عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

برداشت از صندوق توسعه برای وام ازدواج مورد مخالفت مجلس قرار می‌گیرد

صندوق توسعه ملي,ازدواج

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جمعی از نمایندگان مجلس برای برداشت از صندوق توسعه ملی جهت پرداخت وام ازدواج، گفت که این طرح مورد مخالفت نمایندگان قرار خواهد گرفت.

علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در زمان بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق پیشنهادات بسیاری برای برداشت از صندوق توسعه در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی مطرح بود اما نهایتا غیر از 10 درصدی که برای بخش تولید و صنعت و سایر مصارفی که در قانون بودجه آمده پیشنهاد جدیدی در این زمینه پذیرفته نشد.

وی افزود: نمایندگان مخالف این هستند که از صندوق توسعه برای مقاصد مصرفی استفاده شود ضمن اینکه این کار با برنامه پنجم توسعه نیز مغایرت دارد.

نماینده مردم دهلران در مجلس پرداخت وام ازدواج به جوانان را یک ضرورت دانست و یادآور شد: با توجه به اینکه مجلس نگاه ویژه‌ای به صندوق توسعه ملی دارد و این صندوق برای اهداف توسعه‌ای، تولید و اشتغال در نظر گرفته شده برداشت از صندوق توسعه برای وام ازدواج قابل قبول نیست.

احمدی با بیان اینکه در دو سه ماه گذشته دو بار به وزرای رفاه و ورزش در مورد وام ازدواج تذکر داده، اظهار کرد: نمایندگان مجلس همگی با‌لاتفاق موضوع ازدواج را یک موضوع کلیدی و حساس می‌دانند و بر لزوم پرداخت تسهیلات در این زمینه نیز تاکید دارند اما واقعیت این است که نظام بانکی، بانک مرکزی و دولت باید یک ردیف اعتباری را برای این کار لحاظ کنند یا حتی با ارائه لایحه‌ای به مجلس منبع مشخصی را برای تسهیلات ازدواج در نظر بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم با همه اهمیت و حساسیتی که نمایندگان برای پرداخت تسهیلات ازدواج قائل هستند با برداشت از محل صندوق توسعه برای پرداخت وام ازدواج مخالفت می‌کنند. به ویژه اینکه اکثر کسانی که تخصصی در حوزه اقتصاد دارند و نگاه بلندمدتی به توسعه کشور دارند اعتقادی به پرداخت موارد این‌چنینی از محل صندوق توسعه ندارند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید راهکاری برای پرداخت وام‌های ازدواج معوق ارائه کند، گفت: مثلا دولت می‌تواند به جای برداشت از صندوق توسعه، سرمایه بانک‌ها را افزایش دهد یا سهم دولت در شرکت‌ها، هلدینگ‌ها و سهام عدالت برای این کار در نظر گرفته شود.

احمدی با بیان اینکه بسیاری از جوانان برای ازدواج نیازمند سه میلیون تومان وام هستند و تعداد زیادی برای دریافت این وام ثبت‌نام کرده‌اند، گفت که تعدادی هستند که یکی دو سال است برای دریافت وام معطل مانده‌اند.

وی در پایان اظهار کرد: دولت و مجلس باید راهکاری برای تامین اعتبار جهت پرداخت وام ازدواج که به گفته وزیر اقتصاد نزدیک به پنج تا شش هزار میلیارد تومان است پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N402443