"داعش از چنگیزخان مغول بدتر است"

عراق,داعش

اسقف کلیسای کاتولیک عراق گفت: داعش که مسیحیان را از موصل رانده، بدتر از چنگیزخان مغول و هولاکوخان، نواده وی رفتار می‌کند که در دوران قرون وسطی به بغداد حمله کرد و این شهر را به یغما برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لوئیس رافائل ساکو، اسقف کلیسای کاتولیک عراق از اقدامات تهدیدآمیز داعش علیه مسیحیان مبنی بر اینکه یا بایستی دین خود را تغییر دهند، یا جزیه دهند یا با شمشیر کشته می‌شوند، انتقاد کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در واتیکان نیز تحت پیگرد قرار دادن مسیحیان در موصل را مورد نکوهش قرار داد و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز گفت: اقدامات داعش ارتکاب جرایم علیه بشریت است.

در پی اولتیماتوم داعش به مسیحیان موصل، خانواده‌های مسیحی این شهر گروه‌ گروه موصل را ترک گفته و به مناطق همجوار پناه برده‌اند. همچنین پیروان سایر ادیان نیز از بیم حملات بیشتر داعش و تخریب مساجد و ابنیه مذهبی، از این شهر فرار کرده‌اند.

اسقف کلیسای کاتولیک عراق همچنین ادامه داد: جرایم و جنایات داعش نه تنها علیه مسیحیان بلکه علیه بشریت است. چگونه در قرن 21 مردم را مجبور می‌کنند تنها به خاطر اینکه مسیحی، شیعه یا سنی هستند، از خانه‌هایشان بروند و شهرهایشان را ترک کنند؟ خانواده‌های مسیحی را از خانه‌هایشان بیرون کرده و اموال با ارزششان را سرقت کرده‌اند. این رخدادها هیچ‌گاه در تاریخ اسلام یا مسیحیت رخ نداده است. هولاکوخان مغول، نواده چنگیزخان در رأس هیأتی نظامی به سال 1258 میلادی به بغداد حمله‌ور شد و پس از کشتار ده‌ها هزار تن، خلافت بغداد را با 600 سال قدمت از بین برد و این شهر را برای قرن‌های متمادی خرابه و ویرانه گذاشت.

یکی از معاونان اسقف کلیسای کاتولیک عراق نیز خواستار واکنش بین‌المللی در قبال اقدامات داعش شد و گفت: جهان بایستی واکنش نشان دهد و مسأله حقوق بشر را مدنظر قرار دهد. ما تاکنون هیچ واکنشی از سوی روحانیون یا از جانب دولت مشاهده نکرده‌ایم. مسیحیان برای عراق قربانی می‌شوند.

نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق نیز با محکوم کردن اقدامات علیه مسیحیان موصل و تخریب کلیساها در این شهر گفت: این نشان‌دهنده ذات تروریستی و جنایتکارانه داعش است. کمیته‌ای از جانب دولت برای حمایت از بی‌خانمان‌ها در سراسر کشور برای کمک به مسیحیان که خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند، تشکیل شده است.

نخست‌وزیر عراق درباره اینکه چه زمان ارتش ممکن است برای بازپس‌گیری کنترل موصل وارد عمل شود، سخنی نگفت.

پاپ نیز ادامه داد: امروز برادرانمان را تحت تعقیب قرار می‌دهند. آن‌ها را مجبور می‌کنند تا بدون آنکه فرصت برداشتن وسایلشان را داشته باشند، از خانه‌هایشان بروند.

بان کی مون نیز در بیانیه‌ای که توسط سخنگوی‌اش منتشر شده آورده است: هر کس را که به خاطر دین، مذهب و باورش تحت پیگرد قرار دهند، یک حمله حساب شده و نظام‌مند است و عاملان این روند بایستی محاکمه شوند چرا که به جنایت علیه بشریت دست زده‌اند.

بیش از دو میلیون نفر در عراق بی‌خانمان شده‌اند و هیأت محلی سازمان ملل در عراق نیز اعلام کرده که 400 خانواده فراری روز یکشنبه به شمال عراق وارد شدند. همچنین 700 خانواده دیگر هم در اربیل هستند.

انتهای پیام

کد N402976