دریایی مشترک را در آبهای ساحلی جنوب و جنوب غرب شبه جزیره کره برگزار کردند که به این ترتیب فاصله برگزاری دو رزمایش، به کمتر از یک هفته رسید.

رزمایشهای سالانه آمریکا در شبه جزیره کره با وجود اعتراضهای مکرر کره شمالی که این قبیل اقدام ها را تهدیدی علیه صلح و ثبات این منطقه می داند، برگزار می شود.

ازسوی دیگر ، خبرگزاری ˈیونهاپˈ کره جنوبی نیز روز دوشنبه به نقل از یک منبع دولتی این کشور اعلام کرد به نظر می رسد کره شمالی در واکنش به برگزاری رزمایشهای آمریکا در شبه جزیره کره، در تدارک رزمایش گسترده زمینی در نزدیکی شهر ˈنامپوˈ در غرب این کشور است.

این منبع که نامش ذکر نشده است، گفت: از حدود سه هفته پیش نشانه هایی از آماده شدن کره شمالی برای برگزاری یک رزمایش گسترده زمینی مشاهده می شود و به نظرمی رسد این رزمایش با حضور نیروهای زمینی، دریایی و هوایی این کشور خواهد بود.

به گفته یک سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی، کره شمالی درماه مارس (اسفند) گذشته نیز در ˈنامپوˈ رزمایش مشابهی را برگزار کرد.

براساس این گزارش رزمایش مشترک سالانه آمریکا با کره جنوبی نیز قرار است در ماه اوت (مرداد) در شبه جزیره کره برگزار شود.

چین به عنوان قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی جهانی از آسیا نیز، برگزاری پرتعداد رزمایش مشترک آمریکا با کشورهای شرق این قاره ازجمله کره جنوبی، تایلند، فیلیپین و ژاپن را مغایر با امنیت خود، منطقه و جهان می داند و به عملکرد آمریکا معترض است.

آساق 1450
کد N403417