ابراز نگرانی پاپ فرانسیس نسبت به وضعیت مسیحیان در عراق

رهبر کلیسای کاتولیک جهان نسبت به وضعیت مسیحیانی که مجبور به فرار از موصل شده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد: مسیحیان عراق مورد تعقیب قرار گرفته و مجبور شده‌اند از خانه‌هایشان فرار کنند؛ بی آن که بتوانند چیزی با خود بردارند.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین خواستار مذاکره و گفت و گو در راستای حل و فصل مناقشات مسلحانه در سراسر جهان به ویژه در خاورمیانه و اوکراین شد.

پاپ فرانسیس تاکید کرد که نباید برای غلبه بر خشونت از خشونت استفاده کرد و خشونت را تنها با راهکار مسالمت‌آمیز می‌توان پایان داد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، داعش به خانواده‌های مسیحی ساکن موصل عراق گفته است یا جزیه دهند یا دینشان را عوض کرده و مسلمان شوند یا منتظر مرگ باشند.

لوئیس ساکو، اسقف عراق همزمان با فرار دسته جمعی و گروهی مسیحیان از موصل گفت: برای نخستین بار در تاریخ عراق موصل خالی از مسیحیان شده است.

در بیانیه داعش آمده است: ما به مسیحیان سه گزینه را پیشنهاد می‌کنیم. یا جزیه دهید، یا به دین اسلام بگروید یا با مرگ مواجه شوید.

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش نیز گفته مسیحیانی که نمی‌خواهند تحت لوای خلافت اسلامی زندگی کنند، شهر را ترک کنند.

روز شنبه ساکنان موصل اعلام کردند که مسیحیان این شهر گروه گروه در حال ترک شهر هستند که بیماران و سالخوردگان نیز در این گروه‌ها دیده می‌شوند.

اسقف شهر تلکیف در همسایگی موصل نیز اعلام کرد که مسیحیان رانده شده از موصل در کلیسای وی ساکن شدند.

داعش بسیاری از اموال و دارایی‌های مسیحیان موصل را ربوده و به سرقت برده و باعث شد تا این افراد با پای پیاده در گرمای تابستان به سمت خارج موصل حرکت کنند و در شهرهای همجوار پول زیادی برای ساکن شدن نداشته باشند.

جامعه مسیحیان موصل که جزو قدیمی‌ترین‌ها در جهان محسوب می‌شود از زمان حمله نیروهای خارجی تحت رهبری آمریکا به عراق در سال‌های اخیر به شدت دچارکاهش شده است. تا پیش از 2003، تعداد مسیحیان 60 هزار تن بود اما در ژوئن 2014 این تعداد به 35 هزار تن کاهش یافت. همچنین 10 هزار مسیحی دیگر پس از آغاز حملات خصمانه داعش در سراسر عراق در 9 ژوئن 2014 موصل را ترک گفتند.

برخی از مسیحیان می‌گویند که تمایل دارند تا با داعش بجنگند اما اولتیماتوم اخیر داعش به مسیحیان امیدها برای هرگونه همزیستی یا مقاومت مقابل این شبه نظامیان را از میان برده است.

انتهای پیام

کد N402305