برگزاری مراسم خاکسپاری 284 قربانی پاکسازی نژادی بوسنی

هزاران تن از مردم بوسنی طی مراسمی بقایای قربانیان پاکسازی نژادی را 20 سال پس از آنکه در جنگ داخلی این کشور کشته شدند، به خاک سپردند.

هزاران تن از مردم بوسنی طی مراسمی بقایای قربانیان پاکسازی نژادی را 20 سال پس از آنکه در جنگ داخلی این کشور کشته شدند، به خاک سپردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیشتر اجساد این قربانیان طی سال‌های اخیر در گورهای دسته‌جمعی کشف شده بود. روز یکشنبه 284 قربانی در تابوت‌های سبز در منطقه کوزاراک دفن شدند که تمامی آن‌ها مرد بودند و مسلمان، بجز یک تن از آن‌ها که از مسیحیان کاتولیک بود.

حسین کاوازوویچ، مفتی اعظم بوسنی و هرزگووین مراسم نماز قربانیان را برگزار کرد و گفت: اینجا مکان شهداست و قدرت سکوت بسیار بیشتر از کلمات است. یک نسل‌کشی اینجا به‌ وقوع پیوسته است. اهریمن تمام ما را بهت‌زده کرد.

بیشتر قربانیان سال گذشته در جریان کشف یک گور دسته‌جمعی در دهکده توماسیکا (Tomasica) یافت شدند و تشخیص هویت آن‌ها از طریق آزمایش‌ دی‌ان‌ای انجام شد. این مردان در تابستان سال 1992 و زمانی که نیروهای صرب بوسنی وارد این منطقه شده بودند، کشته شدند که شامل مسلمانان و گروه‌های اقلیت کروات بودند.

اجساد آن‌ها پس از آن در گورهای دسته‌جمعی دفن شد که این گوری که در منطقه توماسیکا یافت شد و شامل 400 قربانی بود، بزرگترین گور دسته‌جمعی بوسنی محسوب می‌شود.

در جریان پاکسازی نژادی یازدهم ژوئیه 1995 حدود 8000 مرد و پسر مسلمان به دست نیروهای صرب کشته شدند. تاکنون بیش از 6000 قربانی طی مراسم‌هایی به خاک سپرده شده‌اند و هر سال در سالروز این واقعه، جنازه‌هایی که تازه کشف شده‌اند، به خاک سپرده می‌شوند.

انتهای پیام

کد N403009