واکنش عراق به برگزاری نشست مخالفان بغداد در اردن

عراق,اردن

وزارت خارجه عراق اعلام کرد که دولت اردن اجازه داده تا "کسانی که دستشان به خون مردم عراق آلوده است" در پایتخت این کشور نشست برگزار کنند که این مساله برای بغداد پذیرفتنی نیست و امان باید پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سوریه نیوز، وزارت خارجه عراق اعلام کرد: بغداد از اقدام دولت اردن در برگزاری کنفرانسی با حضور کسانی که دستشان به خون مردم عراق آلوده است و کسانی که تاکنون سعی داشتند با تمام قوا روند سیاسی و دستاوردهای دموکراسی مردم عراق را نابود کنند، به شدت شگفت زده شد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ خود آورده است: اجازه تشکیل چنین نشست‌هایی در امان دخالت در امور داخلی عراق و نقض عرف دیپلماتیک کشورها و همچنین نقض قوانین بین المللی صادر شده از سوی سازمان ملل، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و شورای امنیت در حمایت از روند سیاسی و دموکراسی عراق به شمار می‌رود.

وزارت خارجه عراق اعلام کرد: دولت عراق بعد از فراخواندن سفیر خود از اردن و پیش از اتخاذ تصمیمات دیگر در این خصوص از مقامات اردن خواست تا در خصوص این اقدام خود توضیح دهند چرا که موضع کشور اردن با این مساله که مدام تاکید دارد دوست عراق است و در سطوح عالی روابط خود را با عراق ادامه می‌دهد، در تضاد است.

پیشتر ناصر جوده، وزیر خارجه اردن، اعلام کرده بود که کشورش با کنفرانس مخالفان عراق که در امان برگزار شد هیچ ارتباطی ندارد و حامی برقراری امنیت و ثبات در عراق است.

کنفرانس مخالفان عراقی با هدف بحث و گفت‌وگو در خصوص برکناری نوری مالکی و راه‌های تحقق آن هفته گذشته در اردن برگزار شد.

کنفرانس مذکور که با دعوت رسمی اردن برگزار شد در بیانیه‌ پایانی خود اعلام کرد که عشایر ستون فقرات عراق هستند و شرکت کنندگان خواهان ادامه جنگ تا سقوط بغداد و تسلط کامل بر کشور هستند.

وزارت خارجه عراق در واکنش به این اقدام سفیر خود را از اردن فراخواند.

انتهای پیام

کد N403146