یک استاد حوزه:

تحریم قاطع تکفیر ضروری است

حوزه علميه,دين,دانشگاه,حوزه,داعش,مدرس حوزه

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: باید به صورت شفاف حکم به حرمت تکفیر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی طی سخنانی در کنفرانس "صلح، اعتدال، عقل سلیم و ابتکار علمای اسلام" در استانبول ترکیه، افزود: تکفیر همانند آلوده سازی محیط زیست است که در صورت وقوع فضای زیستن را بر همه تنگ و سخت خواهد کرد.

وی ادامه داد: تکفیر هم بر وضع کنونی و هم بر آینده جهان اسلام مخاطرات جدی و جبران ناپذیر بر جای خواهد گذارد.

مبلغی با تاکید به انضمام همه نهادها و سازمان‌های دارای دغدغه نسبت به وحدت اسلامی به یکدیگر و ایجاد یک جریان قوی و نیرومند گفت: برقراری تعامل میان ایران، ترکیه، مصر و عراق امری امکان پذیر بلکه ضروری است و لازم است مجمع تقریب مذاهب ایران، سازمان دیانت ترکیه، الازهر مصر و نهادهای تقریب‌گرای شیعه و سنی عراق به یکدیگر متصل و منضم گردند و جریانی نیرومند را تشکیل دهند.

وی گفت: هر یک از این نهادها دارای قابلیت‌ها و حیطه‌ای از نفوذ هستند که در صورت انضمام و الحاق به هم، تحول مهمی ایجاد خواهد شد.

مبلغی اظهار کرد: موفقیت هر نهاد دعوت کننده به وحدت در گرو اتخاذ رفتاری عقلانی و "مشترک محور" است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه نباید از وجود اختلافات در جهان اسلام یاس به خود راه دهیم، گفت: یاس و خوف آنجاست که غیر عقلانی عمل کنیم به این معنی که رفتار غیر عقلانی یا غیر مبتنی بر نزدیک سازی دیدگاه‌ها به یکدیگر خود مشکل آفرین خواهد شد.

در این اجلاس هیاتی از ایران به ریاست آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری شرکت کردند.

در این کنفرانس شخصیت‌هایی همچون حسینکا وازوویچ، رئیس العلمای بوسنی، یوسف شیخ، وزیر امور دین و اوقاف فلسطین، دکترمحمود عبدالعزیز الآنی، رئیس مجلس علمای عراق (اربیل)، کیمیاکیتو کوماسو، رئیس اتحادیه‌ی مسلمانان ژاپن، شیخ‌الاسلام طلعت تاج‌الدین، سرمفتی مرکز اسلامی روسیه و رضوان هرسی محمد، معاون نخست وزیر و وزیر امور دینی و اوقاف سودان حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N402914